علت عصبانیت غرب؛ پیشرفت‌های جمهوری اسلامی است

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با مردم اصفهان فرمودند: مشكل استكبار با جمهوری اسلامی ایران است كه اگر پیشرفت بكند و رونق بگیرد و جلوه كند در دنیا منطق لیبرال دموكراسی دنیای غرب باطل خواهد شد.

1401/08/28
|
15:12
|

به گزارش خبرگزاری مهر، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای صبح امروز(شنبه 28 آبان) در دیدار صدها نفر از مردم اصفهان، اصفهان را شهرِ تحسین برانگیز علم و ایمان و هنر و جهاد خواندند و با اشاره به اینكه چالش اساسی امروز ما، چالش پیشرفت در مقابلِ «توقف و ركود و ارتجاع» است افزودند: استكبار در صف‌آرایی مبنایی در مقابل ملت ایران با تشدید ایران ستیزی، همه امكاناتش را برای القای ناامیدی و بن بست به اذهان مردم بخصوص جوانان بكار گرفته و امروز مهمترین شاخص اثبات ایران‌دوستی هر فرد، «پرهیز از یأس‌آفرینی و امیدسوزی» و «ترویج روحیه كار و تلاش و امید» است.

رهبر انقلاب با تأكید بر تلاش روزافزون مسئولان برای حل مشكلات اقتصادی گفتند: صحنه گردانان اصلی اغتشاشات اخیر كه نتوانستند مردم را به صحنه بیاورند درصددند با ادامه شرارت‌ها، مسئولان را خسته كنند اما اغتشاشات جمع خواهد شد و ملت با تنفر روزافزون از آنها با نیروی بیشتر و روحیه تازه‌تر، به كار و تلاش و پیشرفت ادامه خواهد داد.
رهبر انقلاب اسلامی در سخنان خود به تحلیل چالش اصلی دنیای استكبار با ایران اسلامی پرداختند و گفتند: مشكل اصلی استكبار با جمهوری اسلامی این است كه اگر این نظام پیشرفت و در دنیا جلوه كند، منطق لیبرال دموكراسی دنیای غرب باطل خواهد شد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به سلطه دنیای غرب بر كشورهای مختلف با منطق لیبرال دموكراسی افزودند: در سه قرن اخیر به بهانه نبود آزادی و یا نبود مردم سالاری، منابع كشورها را غارت كردند و اروپای فقیر به قیمت به گِل نشستن بسیاری از كشورهای ثروتمند، ثروتمند شد.

ایشان با اشاره به شگرد غربی‌ها كه به اسم آزادی و دموكراسی، علیه آزادی و مردم سالاری در كشورها اقدام می‌كنند، افزودند: كشور افغانستان یك نمونه نزدیك و بارز است كه امریكاییها به بهانه مردمی نبودن حكومت، به آنجا حمله نظامی كردند اما بعد از 20 سال جنایت و غارت، همان حكومتی كه علیه آن اقدام كرده بودند، سركارآمد و آنان با فضاحت خارج شدند.

رهبر انقلاب گفتند: اكنون یك نظام، برمبنای دین و مردم سالاری واقعی در ایران، به مردم خودش هویت داده و آنها را زنده و در واقع منطق لیبرال دموكراسی غربی را ابطال كرده است.

حضرت آیت الله خامنه‌ای افزودند: عده‌ای در داخل بر مبنای تبلیغات غرب، می‌گویند در نظام اسلامی آزادی و مردم سالاری نیست در حالی‌كه بیان همین سخنان نشانه آزادی است و روی كار آمدن دولت‌هایی كه از نظر تفكر سیاسی شباهتی به یكدیگر ندارند نیز نشانه حق انتخاب مردم و مردمی بودن نظام اسلامی است.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به اینكه اگر جمهوری اسلامی در مقابل امریكا و استكبار كوتاه می‌آمد و زیربار قلدری و زورگویی آنها می‌رفت، فشارها كمتر می‌شد اما آنها بر كشور مسلط می‌شدند، افزودند: در این سال‌ها هرگاه صدای قدرتمندیِ جمهوری اسلامی بلندتر بوده است، تلاش دشمن برای پنجه زدن به نظام اسلامی بیشتر شده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأكید كردند: چالش اساسی و امروز كشور ما، چالش «پیشرفت و توقف و ركود و ارتجاع» است، زیرا ما در حال پیشرفت هستیم ولی قدرت‌های استكباری از پیشرفت ایران اسلامی مضطرب و ناراحت می‌شوند و حرص می‌خورند.

