گفتاورد روزهای زوج از ساعت 13:30 به مدت 30 دقیقه

بنیاد مسكن انقلاب اسلامی، پیمانكار مردم است


رییس بنیاد مسكن انقلاب اسلامی گفت: بنیاد مسكن حتی یك ریال بودجه جاری ندارد و باری بر دوش دولت نیست. دولت با وزارت راه و شهرسازی تفاهم نامه برای ساخت امضاء می‌كند و از همین محل هم حقوق مهندسان و مدیریت خدمات پرداخت می‌شود.

1401/02/21
|
10:28
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، اكبر نیكزاد ثمرین رییس بنیاد مسكن انقلاب اسلامی با حضور در برنامه گفتاورد رادیو تهران در پاسخ به این پرسش كه مهمترین كار بنیاد چیست؟ ، گفت: در نخستین روزهای پیروزی انقلاب اسلامی بنیاد مسكن با فرمان امام(ره) به عنوان نهاد انقلابی شكل گرفت تا عصای دست نظام باشد. این بنیاد با مصوبه شورای مركزی به همه آن مسائلی كه دولت لازم بداند ورود می‌كند.

نیكزاد با بیان اینكه ساخت و بهسازی مسكن روستایی یكی از اصلی‌ترین كارهایی است كه این بنیاد انجام می‌دهد، گفت: بر اساس آمار سال ٨٤ فقط ٧ درصد خانه های روستایی در كل كشور نوسازی شده بود اما در ١٤٠٠ این رقم به ٥٠ درصد رسید. این خانه‌های مقاوم در زلزله‌های تا ٥ ریشتری هم مقاومت دارند و بر اساس آمار موجود بر اثر زلزله‌های پیشین نیز نشان می‌دهد كه كشته چندانی نداشتیم.

به گفته او قرار است در سال ١٤١٠ جشن گرفته شود و در كل كشور واحد روستایی غیر مقاوم نداشته باشیم.

او در ادامه از اجرای طرح هادی در كل كشور خبر داد و گفت: بر اساس این طرح، در سند قانونی روستاها توسط مشاورین نقشه برداری و آمار دقیق برداشته می شود. این طرح(هادی) راهی برای تمامی دستگاه های اجرایی است. و بدین ترتیب در بحث كاربری ها و شبكه معابر روستاهای سردرگمی نداریم .

او در پاسخ به این پرسش كه آیا طرح هادی در در شمال كشور هم وجود دارد؟ گفت: همه روستاهای كشور دارای طرح هادی مصوب هستند. شالیزارها و جنگلهای شمال نیز كه جزو سرمایه های عظیم ملی هستند در این طرح وجود دارند و تاكید مدیران بر حفظ این سرمایه هاست.

او از برنامه ریزی‌های این بنیاد برای حل مشكل مسكن جوانان بومی روستاها خبر داد و گفت: خوشبختانه جمعیت روستاها رو به افزایش است.

او با بیان اینكه جنگل ها در شمال ایران علاوه بر زیبایی مركز تولید نیز هستند، تاكید كرد: سعی كردیم با ساخت ساختمان های دو تا سه طبقه مشكل مسكن روستاهای شمال را حل كنیم و در برابر خواسته شهروندانی كه قصد مسكونی كردن زمین ها را دارند مقاوت كنیم.

او درادامه افزود: بنیاد مسكن در حوزه مسكن شهری نیز وظیفه بازسازی مناطق سیل و زلزله زده را دارد و مسكن شهری هم تا كنون ٦٠ هزار واحد را مقاوم سازی كرده است.

به گفته او سالانه ٢٠٠ هزار مسكن در شهر و٢٠٠ هزار واحد در روستا بازسازی می‌شود.

امیر دبیری مهر كارشناس و مجری این برنامه با انتقاد از سیاست دولتها در حوزه مسكن گفت: متاسفانه هیچگاه سیاست ثابت و مستمری در دولت وجود نداشته است. در برخی از دولت ها هم معتقد بودند كه مسكن باید رهاسازی و به بازار واگذار شود. در این میان نقش بنیاد مسكن چیست؟

نیكزاد در پاسخ به این پرسش گفت: بنیاد در شهرهای بزرگ نقش نخ تسبیح را بازی می كند. در عین حالی كه هیچ وقت عرصه را برای بخش خصوصی تنگ نكرده است و با محوریت مردم به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد.

او در پاسخ به این پرسش كه آیا بنیاد، نقش بنگاهداری دارد؟ ، تصریح كرد: بنیاد حتی یك ریال بودجه جاری ندارد و باری بر دوش دولت نیست. دولت در نقش امانت‌دار است و با وزارت راه و شهرسازی تفاهم نامه برای ساخت امضاء می‌كند و از همین محل هم حقوق مهندسان و مدیریت خدمات پرداخت می‌شود. در واقع كارفرما مردم و بنیاد پیمانكار است.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب‌سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می‌توانند برنامه‌های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره‌برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع‌رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
گفتاورد