پل مدیریت شنبه و دوشنبه از ساعت 12:30 به مدت 40 دقیقه

پروانه صنفی واحدهای تولیدی شهرك صنعتی « زاگرس و گلبرگ» به پروانه صنعتی تبدیل می‌شود+فایل صوتی

رئیس سازمان صمت شهرستان قدس با اشاره به اینكه 32 هزار و 500 نفر در شهرك‌های صنعتی شهرستان مشغول به كار هستند گفت: پروانه صنفی واحدهای تولیدی شهرك صنعتی « زاگرس و گلبرگ» تبدیل به پروانه صنعتی شده است.

1401/09/07
|
11:21
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، شهرستان قدس یكی از شهرستان‌های غرب استان تهران است كه در غرب شهر تهران و همسایگی استان البرزقرار دارد. شهرستان قدس یك محیط بزرگ صنعتی است و اكثر ساكنان این شهرستان را كارگران تشكیل می‌دهند. این شهرستان بیش از 350 هزار نفر جمعیت با اقوام و آداب و سنن مختلف دارد .

ابوالفضل بیات رئیس سازمان صمت شهرستان قدس در گفت و گو با برنامه پل مدیریت با اشاره به اینكه این شهرستان پتانسیل خوبی در هر سه زمینه صنعت، معدن و تجارت دارد و فعالیت‌های خوبی در بخش خصوصی در این شهرستان صورت گرفته است گفت در سال 88 كه شهرستان قدس از شهرستان شهریار جدا شد اداره صنعت هم شهرستان قدس هم تاسیس و فعالیت خود را از همان زمان آغاز كرد.

صدور مجوز برداشت و فعالیت‌های صنعتی در معدن از وظایف سازمان صمت است
وی در توضیح وظایف اداره متبوع خود گفت: در حوزه صنعت صدور مجوز و پروانه، كمك به صادرات محصول، تامین مواد اولیه و انرژی از وظایف اداره صمت نسبت به واحدهای تولیدی است. در حوزه تجارت صدور پروانه و ساماندهی اصناف و نظارت بر واحدهای صنفی و در حوزه معدن صدور مجوز برای برداشت و فعالیت‌های صنعتی از وظایف ما است.

در شهرستان قدس؛ 2 هزار و 812 واحد تولیدی با پروانه صنفی فعالیت دارند
بیات افزود: در حوزه صنعت 330 واحد دارای پروانه صنعتی و 2 هزار و 812 واحد تولیدی با پروانه صنفی در شهرستان قدس فعالیت دارند.

شهرستان قدس 69 معدن دارد كه از 20 معدن آن مواد معدنی استخراج می‌شود
مقام مسئول سازمان صمت شهرستان قدس گفت: شهرستان قدس 69 معدن دارد كه از 20 معدن آن مواد معدنی استخراج می‌شود. اما در مجموع هر 69 شركت دانه بندی و شستشوی ماده معدنی و تولید شن و ماسه آبرفتی برای كارهای عمرانی و مصالح ساختمانی را انجام می‌دهند.

شهرستان قدس در حوزه تجارت 11 هزار واحد صنفی دارای پروانه دارد
او اظهار داشت: شهرستان قدس در حوزه تجارت 11 هزار واحد صنفی دارای پروانه دارد كه در حوزه های تولید و توزیع و خدمات فنی فعالیت دارند.

برخی واحدهای صنعتی شهرستان قدس تا 300 نفر نیروی كار دارند
وی كه از سال 98 سكاندار اداره صمت شهرستان قدس است دباره عملكرد خود در راستای بهبود شرایط تجارت و اشتغال گفت: در حوزه تجارت؛ صدور پروانه از طریق اداره و اتحادیه‌های مرتبط ، موجب خود اشتغالی متقاضیان می‌شود. واحدها با دریافت پروانه و تسهیلات، واحدهایی را دایر می‌كنند .در بخش توزیع 1 تا 2 نفر فعالیت دارند اما در حوزه تولید، نیروی كار واحدهای صنعتی تا 300 نفر هم می‌رسد. در حوزه صنعت هم مجوزهایی برای انتقال واحدهای صنعتی از شهرهای دیگر به شهرك صنعتی صورت می‌گیرد یا اینكه مجوزها برای توسعه واحدها صادر می‌شود.

در شهرستان قدس ؛ شهرك صنعتی دولتی وجود ندارد
بیات با اشاره به اینكه در شهرستان قدس ؛ شهرك صنعتی دولتی وجود ندارد اظهار داشت: به همین جهت ما نمی‌توانیم مجوز ایجادی داشته باشیم.عمده مجوزهای ما برای انتقال واحدهای صنعتی از شهرهای دیگر به شهرك صنعتی صادر می‌شود و یا اینكه واحدهایی هستند كه داخل شهرك فعالند و توسعه می‌یابند.