ایشان افزودند: به دلیل همین ناراحتی و عصبانیت، آمریكایی‌ها و اروپایی‌ها با همه امكانات وارد میدان می‌شوند اما هیچ غلطی نمی‌توانند بكنند، همانطور كه قبل از این هم نتوانستند و در آینده هم نخواهند توانست.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به اینكه در كارزار اساسی ایران و استكبار، امریكا در خط مقدم قرار دارد و اروپا پشت سر امریكا ایستاده است، گفتند: در طول سال‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی همه رؤسای جمهور امریكا اعم از كارتر، كلینتون و اوبامای دموكرات، و ریگان، بوش و آن سبك مغز قبلیِ جمهوری خواه تا رئیس جمهور فعلی بی هوش و حواس كه می‌خواهد مردم ایران را نجات دهد، همه در مقابل جمهوری اسلامی ایران ایستادند و از هركسی هم كه توانستند از جمله رژیم صهیونیستی به عنوان سگ هار و زنجیری خود و برخی كشورهای منطقه كمك گرفتند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: با وجود همه این تلاش‌ها، دشمنان ملت در مجموع ناكام ماندند، البته مشكلاتی همچون تحریم، ترور دانشمندان هسته‌ای، بكارگیری انواع شگردهای سیاسی و امنیتی و دادن رشوه به عده‌ای در داخل برای حرف زدن علیه جمهوری اسلامی، به وجود آوردند ولی نتوانستند حركت ملت ایران را متوقف كنند.

ایشان تأكید كردند: در شرایط فعلی كه با چنین كارزار و چالشی مواجه هستیم، وظیفه آحاد مردم و مسئولان و همچنین روشنفكران، نخبگان، جوانان و جوامع علمی دانشگاهی و حوزوی، تلاش برای پیشرفت در همه عرصه‌های علمی، هنری، اقتصادی، سیاسی، اخلاقی و معنوی است.

رهبر انقلاب پیشرفت‌ها را زمینه ساز استحكام و اقتدار نظام خواندند و افزودند: هدف دشمن متزلزل كردن اركان اقتدار نظام است، بنابراین همه باید موضوع پیشرفت را با جدیت دنبال كنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه با طرح این سؤال كه «چگونه پیشرفت كنیم؟» گفتند: پیشرفت نیازمند ابزارهای متعددی است اما مهمترین ابزار پیشرفت، امید است بنابراین دشمن با همه توان خود بر روی القای ناامیدی و بن بست متمركز شده است.

ایشان با اشاره به امكانات گسترده رسانه‌ای دشمن همچون شبكه‌های ماهواره‌ای، فضای مجازی و تلویزیون‌های مزدور برای از بین بردن امید افزودند: با وجود همه این تلاش‌ها، خوشبختانه امید و حركت برای پیشرفت در كشور زنده است.

رهبر انقلاب اسلامی گفتند: دشمن تلاش دارد تا علاوه بر مردم و جوانان، حتی مسئولان نیز امید خود را از دست بدهند و متأسفانه دشمن یك امتداد داخلی هم دارد كه آنها هم تلاش دارند با استفاده از روزنامه‌ها و فضای مجازی، القای یأس و ناامیدی بكنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: مشكل اقتصادی داریم كه ان‌شاءالله حل خواهد شد اما در بخش‌های دیگر در حال پیشرفت هستیم البته همه تمركز بر این است كه نسل جوان از این پیشرفت‌ها آگاه نشود، به همین علت دشمن و امتداد داخلی آن، این پیشرفت‌ها را كتمان و یا كوچك نمایی می‌كنند.

