صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

دادستان تهران از ارسال 563 پرونده به دادگاه‌های ویژه در حوزه‌های مختلف از جمله ارز، سکه، خودرو، لاستیک، گوشت، موبایل و صرافی و صدور حکم محکومیت به 150 نفر خبر داد.

دادستان تهران در گفت وگو با رادیو تهران گفت: در هشت ماهه گذشته، 181 نفر بازداشتی داشتیم، 849 نفر ممنوع الخروج شدند، 244 کیفرخواست صادر شده است. در حوزه کاغذ پنج پرونده، در مورد خودرو 24 پرونده، در تلفن همراه 42 پرونده، در پتروشیمی 22 پرونده، در گوشت 7 پرونده و در سکه 3 پرونده و همچنین تعدادی پرونده نیز در حوزه ارز تشکیل شده است که جمع آن‌ها 563 مورد است.
وی در مورد تعداد بازداشتی‌ها در پرونده های فوق گفت: در خصوص گوشت 4 نفر، در خصوص ارز 29 نفر، در پتروشیمی 18 نفر، در لاستیک 4 نفر و در گمرک 7 نفر بازداشتی داشتیم و در مجموع 1850 نفر در این هشت ماه به دادستانی احضار شدند و این کار بزرگی بوده است که سابقه نداشته است. همچنین تا امروز هم 150 نفر احکامشان اجرا شده است، بنابراین چنین عملکردی در 8 ماه کار بزرگی بوده است که آن هم توسط 6 یا 7 قاضی در مرحله دادسرا به پیش برده شده است.
جعفری دولت آبادی تصریح کرد: مقابله با گرانفروشی مستلزم همکاری همه دستگاه‌ها است و فقط با اینکه بگوییم مردم چیزی نخرند درست نمی‌شود و باید نظارت ها افزایش یابد.
وی درخصوص پیشگیری از وقوع جرائم اقتصادی گفت: در ادبیات حقوقی آمده است که آخرین اقدام برخورد قضایی است. بانک‌ها باید از وقوع پولشویی جلوگیری کنند و وقتی کسی پول انبوه به حسابش واریز می‌شود بیایند و این را اطلاع دهند. همه دستگاه‌ها باید ببینند چه وظیفه ای برای پیشگیری دارند. باید دستگاه‌ها بیایند و در اولویت اول برخورد با مفاسد قرار بگیرند. چرا ما داریم خودمان معضل درست می‌کنیم. باید به جای تولید معیوب، ماشین سالم به دست مردم بدهیم. اگر می‌خواهیم در حوزه آسیبهای اجتماعی وضعمان بهتر شود باید به موضوع پیشگیری توجه ویژه کنیم زیرا تنها در این صورت است که تعداد پرونده‌هایمان کاهش پیدا می‌کند. پیشگیری به عنوان یک راهکار اصلی باید مورد توجه قرار گیرد.

جعفری دولت آبادی گفت: امسال به لحاظ رسیدگی های مفصلی که دستگاه قضایی داشت، سال پرتلاشی بود و پرونده های مهمی مانند بانک سرمایه و تعاونی های اعتباری و پتروشیمی و باقری درمنی و مظلومین و ... مورد رسیدگی قرار گرفت که واقعا زحمات زیادی برای دستگاه قضایی داشته است. مردم بدانند که قاضی که این کار را کرده است، شب و روز نداشته است و من از اینجا از پلیس و دستگاه ها و مردم عزیزی که مشقت هایی را همراه شده اند، تشکر می کنم و امیدوارم همکاری ها توسعه یابد. ما برای مبارزه با فساد به یک عزم جدی نیاز داریم و امیدواریم ساختار ها اصلاح شوند و مردم بیشتر خبرهای خوب بشنوند.

مرتبط با این خبر

  • درخشش رادیو تهران در چهاردهمین جشنواره بین المللی رادیو

  • رتبه نخست و تندیس بخش ویژه جشنواره رادیو به رادیو تهران رسید

  • گرامیداشت سالروز تاسیس سپاه پاسداران در رادیو تهران

  • انتظار شیرین در فرج امام زمان(عج)

  • انتظار، به امید دیدار...

  • بیانیه گام دوم انقلاب باید مستندسازی شود / مسئولین باید به منتقدانشان میدان دهند

  • دعوت رادیو تهران از مخاطبان برای حضور در جشن «حال خوب»

  • داستان زندگی سعدی و فتح قلّه سخن

  • چطور راه های درآمدزایی را پیدا کنیم؟

  • آینده بورس در سال 98