پل مدیریت شنبه و دوشنبه از ساعت 12:30 به مدت 40 دقیقه

نمره صفر تمامی دروس؛ نتیجه تخلف در امتحانات نهایی+فایل صوتی

رئیس مركز ارزشیابی و تضمین كیفیت نظام آموزش و پرورش گفت: آزمون‌های نهایی تشریحی هستند و مراقبین هم حضور دارند.در نهایت اگر كسی به سوالات دسترسی پیدا كند، فرد متخلف با روش‌های هوشمند شناسایی شده و آزمون تمام دروس وی صفر خواهد شد.

1402/03/06
|
12:54
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران؛ محسن زارعی رئیس مركز ارزشیابی و تضمین كیفیت نظام آموزش و پرورش در گفت و گو با برنامه پل مدیریت روز چهارشنبه 3 خردادماه درباره وظایف مركز متبوع خود گفت: ارزشیابی نظام آموزش و پرورش با برگزاری آزمون‌ها و ارزیابی شایستگی‌های معلمان و رصد شاخص‌های آموزش و پرورش از وظایف مركز ارزشیابی و تضمین كیفیت نظام آموزش و پرورش است.

سوالات آزمون‌های نهایی توسط طراحان شناخته شده؛ انجام می‌شود
وی درباره اقداماتی كه آموزش و پرورش برای تامین امنیت امتحانات نهایی و جلوگیری از تقلب انجام داده گفت: برای رعایت عدالت آموزشی باید به طور جدی به امنیت آزمون توجه داشته باشیم .در واقع باید صحت و سلامت آزمون‌های نهایی از طراحی، اجرا و تصحیح و اعلام نتایج تامین شود. به همین منظور سوالات آزمون‌های نهایی توسط طراحانی كه از قبل شناسایی شده اند انجام می‌شود.

سوالات آزمون‌های نهایی در قرنطینه طراحی می‌شود
رئیس مركز ارزشیابی و تضمین كیفیت نظام آموزش و پرورش با بیان اینكه طراحان سوالات آزمون‌های نهایی با فاصله كوتاهی از اطلاع‌رسانی در قرنطینه حضور یافته و سوالات را طرح می‌كنند گفت: این سوالات در قرنطینه رمزنگاری و برای حوزه‌های اجرا ارسال می‌شود و دقایقی قبل از شروع آزمون، رمز سوال برای رئیسان حوزه‌های اجرایی ارسال خواهد شد و پس از دریافت سوالات در اتاق تكثیر قرنطینه، سوالات تكثیر شده و درون پاكت قرار می‌گیرند و با تایید و احراز هویت تمام شركت‌كنندگان كار توزیع برگه‌ها انجام می‌شود.

حوزه‌های امتحانات نهایی به دوربین مداربسته مجهز هستند
زارعی با اشاره به اینكه با طی فرآیند مذكور؛ امنیت پیش از اجرای آزمون كاملا تامین می‌شود تاكید كرد: در زمان برگزاری آزمون حوزه‌ها به دوربین مداربسته مجهز هستند. دانش‌آموزان اجازه ورود تلفن همراه به حوزه‌ها را ندارند ضمن اینكه دستگاه‌های سیگنال‌یاب برای تخلفات احتمالی در محل آزمون وجود دارد . مراقبان و نیروهای حفاظت آزمون هم دلسوزانه و متعهدانه در اجرای آزمون‌ها حضور دارند. هرچند وظیفه داریم پرداخت این همكاران را به وقع انجام دهیم اما گاهی وقت ها با تاخیری یكساله حق الزحمه آنها پرداخت می‌شود.

سامانه‌های الكترونیكی جمع‌بندی نمرات آزمون‌های نهایی را انجام می‌دهند
وی با بیان اینكه تصحیح سوالات توسط معلمان انجام می‌شود گفت: برگه‌های آزمون‌های نهایی باید در زمان كوتاهی تصحیح شوند و برای جلوگیری از خطاهای انسانی روند تصحیح برگه‌ها به صورت الكترونیكی انجام می‌شود . در این فرآیند برگه‌های آزمون، تصویربرداری و به صورت الكترونیك در اختیار مصححان قرار می‌گیرد. معلمان، برگه‌های دانش‌آموزان استانهایی به جز استان خود را تصحیح می‌كنند تا شائبه ای در این بین نباشد. ضمن اینكه پس از ثبت نمره توسط معلم ، جمع‌بندی توسط سامانه انجام می‌شود تا حقی از هیچ دانش‌آموزی ضایع نشود.

امكان تصحیح برگه‌های آزمون نهایی توسط مصحح سوم؛ فراهم شده است
زارعی افزود: در این فرآیند؛ مصحح دوم هم برگه آزمون را بدون اینكه نظر مصحح اول را بداند تصحیح می‌كند و اگر مغایرتی بین این دو وجود داشته باشد مصحح سوم برگه را تصحیح خواهد كرد.

فرآیند الكترونیكی تصحیح آزمون‌های نهایی كاملا به نفع دانش‌آموزان است
او یادآور شد: پیش از این هم برگه‌ها توسط دو نفر تصحیح می شد اما چون فرآیند به صورت دستی بود؛ نظر مصحح اول قابل مشاهده بود. این روش الكترونیكی كاملا به نفع دانش آموزان است.