ایشان به چند نمونه از پیشرفت‌ها و حركت‌های رو به جلو در هفته‌های اخیر اشاره كردند و گفتند: دستیابی دانشمندان ایرانی به روش جدید برای درمان سرطان خون، بومی سازی یكی از تجهیزات استخراج نفت و گاز، افتتاح خط آهن در بخشی از سیستان و بلوچستان كه بخش مهمی از خط آهن شمال به جنوب است، افتتاح چندین كارخانه، راه اندازی اولین پالایشگاه فراسرزمینی، بهره برداری از 6 نیروگاه برق، رونمایی یكی از بزرگ‌ترین تلسكوپ‌های جهان، پرتاب موشك ماهواره بر و رونمایی از یك موشك جدید، همه نمونه‌هایی از حركت رو به جلو كشور، آن هم در زمانی است كه دشمن تلاش دارد با برخی اغتشاشات مانع این حركت شود.

رهبر انقلاب با تأكید بر اینكه جوان ایرانی در همین روزهای شرارتِ دشمن، زنده و با انگیزه است، افزودند: یكی از شاخص‌های اساسی ایران‌دوستی، امیدآفرینی است، بنابراین كسانی كه القای ناامیدی و بن‌بست می‌كنند، ایران‌ستیز هستند و نمی‌توانند ادعای ایران‌دوستی داشته باشند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأكید كردند: نگذارید كسانی كه دشمن ایران هستند، در قالب دفاع از منافع ملی، القای یأس كنند. نویسندگان، شاعران، دانشمندان، روحانیون و همه افراد تأثیرگذار امیدآفرینی كنند و شاخص‌ها و نشانه‌های امید و پیشرفت در جامعه را سرِ دست بگیرند.

رهبر انقلاب در بخش دیگری از سخنانشان هدف اصلی صحنه‌گردانان اغتشاشات اخیر را به میدان آوردن ملت دانستند و گفتند: حالا كه نتوانستند مردم را به میدان بیاورند در حال شرارتند تا بلكه بتوانند مسئولان را خسته كنند البته اشتباه می‌كنند چرا كه این شرارت‌ها موجب می‌شود مردم، خسته، و از آنها بیزارتر و متنفرتر شوند.

ایشان در این زمینه افزودند: این حوادث و جنایت‌ها و تخریب‌ها مشكلاتی برای مردم و كسبه درست می‌كند اما افراد در صحنه و پشت صحنه این شرارت‌ها، بسیار حقیرتر از آن هستند كه بتوانند به نظام آسیب بزنند.

رهبر انقلاب اسلامی تأكید كردند: بساط شرارت بدون شك جمع خواهد شد و ملت ایران با نیروی بیشتر و روحیه تازه‌تر حركت در میدان پیشرفت كشور را ادامه خواهد داد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، توانایی فرصت‌سازی از تهدیدها را جزو طبیعت یك ملت با ایمان دانستند و با اشاره به نمونه‌های تاریخی همچون جنگ احزاب و همچنین دفاع مقدس، خاطرنشان كردند: در جنگ احزاب كه همه طوایف مشركان به میدان آمدند، نه تنها دل‌های مؤمنان نلرزید بلكه با یادآوری وعده خداوند، بر ایمانشان افزوده شد و از این تهدید، فرصت ساختند همچنانكه ملت ما نیز در دفاع مقدس و در مقابل جنگ احزاب و پشتیبانی همه‌جانبه دنیا از متجاوز، تهدید را به فرصت تبدیل كرد و به همه دنیا نشان داد شكست نمی‌خورد.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: سابقه فرصت‌سازی مردم ایران در دفاع مقدس موجب شد تا همین امروز هم هر گاه دشمنان به فكر استفاده از برگ نظامی می‌افتند متوجه باشند كه ملت ایران شكست‌ناپذیر است، همچنان‌كه بارها به آمریكایی‌ها و مخالفان خود گفته «آمدن‌تان با خودتان است اما رفتن‌تان نه» و در صورت تجاوز، گرفتار و نابود خواهید شد.

ایشان حماسه 25 آبان 1361 و اعزام پر شور و انگیزه‌تر جوانان دلاور اصفهانی به جبهه‌ها را نمونه دیگری از فرصت‌سازی از تهدیدها برشمردند و گفتند: در اغتشاشات اخیر نیز ملت از این به‌اصطلاح تهدید، فرصت ساخت و حقیقت و جهت‌گیری خود را در راهپیمایی عظیم 13 آبان كه با همه سال‌های قبل متفاوت بود با شعار علیه آمریكا نشان داد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نمونه دیگری از تجلّی فرصت‌سازی ملت را تشییع شهدای اغتشاشات اخیر اعم از شهدای مردمی، امنیت و شهدای بسیجی و انتظامی دانستند و گفتند: جوان ناشناخته‌ای همچون روح‌الله عجمیان به شهادت می‌رسد اما جمعیت عظیم مردم در نقطه مقابل خواست دشمن به صحنه می‌آیند و می‌گویند شما جوان ما را به شهادت رساندید ولی ما همگی پشت آن جوان هستیم.

