صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

رادیو تهران با برنامه « به همین راحتی» مردم را به مهربانی بیشتر دعوت می کند تا شهروندان مان لحظه های خوب، روزهای بهتر و فردایی زیباتر را برای خود، خانواده و جامعه شان بسازند.


کمپین تهرونی های مهربونی که مثلا حرمت کلام پدر و مادرشان را نگاه می دارند، کسانی که بلدند به بچه هاشون شهروند خوب بودن را یاد بدن، کسانی که می دانند همیشه در روی یک پاشنه نمی چرخد، یا همه اونهایی که به احترام همه شهروندها و برای داشتن هوای پاک از خودروهای شخصیشون کمتر استفاده میکنن و خیلی موارد دیگر از شاخصه های روزانه برنامه به همین راحتی برای مهربانی است.
پروانه طهماسبی تهیه این برنامه را برعهده دارد و می گوید: برنامه به همین راحتی از تاریخ چهاردهم مهرماه 1394 و بعد از ساعتها گفت وگو و همفکری با سه محوراصلی کلید خورد و تا به امروز روی آنتن رفته است که این سه محور خلق شخصیتی بنام چلنچو ،راه اندازی اولین کمپین رادیویی به منظور تعامل بیشتر با مخاطب و ترویج نگرش راحت تر زندگی کردن است .
از عوامل موفقیت برنامه عوامل برنامه سازی بود که دراین برنامه دور هم نشستند ، افرادی با انگیزه و آگاه به هدف برنامه، آقایان کلاته و احدی خالق نوشتاری چلنچو از ابتدا بودند و بعد از یکسال خانم فرازمند به این جمع اضافه شدند. انگیزه و توانایی آقای غفاریان در ارایه شخصیت چلنچو و حضور پر رنگ خانم شوقی بعنوان گرداننده استودیو و کمپین و همفکری و همکاری مهدی مجنونی از این برنامه یک برنامه متفاوت ساخت. امیدوارم تعاملی که ما هر روز شاهد آن هستیم و انرژی که با سلام های اعضای کمپین شروع می شود و تا پایان برنامه ما را همراهی می کند برای مخاطب هم دلپذیر و نشاط آور باشد .
به همین راحتی می تونی همراه ما باشی
«به همین راحتی» کاری از گروه مدیریت و برنامه ریزی شهری رادیو تهران است که شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح تا 10 و 25 دقیقه روی آنتن می رود.
آرم برنامه این گونه پخش می شود: به همین راحتی می تونی همراه ما باشی و پخش صداهای مردمی که خاطراتی از مهربانی هایی که دیده اند را بیان میکنند و نهایتا ختمی می شود به این جمله که تو می تونی به همین راحتی زندگی کنی.
الهام شوقی گوینده این برنامه است و صحبت های خودش را اینگونه آغاز می کند: سلام، صبح اعضای کمپین تهرونی های مهربون بخیر، سلام به همه کسانی که ایمان دارند خدمت خالصانه به مردم نزد خداوند فراموش نمی شود و زندگی همیشه حکایت شیرین از این دست دادن و از آن دست گرفتن است. سلام به همه کسانی که در روزگار جوانی شان از سالمندان اطرافشان غافل نمی شوند و می دانند دیر یا زود خودشان هم به حمایت اطرافیان نیاز خواهند داشت، مثل کریم رمضانی و دوستانش محسن، مصطفی، رضا که همه عضو کمپین ما هستند و جمعه هایشان را در خانه سالمندان می گذرانند.
امروز به احترام مردم سیل زده از مخاطبان خواستیم همه کسانی که به هرطریقی احساس همدلی می کنند، عضو کمپین ما شوند.
در ادامه برنامه پیامک های همدردی اعضای کمپین با مردم سیل زنده شمال غرب خوانده می شود و تماس های مردمی که ابراز همدلی و همدردی با بازمانده گان می کنند، پخش می شود.
دعوت از اعضای کمپین
مهدی مجنونی یکی از تهیه کننده های این برنامه است، درباره کمپین برنامه به همین راحتی توضیح می دهد و می گوید: عنوان این کمپین، تهرونی های مهربون است و ما موضوع های روزانه خودمان را بر اساس موضوعات مرتبط با محیط زیست، سلامت، اقتصاد و موارد اجتماعی انتخاب می کنیم و از بین کسانی که علاقه مند هستند عضو می گیریم. آنچه در این کمپین حائز اهمیت است، اینست که به همین راحتی می توان با رعایت مسائل کوچک و به ظاهرپیش پا افتاده و اغلب فراموش شده مهربان بود و یک جامعه مهربان داشت، به همین راحتی می توانیم در کنار یکدیگر زندگی مسالمت آمیزی داشته باشیم با حداقل استرس و دغدغه های گوناگون.
وی درباره نحوه عضویت در این کمپین می گوید: بنا بر موضوع های روزانه افراد مختلفی عضو این کمپین می شوند، ما مخاطبانی از اقشار گوناگونی داریم از خانم های خانه دار گرفته تا افراد شاغل از جمله کارمندان، رانندگان اتوبوس و تاکسی وصاحبان مشاغل آزاد ؛ از هر سن و سالی عضو این کمپین هستند، دانش آموزان و دانشجویان و افراد میانسال و حتی افرادی با سن و سال بالا.
