صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

اگر گروه خونی فردی در بین 10 هزار نفر، 100 هزار نفر یا یک میلیون نفر دارای مشابه باشد، آن فرد دارای گروه خونی بسیار بسیار نادر است.

دکتر مصطفی مقدم مسئول طرح ملی خون‌های نادر گفت: اگر گروه خونی فردی در بین یک جمعیت 1000 نفری مشابه داشته باشد، این فرد دارای گروه خونی نادر است و اگر گروه خونی فردی در بین 10 هزار نفر، 100 هزار نفر یا یک میلیون نفر دارای مشابه باشد، آن فرد دارای گروه خونی بسیار بسیار نادر است.

وی گفت: در حال حاضر بانک اطلاعاتی خون نادر سازمان انتقال خون 1200 نفر را ثبت کرده که دارای گروه خونی نادر هستند و کمتر از 100 نفر هم دارای گروه‌های خونی بسیار نادر هستند.

مسئول طرح ملی خون‌های نادر با اشاره به گروههای خونی ذخیره شده بیان داشت: در حال حاضر 230 خون نادر از گروه‌های مختلف به صورت منجمد در سازمان انتقال خون ذخیره‌سازی شده است، گفت: به عنوان مثال یکی از گروه‌های خونی نادر گروه خونی بمبئی است که در کشور ما حدود 60 نفر دارای این گروه خونی هستند و برآورد می‌کنیم که از هر یک تا دو میلیون نفر، یک نفر دارای گروه خونی بمبئی است. از دیگر گروه‌های خونی نادر می‌توان به گروه خونی پی‌نول، کِی‌نول، ORH نول، چِلانو منفی، Ss منفی و... اشاره کرد.

دکتر مصطفی مقدم در ادامه اظهار داشت: از هر هشت میلیون نفر ایرانی یک نفر دارای گروه خونی چلانو است یا از گروه خونی ORH نول تنها دو نفر اهداکننده شناسایی شدند که به این معنیست که بسیار نادر است و در هر 40 میلیون نفر یک نفر دارنده این گروه خونی هستند. به این گروه خونی، خون طلایی نیز می‌گویند.

وی گفت: اگر فردی به دلایل مختلفی چون حادثه، بارداری، زایمان و... نیاز به خون داشته باشد و مشخص شود که این فرد دارای گروه خونی نادر است، به این صورت عمل خواهیم کرد اگر این افراد را از قبل بشناسیم و آزمایش‌های مختلف برایشان انجام داده باشیم و اطلاعات‌شان را داشته باشیم، از قبل برایشان تمهیداتی را می‌بینیم؛ کارت شناسایی به آنها داده می‌شود و پلاکی که مشخصات گروه خونی‌شان در آن قرار دارد، به آنها داده می‌شود که آن را به گردن‌شان می‌آویزند و اگر خدایی نکرده دچار حادثه‌ای شدند، این اطلاعات همراه‌شان است و پزشک متوجه گروه خونی نادر آنها می‌شود. ذخیره خون نادر از قبل در فریزهای منهای 80 درجه موجود است و بلافاصله با دستگاه های خاص و ویژه این خون‌ها از شرایط انجماد خارج شده و به صورت مایع قرار گرفته و برای بیمار به مرکز پزشکی ارسال می‌شود.

مصطفی مقدم در پایان با اشاره به عوامل بروز خون های نادر گفت: جهش ژنتیکی، ازدواج‌های فامیلی و در برخی موارد بیماری‌ها منجر به نادر شدن خون برخی افراد می‌شود.


مخاطبان در محدوده استان تهران از طریق موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز و ای.ام ردیف 1332 کیلوهرتز شنونده ما خواهند بود.
همچنین شنوندگان از سرتاسر کشور هم می توانند شبکه رادیویی تهران را از طریق گیرنده های دیجیتال(ست تاپ باکس) دریافت کنند.

#تهران 360
#تهران360
#تهران_360
#tehran360
#tehran_360
#tehraan360
#tehraan_360

مرتبط با این خبر

  • پزشکان بخش خصوصی برای ادامه کار به کمک دولت نیاز دارند+فایل صوتی

  • 800 هزار تومان به مستمری بازنشستگانِ با حداقل دریافتی افزوده می‌شود+فایل صوتی

  • اهمیت نقش جمهوری اسلامی ایران در اتحاد کشورهای اسلامی

  • نظارت مجلس بدون قانون و اجرا بی‌معنی است+فایل صوتی

  • تعطیلی سینماها کار درستی نیست+فایل صوتی

  • قیمت‌گذاری طلا در کشورمان غیرمنطقی است+فایل صوتی

  • دولت از اطلاعات مربوط به مالکان خانه‌ها ‌خبر دارد

  • مجادلات مردم را ناراحت می‌کند همه باید در مقابل دشمن یکصدا باشیم

  • همکاری با چین و روسیه برای کشور ضروری است+فایل صوتی

  • سازمان‌های دولتی داده‌های لازم را در اختیار پژوهشکده آمار قرار نمی‌دهند+فایل صوتی