ایشان فرصت دیگر ساخته شده از دل اغتشاشات را، عیان شدن چهره صحنه‌گردانانِ مدعیِ طرفداری ملت ایران برشمردند و افزودند: عداوت با همه خواسته‌ها و مقدسات ملت ایران یعنی دشمنی با اسلام، قرآن‌سوزی، مسجد سوزی، دشمنی با ایران و سوزاندن پرچم و بی‌احترامی به سرود ملی، چهره صحنه‌گردانان واقعی را روشن كرد.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: ادعا می‌كنند طرفدار ملت ایران هستند در حالی‌كه ملت ایران، «ملت مسلمان» و «ملت قرآن و امام حسین» است؛ آیا كسانی كه به امام حسین و به اربعین و راهپیمایی میلیونی آن اهانت و بی‌حیایی می‌كنند، طرفدار ملت ایران هستند؟

ایشان در تبیین چگونگی برخورد با عناصر مرتبط با اغتشاشات بر ضرورت تفكیك صحنه‌گردانان، فریب‌خوردگان، عاملان جنایت و افراد پول گرفته تأكید كردند و گفتند: این افراد یكجور نیستند. كسی را كه بی‌توجه به خواست حقیقی دشمن، با او همراهی كرده یعنی فریب خورده اما جنایتی نكرده است چه دانشجو باشد چه غیر دانشجو، باید متنبّه و موعظه و هدایت و بیدار كرد و با پرسش از او كه آیا این حركت موجب پیشرفت كشور است یا ضدّ آن، او را به فكر كردن وادار و هوشیار كرد تا با دشمن هم‌صدایی نكند و به تعبیر امام بزرگوار همه هر چه فریاد دارند بر سر آمریكا بزنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای حكم عاملان جنایات اخیر را متفاوت خواندند و تأكید كردند: عاملان جنایت، قتل، تخریب یا تهدید به آتش زدن دكان و ماشین كاسبان و مردم، و آن كسی كه با تبلیغات آنها را وادار به این كارها كرده، هر یك باید به اندازه گناهشان مجازات شوند.

ایشان در این زمینه افزودند: البته مجازات باید به‌وسیله قوه قضائیه‌ای كه با قدرت و سلامت و پر انگیزه است انجام شود و هیچ‌كس حق ندارد خودسرانه و به خیال خود دست به مجازات بزند.

ایشان با اشاره به تعبیر امیرالمؤمنین از پیامبر اكرم به طبیبی كه هم داغ دارد و هم مرهم، استفاده بجا از مجازات و نصیحت را مورد تأكید قرار دادند و افزودند: تا این ساعت بحمدالله دشمن شكست خورده است اما دشمن هر روز كید و مكری دارد و با شكست امروز، ممكن است سراغ اقشار مختلف همچون كارگران و زنان برود اگرچه شأن بانوان و كارگران با شرف ما بسیار بالاتر از آن است كه تسلیم بدخواهان شوند و فریب آنان را بخورند.

رهبر انقلاب با اشاره به بكارگیری ترفند «لشكرسازی كاذب» و «انبوه‌سازی دروغ» در رسانه‌های ضد ایران با هدف تأثیرگذاری بر افراد غافل و بی‌خبر، گفتند: آنچه واقعیت دارد، حضور انبوه مردم در میدان‌های مختلف دفاع از انقلاب، و تودهنی آنها به بدخواهان است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنانشان، مشكلات اقتصادی را یك واقعیت خواندند و افزودند: نامگذاری سال‌های متعدد با شعارهای اقتصادی و تأكید به مسئولان برای علاج این مشكلات، با توجه به اهمیت موضوع اقتصاد صورت گرفت اما دهه نود از لحاظ اقتصادی دهه خوبی نبود و اگر به آن توصیه‌ها عمل می‌كردند و اقدامات لازم را انجام می‌دادند، وضع امروز كشور و مردم متفاوت می‌شد البته تحریم‌ها هم در مشكلات مؤثر بود.