اعضای این کمپین در مواردی مهربانی را بصورت عملی نشان می دهند، مثلا در روز درختکاری جمعی از کارکنان شبکه رادیویی تهران، پیشکسوتان و اعضای کمپین تهرونی های مهربان در پارک ملت درخت دوستی کاشتند یا در کمپین اهدای خون و اهدای کتاب شرکت کردند و در چند نوبت در محل آسایشگاه سالمندان کهریزک و بهمراه عوامل برنامه حاضر شدند .
مجنونی به ویژگی های دیگر این برنامه اشاره می کند و می گوید: ما با انتخاب موضوع های روزانه برای این کمپین، از مخاطبان می خواهیم که صفات و ویژگی هایی را در خودشان جستجو کنند، اگر شخصی این شاخصه ها را داشته باشد عضو کمپین می شود و کسی هم که نداشته باشد، می تواند تلنگری باشد تا ترغیب شود که با این رفتار می تواند با خود و با دیگران مهربان تر باشد، چون مهم ترین هدف برنامه مهربانی با یکدیگر و سخت نگرفتن زندگی است.
تازه های روز
در ادامه برنامه با سلیمی، رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر کشور گفت وگو می شود تا از وضعیت مناطق سیل زده شمال غرب کشور اطلاعات تازه کسب شود.
بخشی از برنامه هم با دکتر شریفی یزدی، روانشناس اجتماعی صحبت می شود درباره این که ما با ابراز همدلی چه کارهایی می توانیم برای خودمان و شهروندان مان انجام دهیم و...
گوینده برنامه ادامه می دهد: تهرونی های مهربونی که وقت حوادث طبیعی با هموطنان شان همدردی می کنند و از فکر آنها غافل نیستند و برای شادی و آرامش آنها حاضرند خیلی از کارها را انجام دهند می توانند عضو کمپین ما شوند.
چلنچو از کاراکترهای برنامه به همین راحتی است که شخصیت طنز و دوست داشتنی دارد که اغلب رفتارهایی خلاف رفتار اعضای کمپین دارد . در ادامه با صداپیشه این عروسک گفت وگو می کنیم.
چلنچو، عروسک دوست داشتی رادیو
آرمان غفاریان که کاراکتر چلنچو را اجرا می کند، درباره نقشش می گوید: کاراکتر چلنچو آدمی که از یک ناکجا آباد به نام چلنچور با آدم های عجیب و غریب آمده است و در واقع یک موجود منفعت طلب است که به صورت معکوس نقد اجتماعی انجام می دهد. چلنچو خیلی از چیزها را می داند و نمی داند و سعی می کند در راستای دانسته ها و ندانسته هایش در جهت منافع خودش استفاده کند و ادعا می کند که روی همه چیز مسلط و همه چیز را دقیق می داند و برای ناهنجاری هایش توجیه دارد، مثل خیلی از آدم هایی که برای هر کار اشتباه شان هزاران توجیه می آورند، در واقع چلنچو پس ذهن خیلی از مردم است.
این بازیگر رادیویی در پاسخ به لهجه این عروسک می گوید: لحن و لهجه چلنچو برای مکان خاصی نیست و ابداعی است و بیشتر از حرف "چ" استفاده می کند. مثلا واحد پول شهر چلنچور" چلار " ، چلنچو نسبت به هر موضوع ، فاز عکس و برداشت خاص خودش را دارد، خانواده و همشهریان مختلفی دارد که در خلال برنامه درباره آنها و کارهایشان صحبت می کند.
غفاریان در پاسخ به این پرسش که مخاطبان چه واکنشی نسبت با این کاراکتر دارند، تصریح می کند: ما از طریق بازخوردها و تماس هایی که دریافت می کنیم یا در برنامه های میدانی که حضور داریم، مشاهده می کنیم شهروندان چلنچو را دوست دارند و همین باعث شد تا ما عروسک چلنچو را بسازیم. عادل بزدوده کارگردان و سازنده عروسک های زی زی گولو، شهر موش ها، خونه مادر بزرگه، الو الو من جوجوام، گلنار و … طراحی و ساخت چلنچو را با توجه به شخصیت این عروسک انجام داد.
برنامه به همین راحتی با این جملات بعنوان آرم پایانی تمام می شود : می شه از کنار آدم ها گذشت، می شه از گناه آدم ها گذشت، می شه واژه های خوبی برداشت، کل این مزرعه را گندم کاشت، می شه زندگی را به مردم شهر تعارف کرد، مهربونی را براش نامه نوشت که برگردد، می شه باور کن و پابه پای این قصه بیا، به همین راحتی خانم به همین راحتی آقا.

مرتبط با این خبر

  • تنظیم بازار ماه مبارک رمضان در برنامه مرورگر 1332 رادیو تهران

  • "خانه ما" و بررسی تأثیر تعداد اعضای خانواده

  • بررسی لیگ قهرمانان آسیا در تهران ورزشی

  • معرفی کارآفرینان موفق استان تهران در مرورگر 1332 رادیو تهران

  • با صدای بهروز رضوی؛ زندگینامه داستانی شهید مطهری در "کتاب شب" رادیو

  • "مشاعره"؛ شعرخوانی در رادیو تهران

  • مسابقۀ خانوادگی "خانه هفتم" در رادیو تهران

  • حمل و نقل آسان در "صبح تهران"

  • خوشحالی فرزندان در "خانه ما"

  • ترانه های درخواستی شما در "آوای نیم‎روز"