صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

معاون اجتماعی پلیس فتا در گفت وگو با رادیو تهران اعلام کرد: 90 درصد از جرایمی که در حوزه فضای مجازی اتفاق می افتد، توسط پلیس فتا کشور کشف می شود.

سرهنگ رامین پاشایی، در گفت وگو با برنامه «پارک شهر» از رادیو تهران با اشاره به کلاهبرداری های جدید در فضای مجازی گفت: کوچکترین غفلت کاربران در فضای مجازی و کوتاهی در حفظ اطلاعات شخصی و کارتی می تواند عواقب جبران ناپذیری را رقم بزند، جرایم از سطح حوزه فیزیکی به سمت رایانه ها و مجازی کشیده شده است، افراد کلاهبردار و سودجو این فضا را انتخاب می کنند. 90 درصد از جرایمی که در حوزه فضای مجازی اتفاق می افتد، توسط پلیس فتا کشور کشف می شود. عدم آگاهی و شناخت کاربردان باعث می شود تا افراد مورد کلاهبرداری قرار گیرند.
به گفته معاون اجتماعی پلیس فتا، جدیدترین نوع کلاهبرداری در فضای مجازی، در پشت مرزهای خاکی کشور با تبلیغات خاص در حال انجام است، یک سری اپلیکیشن تحت عنوان صیغه یاب، ماهواره جیبی و... تبلیغ می شود که کاربران را تشویق به نصب این اپلیکیشن ها می کنند. پس از نصب و دریافت چند برنامه، به بهانه آبونمان روزانه، هفتگی یا ماهانه برنامه قطع می شود و طلب پول می کنند. متاسفانه این مبلغ به صورت اینترنتی واریز می شود، مشکل از اینجا شروع می شود که هنگام پرداخت، افراد را به درگاه های جعلی بانکی هدایت می کنند و با سرقت اطلاعات کارت آنها، نسبت به کلاهبرداری و برداشت غیر مجاز کاربران اقدام می کنند، این جدیدترین نوع کلاهبرداری است.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود با تاکید بر این که باید رسیدهای بانکی پس از انجام عملیات های بانکی معدوم شود، خاطر نشان کرد: برای هرگونه تراکنش نیازمند اطلاعاتی از جمله نام و نام خانوادگی و تلفن و... در فرم های بانکی پر شود، پس از پایان عملیات، بیشتر افراد بجای معدوم کردن رسیدها، رسید یا برگه را در پیشخوان بانک یا بیمارستان و... رها می کنند، افراد سودجو و کلاهبردار همه اطلاعات افراد را دریافت می کنند و می توانند از این طریق سوء استفاده و اخاذی کنند. ما مشکل فرهنگی داریم که باید بیشتر در این حوزه ها اطلاع رسانی شود.
سرهنگ پاشایی در ادامه با اشاره به اپلیکیشن رسیدساز افزود: اپلیکیشنی تحت عنوان رسیدساز هم متاسفانه در فضای مجازی کشور تبلیغ شده و افراد سودجود آن را نصب می کنند. از این طریق مراحل تراکنش بانکی را انجام می دهند، اما از قبل طراحی کردند و رسید را آماده می کنند و در آخر ثبت می شود که تراکنش با موفقیت انجام شد، در صورتی که پولی جا به جا نمی شود.
معاون اجتماعی پلیس فتا در پاسخ به پرسش مجری برنامه پارک شهر گفت: در همه دستگاه های ATM دوربین های عکاسی هوشمند طراحی شده است، هنگام کار با این دستگاه سه فرم عکس از فرد گرفته می شود. اولین کسی که مقصر شناخته می شود و مورد پیگرد قانونی قرار می گیرد، فرد دارنده کارت است. توصیه ام این که هیچ وقت در قبال دریافت وجه نقد، هیچ گونه انتقال یا دریافتی از کارت شخص دیگر نداشته باشید.
شما شنوندگان می توانید برنامه پارک شهر رادیو تهران را از شنبه تا پنجشنبه ساعت 6 و 30 تا 9 و 45 روی موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز بشنوید.

مرتبط با این خبر

  • انتظار شیرین در فرج امام زمان(عج)

  • انتظار، به امید دیدار...

  • بیانیه گام دوم انقلاب باید مستندسازی شود / مسئولین باید به منتقدانشان میدان دهند

  • دعوت رادیو تهران از مخاطبان برای حضور در جشن «حال خوب»

  • داستان زندگی سعدی و فتح قلّه سخن

  • چطور راه های درآمدزایی را پیدا کنیم؟

  • آینده بورس در سال 98

  • گفت و گوی محمد صالح علاء با هادی سیف

  • سرمربی تیم ملی فوتبال به زودی معرفی می شود

  • جزئیات طرح ترافیک سال 98 در تهران