صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

صاحبنظران هسته ای درباره لایه های آشکار و پنهان گام سوم هسته ای ایران چه گفتند؟ دیدگاه مهمانان برنامه «جمعه با سیاست» از رادیو تهران درباره بایدها و نبایدهای گام سوم هسته ای ایران چه بود؟

در برنامه جمعه با سیاست 5 کارشناس هسته ای به این پرسش که آیا گام سوم هسته ای گام آخر ایران در برجام خواهد بود؟ پاسخ دادند.

گام های اول و دوم کاهش تعهدات برجامی خیلی خوب برداشته نشد
دکتر ابراهیم کارخانه ای، رئیس کمیته هسته‌ای مجلس نهم معتقد است: بازدارندگی گام سوم بستگی به عزم و اراده سازمان انرژی اتمی و دولت دارد چون اگر که به صورت محکم تمام سانتریفیوژهای نسل 6 به کار گرفته شود، اروپایی ها و جامعه جهانی خواهند دید که جمهوری اسلامی با سرعت چند برابری انرژی هسته‌ای ایران را جلو می برد و این عمل بازدارندگی خواهد داشت.
گام های اول و دوم کاهش تعهدات برجامی خیلی خوب برداشته نشد. چه فرقی بین گام اول و دوم در سطح غنی‌سازی وجود دارد.آمریکا و اروپا هم نظر هستند و به دنبال کاهش قدرت منطقه‌ای و موشکی ایران هستند و برای این کار از هیچ تلاشی دریغ نمی کنند.

فرانسه قصد وقت کشی به نفع آمریکایی ها را دارد
دکتر سید محمدرضا آقامیری رئیس دانشکده مهندسی هسته ای دانشگاه شهید بهشتیدر گفت و گو با برنامه جمعه با سیاست در پاسخ به این پرسش گفت: فرانسه برای آمریکا درحال وقت کشی است، گام سوم یعنی حذف محدودیتهای تحقیقاتی هسته ایی به نظر بنده گام موثری نیست چون هیچ گونه تولید در آن مشخص نیست و بازدارندگی ندارد.
یک طرف ایران برجام و یک طرف دیگر آژانس انرژی اتمی است. تعامل آژانس با ایران خوب است اما طرفین برجام پای تعهدات خود در قبال ایران نیستند.
وی افزود: اگر تحقیق و توسعه ما در حوزه انرژی هسته ای منجر به تولید نشود چندان امید بخش نیست.
فرانسه اکنون نقش انگلیس سابق را دارد. صادقانه با آمریکا و ریاکارانه با ایران در ارتباط است. فرانسه قصد وقت کشی به نفع آمریکایی ها را دارد.

دلیل زمان خریدن اروپا این است که به انتخابات آمریکا نزدیک شوند
دکتر حسین طالبی کارشناس مسائل هسته ای در پاسخ به این پرسش که آیا گام سوم هسته ای گام آخر ایران در برجام خواهد بود؟ گفت: گام سوم حرکت بسیار موثریست زیرا زمانی که ما سطح غنی سازی را افزایش می دهیم در صورت مذاکره قابل برگشت است مانند برجام؛ اما زمانی که به صورت تحقیقاتی عمل می کنیم دو رخداد در پیش روی ما پدید می آید اول اینکه در صورت توافق این تفاوت وجود دارد که مانند برجام نمی‌توانند جلوی دانشی که به دست آمده گرفته شود دوم اینکه وقتی که زمان قرارداد تمام شود سرعت جلو رفت و پیشرفت ما به خاطر تحقیقات افزایش پیدا می کند.
وی معتقد است: دلیل زمان خریدن اروپا این است که به انتخابات آمریکا نزدیک شوند و رییس جمهور آمریکا مشخص شود، اما سیاست جاری ترامپ در آمریکا، سیاستی نیست که با آمدن ترامپ تغییر کرده باشد یا با رفتن وی از بین رود، این سیاست کلی آمریکا است و هر کسی سر کار بیاید این سیاست را ادامه خواهد داد.

سیاست جمهوری اسلامی ایران خروج از برجام نیست
دکتر جلال فیاضی، کارشناس مسائل هسته ای هم در پاسخ به پرسش مطرح شده در برنامه جمعه با سیاست متذکر شد: سخنان آقای ظریف مبنی بر گام چهارم به این معنی نیست که حتماً گام پنجم و ششمی هم وجود داشته باشد.تعهدات ما تا حدی قابل کاهش است. سیاست جمهوری اسلامی ایران خروج از برجام نیست اما در صورت ادامه رفتارهای طرف مقابل و آمریکا این امکان وجود دارد که باعث خروج ایران از برجام شود.
اروپایی‌ها تا الان به جای عمل به تعهدتشان بیشتر شیوه گفتار درمانی را پیش گرفته اند.

اروپا به دنبال سود بیشتر است
مراد عنادی، کارشناس مسائل سیاسی با بیان این که اروپا به دنبال سود بیشتر است، افزود: اروپایی‌ها با توجه به تعاملی که با آمریکا دارند، نخواسته اند به تعهدات خود عمل کنند. اروپا به دنبال سود بیشتر است. فرانسه در مذاکرات برجام نقش پلیس بد را ایفا می‌کرد و الان نقش پلیس خوب را اجرا می کند و بدنبال زنده نگه داشتن کالبد برجام است و در اقدام آخر خط 15 میلیارد دلاری را مطرح کردند اما شرط گذاشتند که ایران باید به تمام تعهدات برجامی عمل کند.فرانسوی ها با وجود ادعای استقلال در تصمیم شان مشخص شد کاملاً با هماهنگی آمریکا این تصمیم را گرفته اند، یعنی فرانسوی ها بدنبال نشان دادن استقلال هستند اما در عمل نتوانستند اثبات کنند.
«جمعه با سیاست»کاری از گروه سیاسی رادیو تهران است که جمعه ها ساعت 15 بمدت 60 دقیقه به تحلیل و بررسی داغ ترین موضوعات دنیای سیاست می پردازد.
رادیو تهران را از طریق موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز و ای.ام ردیف 1332 کیلوهرتز بشنوید.

مرتبط با این خبر

  • مرگ کودک ربطی به گیت‌ها ندارد/ پیمانکار خاطی بازداشت شد

  • مدارس دولتی نباید هیچ گونه وجهی از اولیا دریافت کنند

  • ممیزی‌‌ها، علت رکود بازار سینماست

  • قیمت لباس فرم مدارس مناسب است؟!

  • حدود 400 کیلومتر از تهران در حال فرو نشست است

  • اقبال داورزنی در انتخابات فدراسیون والیبال بیشتر است

  • استقلال هر روز دچار بحران است

  • تعلل مانع اهدای همه اعضای دخترم شد

  • داورزنی آمد، داوری نیامد!

  • شهر تهران مستعد زلزله بالای 5/6 تا 7 ریشتر است