شهر آفتاب شنبه تا چهارشنبه از ساعت 06:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو تهران

شهر آفتاب

نرخ ارز در بازار متشكّل ارزی؛ به نرخ واقعی ارز نزدیك است+فایل صوتی

سخنگوی بازار متشكل ارزی عرضه ارز از طریق سامانه برخط بازار متشكل ارزی در كاهش بار روانی بازار ارز تاثیرگذار دانست و گفت: نرخ ارزی كه در سامانه بازار متشكل ارزی معامله می‌شود به نرخ واقعی ارز نزدیك است.

1401/08/16
|
13:43
|

فضای سیاسی و روانی كشور باعث گرانی ارز شده است
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، مسعود توكلی سخنگوی بازار متشكل ارزی در گفت و گو با "شهر آفتاب" رادیو تهران در پاسخ به پرسش مهدی حاجی وند كارشناس اقتصادی این برنامه مبنی بر اینكه از دیدگاه شما دلیل نوسانات نرخ ارز در هفته‌های اخیر چیست؟ گفت: در بازار ارزی كشور شاهد هیچگونه محدودیت و گشایشی نیستیم و فرآیندهای این بازار همانند روال گذشته طی می‌شود؛ ولی فضای سیاسی حاكم بر كشور و پمپاژ خبری موجی از تقاضا برای خرید ارز را ایجاد كرده و همین عامل روانی باعث نوسانات نرخ ارز شده است.

وی در پاسخ به این پرسش كه شما هم ابزارهای خبری دارید آیا نمی‌توانید با این پمپاژ خبری مقابله كنید؟ تصریح كرد: كارهای خبری و رسانه‌ای انجام می‌شود.

جای تامل دارد كه ارز در بازار غیررسمی با اختلاف 1500 تومانی خرید و فروش می‌شود
توكلی اینگونه اظهار داشت: هر كسی مختار است كالای خود را به قیمت مشخصی بخرد و یا بفروشد. بازار ارز بر اساس عرضه و تقاضا است از سوی ما محدودیتی ایجاد نشده است. هم اكنون نرخ ارز در بازار متشكل بین صراف‌ها به قیمت 34 هزار و 500 تومان معامله می‌شود. اما جای تامل دارد خبرهایی به گوش ما می‌رسد كه همین ارز در بازار غیر رسمی با اختلاف 1500 تومانی در حال معامله شدن است و برای آن تقاضا وجود دارد و خرید و فروش می‌شود.

بانك مركزی تقاضای منطقی ارز را تامین می‌كند
سخنگوی بازار متشكل ارزی در پاسخ به پرسش كارشناس اقتصادی برنامه مبنی بر اینكه درست است ضرر و زیان این بازار بر عهده خود فرد است، اما آیا عملكرد آنها بر سایر بازارها از جمله بازار سرمایه اثرگذار نخواهد بود؟ تصریح كرد: اظهارات شما درست است ولی بازار ساز و بانك مركزی به عنوان سیاست‌گذار و بازار متشكل ارزی به عنوان عامل فروش ارز در بازار رسمی كشور، نیاز واقعی مردم را تامین می‌كنیم و همه چیز مثل روال گذشته است. بانك مركزی و بازار متشكل ارزی به عنوان بازوی اجرایی آن به وظیفه خود عمل می‌كند و ارز درمانی، مسافرتی، دانشجویی و ارز مورد نیاز تولید كنندگان را تامین می‌كند. اینكه مردم بخواهند سرمایه خود را از بازار سرمایه خارج كنند و در بازار ارز سرمایه گذاری كنند امری اختیاری و پر ریسك است.

خرید و فروش ارز در سامانه بازار متشكل ارزی سلامت و عاری از فساد است
سخنگوی بازار متشكل ارزی ادامه داد: متاسفانه در فضای سفته بازی بازار ارز شاید افرادی متضرر شوند؛ به این افراد توصیه می‌كنیم پیش از خرید و فروش سامانه بازار متشكل ارزی را كه خرید و فروش ارز بین صراف‌ها را بر خط و به لحظه نشان می‌دهد رصد كنند. همه كدهای معاملاتی در این سامانه متعلق به بانك مركزی نیست و اكثر آنها مربوط به صراف‌ها است. این فعالیت‌های رسمی سلامت است و فسادی به دنبال ندارد.

مردم می‌توانند ارز مورد نیاز خود را به صورت آنلاین از صرافی ها بخرند
وی در مورد فعالیت سامانه متشكل ارزی، گفت: بانك مركزی تدبیری اندیشید تا صف‌های طولانی خرید ارز را مدیریت كند به همین دلیل 150 صرافی كه در تهران فعالیت می‌كنند را موظف كرد در سامانه برخط بازار متشكل ارز به نشان www.ice.ir ثبت نام كنند تا مردم بتوانند از طریق سامانه تقاضای خود برای ارز را ثبت كنند. كسانی كه تقاضای خود را ثبت می‌كنند، در اولویت معاملات ارز قرار می‌گیرند و بدون تشكیل صف می‌توانند ارز مورد نیاز خود را از صرافی دریافت كنند. همچنین نرخ لحظه ای معمالات بازار متشكل و نرخ فروش صرافی‌های عضو این بازار را نشان می‌دهد.

نرخ ارز در بازار متشكل ارزی؛ به نرخ واقعی ارز نزدیك است
توكلی در پاسخ به این پرسش كه با توجه به مؤلفه‌های اقتصادی موجود به عقیده شما نرخ واقعی دلار چیست؟ گفت: فرمول محاسبه نرخ دلار بر اساس نظریه های مختلف اقتصادی متفاوت است. واقعیت این است كه آن نرخی كه در بازار متشكل ارزی شكل می‌گیرد به واقعیت نزدیك است.

موج روانی خبری عامل اصلی افزایش نرخ دلار است
توكلی سخنگوی بازار متشكل ارزی در پاسخ به این پرسش كه آیا نوسانات ارز به همین روال ادامه خواهد داشت یا نرخ ارز عقب‌نشینی می‌كند؟ تصریح كرد: واقعیت این است موج روانی خبری عامل اصلی افزایش نرخ دلار بود. نرخ بازار مشكل ارز نرخ واقعی تر ارز است.

فضای بازار ارز یك فضای پر ریسك است
توكلی در پاسخ به این پرسش كه آیا خرید ارز در شرایط فعلی را پیشنهاد می‌كنید یا خیر؟ گفت: فضای بازار ارز یك فضای پر ریسك است. فعالان درجه یك و قدیمی بازار ارز صرافان هستند از این دست می‎خرند و از آن دست می‌فروشند. بخش قابل توجهی از صرافان دلار را نگه نمی‌دارند. ضرر و یا سود ناشی از خرید و نگهداری ارز متوجه خود فرد است و كاملا اختیاری است.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
شهر آفتاب