صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

معاون حسابرسی مالیاتی شهر و استان تهران در گفت وگو با رادیو تهران گفت: طبق بخشنامه مالیات بر درآمد، اگر کسی ادعا کرد سکه‌ها را نفروخته و یا بابت مهریه واگذار کرده از این بخشنامه معاف خواهد شد.

ابراهیمی، معاون حسابرسی مالیاتی شهر و استان تهران در رابطه با بخشنامه‌ای که اخیرا درخصوص مالیات سکه صادر شده اظهار داشت: ما بر اساس منابع مالیاتی موجود در قانون مالیات‌های مستقیم، حق گرفتن مالیات را داریم و بخشنامه مزبور درباره مالیات بر درآمد است.
ابراهیمی در مورد خریداران سکه بیان کرد: هر شخصی که در کشور درآمدی دارد بر اساس قانون باید مالیات پرداخت نماید در بخشنامه در مورد خریداران سکه آمده است که افرادی که 20 عدد سکه خریداری کرده اند معاف از این مالیات هستند.
به همین دلیل در تبصره ماده 100 مالیاتهای مستقیم امسال اعلام شده تا 30 برابر درآمدهای سقف معافیت می توانیم از آن استفاده کنیم، امکان این هست که سازمان امور مالیاتی کشور با لحاظ قراردادن یکسری معافیتها عددی را بعنوان درآمد مشخص کرده و مالیات دریافت نماید؛ یعنی اگر فردی برای مثال 100 عدد سکه خریده و نگه داشته درآمدی هم صورت نگرفته باشد، اگر مستندات ارائه کند؛ همراه با اظهار نامه مورد بررسی قرار می گیرد. با توجه به قیمت‌های موجود و میزان معافیت مالیاتی هر فردی محاسباتی انجام گرفت و مقرر شد افرادی که زیر 20 سکه خرید کرده اند اگر اظهارنامه ارائه کنند مشمول معافیت خواهند شد.
اما افرادی که در سال 97 از 20 تا سقف 60 سکه خریده و فروخته اند باید به ازای هر سکه 150 هزار تومان بپردازند و افرادی که بیش از 60 سکه خرید و فروش کرده اند، باید 200 هزار تومان و از 100 تا 200 سکه هم 250 هزار تومان بپردازند و بیشتر از آن هم باید اظهارنامه دهند.
معاون حسابرسی مالیاتی شهر و استان تهران بیان کرد: ما برای گرفتن مالیات بر درآمد این سکه‌ها بررسی‌هایی را انجام دادیم. مودیان مالیات بر درآمد کوچک طبق تبصره‌ای در ماده 100 با پرداخت مالیات مقطوع از تسلیم اظهارنامه و ثبت نام معاف خواهند شد و در پروسه تشخیص مالیات و ارائه اسناد و دفاتر قرار نمی‌گیرند.
برنامه «ذره بین» بیشتر به کنکاش مسائل شهر تهران و آنچه بین شهروندان اتفاق می افتد، می پردازد که بیشتر دغدغه شهروندان و مسائل شهر تهران است.
با برنامه «ذره بین» از ساعت 11 روی موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز یا موج ای.ام ردیف 1332 کیلوهرتز همراه ما باشید.

مرتبط با این خبر

  • حرف آخر را تو خونه کی میزنه؟

  • توصیه نیکبخت به فوتبالیست‌های جوان: زود ازدواج کنید

  • طرح معاینه فنی قدمتی 50 ساله دارد

  • ناصر محمدخانی: اگر می خواستم از این و آن شکایت کنم باید 7-8 وکیل می‌گرفتم

  • پردرآمدها در سال 99 یارانه نمی گیرند...

  • سید قاسم موسوی قهار، مناجات‌خوان، شاعر و مداح اهل بیت(ع) درگذشت

  • بازخوانی صریح و بی پرده اتفاقات سیاسی کشور

  • تاکسی‌ها با جی ال ایکس نوسازی می‌شوند

  • فراستی: سریال‌های شبکه نمایش خانگی زباله‌اند!

  • کارمندان برای گرفتن حقوق باید در سامانه «کارمند ایران» ثبت نام کنند