رهبر انقلاب با اشاره به تلاش جدی و در برخی موارد مؤثر مسئولان برای حل مشكلات اقتصادی گفتند: تلاش بیشتر دستگاه‌ها و همكاری و همدلی و هم افزایی مردم و مسئولان، زمینه ساز حل مشكلات موجود خواهد بود و ان‌شاءالله در این زمینه نیز مشت محكمی بر دهان دشمن زده خواهد شد.

رهبر انقلاب در آغاز سخنانشان مردم اصفهان را حقیقتاً شایسته تمجید دانستند و افزودند: اصفهان شهری با هویت كامل ایرانی و اسلامی و شهر زنده‌ی علم و ایمان و هنر و جهاد است.

ایشان، استان اصفهان را عالم‌پرور خواندند و با تجلیل از علمای پرشمار این منطقه گفتند: اصفهان شهر ایمان و محبت به اهل‌بیت و شهر میراث‌های ارزشمند و كم‌نظیر هنرهای مطلوب ایرانی است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تشریح جلوه‌هایی از عمق هویت انقلابی مردم اصفهان گفتند: اصفهان اولین شهری بود كه در حكومت ستم‌شاهی در آن، حكومت نظامی برقرار شد.

ایشان با اشاره به حماسه آفرینی‌های لشكر امام حسین (ع) و لشكر نجف به عنوان دو لشكر رزم آور استان اصفهان افزودند: تقدیم حدود 24 هزار شهید، ده‌ها هزار جانباز، هزاران آزاده و وجود خانواده‌های سرافرازی كه از 2 تا 7 شهید تقدیم اسلام و انقلاب و ایران كرده‌اند، اسناد افتخار و نشانه‌های هویت انقلابی و جهادی استان است كه پاسداری از این آثار پرعظمت، وظیفه هر انسان با وجدان است.

رهبر انقلاب با اشاره به تشییع حدود 360 شهید در 25 آبان 1361 در اصفهان گفتند: این همه جوان خونین پیكر می‌توانست یك شهر را از درد و غم فلج كند اما اصفهانی‌ها با روحیه و انگیزه مضاعفِ ایمانی، همان روز جوانان بیشتری را به جبهه‌ها فرستادند و كاروان عظیم كمك‌های خود را راهی مناطق جنگی كردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مقابله با فتنه‌ها را از دیگر خصوصیات برجسته مردم اصفهان برشمردند و گفتند: در این چهار دهه هر وقت لازم شده مردم اصفهان در دفاع از اسلام و انقلاب سینه سپر كرده و وارد میدان شده‌اند.

ایشان با اشاره به گله‌های مردم اصفهان در عین برخورداری از ویژگی‌های انقلابی و ایمانی گفتند: مسئله آب اصفهان مهم است و مسئولان دولتی كه برنامه‌های خوبی برای حل این مشكلات دارند باید در كار و تلاش بیشتر، شب و روز نشناسند.

رهبر انقلاب، فداكاری و جهاد مردم دیگر شهرهای كشور را در كنار مجاهدت‌های مردم اصفهان باعث پیروزی كامل و درخشان ایران در دفاع مقدس خواندند و افزودند: جوانان، واقعیات آن آزمایش كم نظیر را نمی‌دانند كه چگونه ملت ایران بدون هیچ‌گونه حمایت در مقابل همه دنیا و كمك‌های همه جانبه ناتو، ورشو، امریكا و شوروی سابق و اروپا به صدام، ایستاد و پیروز شد.

در ابتدای این دیدار، نماینده ولی‌فقیه و امام‌جمعه اصفهان، مردم اصفهان را پیشتاز میدان‌های فداكاری برای انقلاب و خدمات اجتماعی خواند و گفت: جمهوری اسلامی نیز متقابلاً خدمات وسیعی در بخش‌های زیرساختی همچون راه‌سازی و اتصال شهرها و روستاهای استان به شبكه‌های آب، برق و گاز انجام داده است البته مشكل آب اصفهان بخصوص در بخش كشاورزی هنوز برطرف نشده است كه امیدواریم با اهتمام دولت جدید این مشكل نیز حل شود.

دسترسی سریع