شهرك‌های صنعتی غیر دولتی«زاگرس و گلبرگ» و « قدس» در شهرستان قدس فعالند
رئیس سازمان صمت شهرستان قدس با بیان اینكه شهرستان قدس دو شهرك صنعتی دارد كه در سال 89 با مصوبه هیات دولت تحت عنوان شهرك‌های صنعتی غیر دولتی«زاگرس و گلبرگ» و « قدس» مجوز گرفته و آغاز به كار كردند گفت: شهرك صنعتی «زاگرس و گلبرگ» حدود 850 واحد دارد كه 25 هزار شغل ایجاد كرده است و در شهرك صنعتی « قدس» هم 270 واحد با 7500 نیرو وجود دارد.

در آینده؛ لكه‌های صنعتی «هفت جوی» و «البرز» شهرستان قدس به شهرك صنعتی تبدیل می‌شوند
وی افزود: دو لكه صنعتی با پیگیری‌های سازمان صمت و استانداری تهران به تازگی مجوز فعالیت گرفته اند. لكه صنعتی «هفت جوی» حدود 80 هكتار مساحت دارد كه كارهای آن در حال انجام است و كارهای مقدماتی لكه صنعتی «البرز» هم در حال انجام است. به مرور زمان این لكه های صنعتی به شهرك های صنعتی تبدیل خواهند شد.

در بخش معدن و صنایع وابسته آن در شهرستان قدس؛ 5 هزار نیرو اشتغال دارند

بیات در پاسخ به اینكه چه مقدار از اهداف شما در حوزه اشتغال زایی شهروندان شهرستان قدس محقق شده است؟ گفت: علاوه بر اشتغال 25 هزار نیرو در شهرك صنعتی «زاگرس و گلبرگ» و 7500 نیرو در شهرك صنعتی « قدس»؛ در بخش معدن و صنایع وابسته به آن 5 هزار نیرو اشتغال دارند و در منطقه صنعتی هفت جوی حدود 5 هزار نیرو و در صنایع سطح شهر هم حدود 7 هزار نیرو فعالیت دارند.

واحدهای صنعتی شهرستان قدس جویای نیروی كار ماهر هستند
وی با تاكید بر اینكه بیشتر واحدهای صنعتی شهرستان قدس جویای نیروی كار ماهر هستند گفت: باید امروز روی مهارت كار كنیم. سازمان فنی و حرفه ای و دیگر نهادهای آموزشی با همكاری شهرك‌های صنعتی و وزارت صنعت و معدن باید نیروهای ماهر پرورش دهند.

اخیرا؛ 210 لیتر بر ثانیه آب آشامیدنی به شهرستان قدس اختصاص یافته است
رئیس سازمان صمت شهرستان قدس در نبود آب آشامیدنی سالم در شبكه های آبرسانی شهرك ابریشم شهرستان قدس گفت: در سال‌های اخیر بواسطه فعالیت‌های مسئولان ارشد شهرستان، 210 لیتر بر ثانیه آب آشامیدنی به شهرستان قدس اختصاص یافته و وارد شبكه هم شده است. شهرك صنعتی « قدس»؛ مشكل آبرسانی ندارد اما شهرك صنعتی «زاگرس» مشكل آب دارد و واحدهای كارگاهی و صنعتی آب مورد نیاز خود را از طریق تانكر خریداری می‌كنند. اخیرا نشست هایی با آبفای غرب استان تهران داشتیم كه نهایتا 12 لیتر بر ثانیه آب برای شهرك تخصیص داده شده است. با انعقاد توافق نامه و پرداخت هزینه ها ، شبكه آبرسانی احداث خواهد شد.

انتقال واحدهای تولیدی به شهرك‌های صنعتی با استعلام سازمان محیط زیست انجام می‌شود
بیات با تاكید بر اینكه در حوزه صدور پروانه چالشی نداریم اظهار داشت: پروانه‌های صنفی به راحتی توسط اتحادیه‌ها صادر می‌شود. درباره پروانه های صنعتی هم چون شهرك صنعتی دولتی نداریم؛ واحد ایجادی هم نداریم اما بحث انتقال واحدهای تولیدی به شهرك های صنعتی با استعلام از سازمان محیط زیست انجام می‌شود.

پروانه صنفی واحدهای تولیدی شهرك صنعتی « زاگرس و گلبرگ» شهرستان قدس تبدیل به پروانه صنعتی شده است
وی در پایان این گفت و گوی رادیویی با اشاره به اینكه 55 واحد موجود در شهرك صنعتی « زاگرس و گلبرگ » مجوز صنعتی داشته و مابقی پروانه صنفی دارند گفت: مصوبه ای در ستاد تسهیل استان داشتیم كه بر اساس آن پروانه صنفی تبدیل به پروانه صنعتی شده است. حدود 25 پرونده در اداره در حال پیگیری و انجام است.البته واحدهایی قابلیت تبدیل دارند كه از سال 89 فعالیت خود را آغاز كرده باشند.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب‌سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می‌توانند برنامه‌های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.
دسترسی سریع
پل مدیریت