گفتاورد روزهای زوج از ساعت 13:30 به مدت 30 دقیقه

شیخ بهایی، تابناك‌ترین چهره عصر صفوی است

اصولی، پژوهشگر فلسفه علم و فن آوری با بیان اینكه شیخ بهایی تا پایان عمر رابطه تنگاتنگی با دربار صفویه داشته است، گفت علت این ارتباط، امكان ترویج شریعت و اصلاح امور است.

1401/02/19
|
12:49
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، ابراهیم اصولی پژوهشگر فلسفه علم و فن آوری از دانشگاه مالك اشتر با حضور در برنامه گفتاورد رادیو تهران درباره شیخ بهایی گفت: جامعه ما نیازمند آشنایی با مفاخر ایران است. این معرفت برای شهروندان هویت و تشخّص می آورد. در عین حال كه برای خواص (مهندسان و معماران و فلاسفه و ...) هم دانستن تاریخ علم و دانش بخش بزرگی از آن دانش آنها است و صرف دانستن نظریات جدید برای آنها كفایت نمی‌كند.

اصولی یكی از زیباترین اماكن تاریخی جهان در اصفهان را مسجد امام دانست و افزود: برای بازدید از این بنا افراد از تمام دنیا می آیند. عظمت فعلیت شیخ بهایی تا این حد است.

او سید حسین نصر بهایی ملقب به شیخ بهایی را تابناك ترین چهره عصر صفوی دانست و افزود: او در كنار میرداماد، میرفندرسكی،... و ملاصدرا به علت جامعیت علم در عرصه عمل و تئوری این ویژگی را به خود اختصاص داده است. از شیخ بهایی 95 كتاب از او باقی مانده است.

اصولی با بیان اینكه شیخ بهایی تا پایان عمر رابطه تنگاتنگی با دربار صفویه داشته است، گفت علت این ارتباط، امكان ترویج شریعت و اصلاح امور است. او چندین سال شیخ الاسلام بود ولی در پایان عمر به سلك قلندران و دراویش پیوست و درنهایت هم در بازگشت به یكی از سفرهای متعددش به مكه دار فانی را وداع گفت.

او افزود: شیخ بهایی در عرفان چندین رساله و كتاب دارد. در حوزه شعر و ادبیات هم كتاب هایی داشته است.

به گفته امیر دبیری مهر، مجری و تهیه كننده برنامه گفتاورد شیخ بهایی متولد بعلبك است. در كودكی از جبل عامل لبنان به ایران می‌آید ابتدا به قزوین پایتخت صفویان می‌رود بعد به اصفهان در زمان شاه عباس می رود. مزار او نیز در مشهد است.

شیخ بهائی، دانشمند مشهور قرن دهم و یازدهم هجری است كه در بسیاری از علوم از جمله علوم فقه، فلسفه، منطق، ریاضیات و نجوم تبحر داشت و خدمات بسیاری در زمینه ترویج دین و مذهب شیعه در آن دوره انجام داد. یونسكو به پاس خدمات شیخ بهائی در علم ستاره‌شناسی سال 2009 را به نام او، سال «نجوم و شیخ بهایی» نام‌گذاری كرد.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب‌سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می‌توانند برنامه‌های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره‌برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع‌رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
گفتاورد