فرایند الكترونیكی تصحیح آزمون‌های نهایی سال قبل به صورت آزمایشی انجام شد
رئیس مركز ارزشیابی و تضمین كیفیت نظام آموزش و پرورش با بیان اینكه فرآیند الكترونیكی تصحیح آزمون‌های نهایی در آزمون‌های خرداد، شهریور و دی سال گذشته برای مدارس خارج از كشور انجام شدگفت: در نوبت دی ماه تصحیح الكترونیك در یكی از حوزه‌های استان‌های كشور به صورت آزمایشی هم انجام شد.

شركت‌كنندگان آزمون‌های نهایی؛ مشكلات حوزه‌ها را در اپلیكیشن شاد ثبت كنند
او خبر داد: همه شركت‌كنندگان آزمون‌های نهایی در یك كانال در نرم افزار كاربردی شاد به نشانی @emtehanat402 عضو هستند و اگر اشكالی در فرآیند وجود داشت یا كمبود امكانات بود می‌توانند اطلاع رسانی كنند تا نظارت به طور كامل انجام شده و اطلاع‌رسانی لازم صورت گیرد.

فارغ التحصیلان سالهای گذشته؛ می‌توانند در آزمون نهایی شركت كنند
زارعی در توضیح اینكه چیزی به نام ترمیم معدل نداریم و منظور ترمیم نمره است گفت: بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی سهم سابقه تحصیلی در آزمون سراسری 40 درصد است. ممكن است برخی فارغ التحصیلان سالهای گذشته از نمره آزمون‌های خود راضی نباشند به همین جهت به آنها فرصت داده شده تا بتوانند در آزمون‌ها شركت كنند تا با تلاش بیشتر نمره جدیدی بگیرند كه در سوابق تحصیلی قرار گیرد.

سوالات آزمون‌های نهایی لو نرفته؛ به صورت غیرقانونی منتشر شده است
وی در پاسخ به اینكه بازهم با تمام مراقبت ها سوالات لو می رود ؛ گفت: ما از سالهای قبل هم گزارشی از لو رفتن سوالات نداریم. لو رفتن سوال به این معنی است كه شركت‌كنندگان قبل از شروع آزمون به سوالات دسترسی داشته باشند كه تقلب گسترده را به همراه خواهد داشت اما اینكار كه پس از آغاز آزمون؛ سوالات تصویربرداری شده و در در فضای مجازی منتشر شود لو رفتن نیست بلكه انتشار است و امنیت آزمون را خیلی زیر سوال نمی‌برد.

متخلفان آزمون‌های نهایی با روش‌های هوشمند شناسایی می‌شوند
رئیس مركز ارزشیابی و تضمین كیفیت نظام آموزش و پرورش تاكید كرد: آزمون‌های نهایی تشریحی هستند و مراقبین هم حضور دارند و در نهایت اگر كسی به سوالات دسترسی پیدا كند ، فرد متخلف با روش‌های هوشمند شناسایی شده و آزمون تمام دروس وی صفر خواهد شد. در دیماه هم اینكار انجام شد به همین جهت به شركت‌كنندگان توصیه می‌كنیم وارد این بازی خطرناك نشده و فریب نخورند. چون در بسیاری موارد پای كلاهبرداری در میان است و حتی سوالات واقعی نیستند.

یكی از متخلفان آزمون‌های نهایی در اصفهان دستگیر شد
زارعی از دستگیری یكی از متخلفان آزمون‌های نهایی در اصفهان خبرداد و گفت: این فرد موسسه دارد و برای نفع موسسه خود برای ایجاد سابقه تحصیلی در آزمون شركت كرده و از برگه‌های آزمون عكس گرفته و سوالات را منتشر كرده است كه شناسایی و دستگیر و برایش پرونده قضایی تشكیل شد.

سوالات آزمون‌های نهایی ساعت 8:30 روز آزمون به طور رسمی منتشر می‌شود
او با تاكید بر اینكه اطمینان داریم شركت‌كنندگان در حوزه‌های امتحانی تحت مراقبت هستند سوالات آزمون نهایی(به طور رسمی) ساعت 8:30 منتشر می‌شود.
بخشی از سوالات آزمون‌ها با هدف تشخیص دانش‌آموزان سرآمد انجام می‌شود

رئیس مركز ارزشیابی و تضمین كیفیت نظام آموزش و پرورش با بیان اینكه آزمون‌ها ملاك‌مرجع هستند گفت: اهداف برنامه‌های درسی با آزمون‌ها سنجیده می‌شوند اما به جهت تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در كنكور با طرح بخشی از سوالات در آزمون‌ها تفكیك بین دانش آموزان سرآمد انجام می‌شود.

شركت‌كنندگان آزمون‌ها، نیم ساعت قبل از آزمون در حوزه حضور داشته باشند
وی در پایان این گفتگو از شركت‌كنندگان آزمون‌های نهایی درخواست كرد: نیم ساعت قبل از شروع آزمون در محل آزمون حضور یابند. چون فرآیند استقرار و احراز هویت و تایید شركت‌كنندگان در آزمون زمانبر است.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
كانال رادیو تهران را در پیام رسان بله به نشانی tehraan360@ جستجو كنید.
علاقه‌مندان می‌توانند برنامه‌های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.
*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
پل مدیریت