گفتاورد یكشنبه؛ سه شنبه؛ چهارشنبه از ساعت 12:30 به مدت 60 دقیقه

نقش رادیو تهران در تسریع فرایند طرح نهضت ملی مسكن: روند كار در طرح نهضت ملی مسكن تسریع شد/ متقاضیان طرح نهضت ملی مسكن منتظر خبرهای خوش باشند+فایل صوتی

عضو هیئت مدیره سازمان ملی زمین و مسكن در برنامه «گفتاورد» اعلام كرد: برای كاهش فشار روی متقاضیان نهضت ملی مسكن و تسریع در كار، پیش‌بینی شده كه انبوه‌سازان در صورت مشاركت بتوانند تا 30 درصد پروژه‌ها را به عنوان سهم سرمایه‌گذاری دریافت كنند.

1402/07/05
|
21:24
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران؛ برنامه گفتاورد سه شنبه 4 مهرماه 1402 در قالب مناظره اقتصادی با موضوع اقتصادی نهضت ملی مسكن و با حضور رئیس انجمن انبوه‌سازان، مدیر عامل شركت عمران شهر جدید پردیس و عضو هیئت مدیره سازمان ملی زمین و مسكن بر روی آنتن رفت.

كش و قوس بین انبوه‌سازان و سازمان ملی زمین و مسكن ادامه دارد
در ابتدای برنامه رئیس انجمن انبوه‌سازان با بیان اینكه سال گذشته قانون جهش تولید مسكن با اعتبار پیش‌بینی شده سنگین و تهیه و تدارك زمین‌هایی كه باید دستگاه‌های دولتی در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار می‌دادند در مجلس تصویب شد گفت: در همین راستا تفاهم نامه ای برای ساخت 20 هزار واحد مسكونی شهر تهران( طرح اقدام ملی مسكن كه پس از آن به طرح نهضت ملی مسكن) با اداره كل راه و شهرسازی استان تهران در سال 1400 امضا و ساخت حدود 3200 واحد آغاز شد اما به علت نبود زمین كافی معطل ماند تا اینكه امسال زمین 11 هزار واحد دیگر مسكونی را در اختیار انجمن انبوه سازان گذاشتند.
وی با اشاره به مشكلاتی كه در این زمینه وجود داشت اظهار داشت: سازمان ملی زمین و مسكن، واگذاركننده زمین است و اخیرا قرارداد یكسانی را كه در آن به ساخت و ساز هیچ اشاره ای نشده بود به اداره كل وزارت راه و شهرسازی استان تهران داد. این قرارداد باید در تمام كشور عملیاتی می‌شد كه از طرف ما پذیرفته نشد و كار كِش و قوس پیدا كرد.
رهبر با تاكید بر اینكه مشكلات این قرارداد حتی ذهن رئیس جمهور را هم درگیر كرده و خودشان حدود دو هفته پیش در شورای عالی مسكن گفتند مگر قرارداد ساخت چقدر طول می‌كشد؟ اظهار داشت: سازندگان در صورت تامین مالی از طرف متقاضی یا تسهیلات بانكی می‌توانند این واحدهای مسكونی را بسازند. در این قرارداد صراحتا ذكر شده سازنده(مستأجر) باید خودش منابع مالی ساخت را تامین كند. ما علاقمند به مشاركت در ساخت هستیم اما در صورتیكه سهمی از این پروژه در قالب مشاركت به سازنده داده شود؛ می‌تواند از سرمایه خودش برای ساخت استفاده كند.
رئیس انجمن انبوه سازان با تایید این نكته كه جمعی از انبوه‌سازان با سرمایه خودشان، پروژه‌های انبوه‌سازی برخی كشورهای همسایه را پذیرفته اند گفت: فرار سرمایه در كشور اتفاق افتاده است. این افراد در پروژه‌ها سهم داشته و اجازه فروش دارند و پیشنهاد ما هم (به وزارت راه و شهرسازی) همین بوده است.
وزیر راه و شهرسازی برای به نتیجه رساندن طرح نهضت ملی مسكن پیشنهاد ساخت مشاركتی را پذیرفته است
او با اشاره به اینكه در پروژه های حمایتی مسكن معمولا متقاضیان نمی‌توانند مبلغ پروژه را به طور كامل تامین كنند گفت: غیر از تسهیلات بانكی؛ متقاضیان باید مبلغی هم پرداخت كنند كه البته معمولا نمی‌توانند. به همین جهت اعلام كردیم؛ حاضریم سرمایه‌گذاری كنیم تا در ازاء آن بخشی از پروژه یا زمین دیگری با ما تهاتر شود و آقای بذرپاش وزیر مسكن و شهرسازی هم پذیرفتند از سرمایه بخش خصوصی در این طرح استفاده شود و انبوه‌سازان بتوانند به اندازه سرمایه‌گذاری به اسم مشاركت سهمی دریافت كنند. این پیشنهاد را قبول كرده اند اما هنوز عملیاتی نشده و ان شاء الله در آینده نزدیك عملیاتی خواهد شد.

بانكها كمتر از 10 درصد تسهیلات را به متقاضیان طرح حمایتی نهضت ملی مسكن اعطا كرده اند
وی در پاسخ به اظهارات پرویزیان مبنی بر اینكه ساخت 4 میلیون واحد مسكونی در طرح نهضت ملی مسكن كار بسیار سختی است و بانك‌ها توان پرداخت تسهیلات آن را ندارند با تایید اینكه بانكها تا كنون تقریبا 10 درصد تسهیلات را به متقاضیان طرح حمایتی نهضت ملی مسكن اعطا كرده اند گفت: بر اساس قانون مسكن بانك‌ها باید 20 درصد تسهیلات خود را به نهضت ملی مسكن اختصاص دهند. بانك‌ها به ارائه تسهیلات دراز مدت تمایل ندارند. بانك مركزی باید بر عملكرد بانك‌ها كنترل داشته باشد.
رهبر متذكر شد: سهم تسهیلات بانكی در ابتدا 150 میلیون؛ سپس 350 میلیون و پس حضور آقای بذرپاش در وزارت مسكن به 550 میلیون تومان افزایش یافت و حالا پرداخت اقساط این تسهیلات برای افراد كم درآمد چقدر امكان‌پذیر است بحثی دیگر است.

هر متر مربع واحدهای مسكونی طرح نهضت ملی مسكن با قیمت 8 میلیون و 250 هزار تومان ساخته می‌شود
وی با بیان اینكه برخی طرح های مسكن مهر با عجله ساخته شده و افراد غیر متخصص آن را ساخته اند گفت: برای ساخت واحدهای مسكونی نهضت ملی مسكن به ما پیشنهاد شد قیمت ساخت هر متر مربع 2 میلیون و 700 هزار تومان باشد كه با تعدیل به 5 میلیون هم نمی‌رسد و در حد ساخت و ساز مسكن مهر 12 سال پیش هم نیست. در حال حاضر با مبلغ هر متر مربع 8 میلیون و 250 هزار تومان به توافق رسیدیم كه پس از تعدیل به 11 میلیون تومان خواهد رسید.
رهبر درخصوص پیامكی كه به تازگی برای متقاضیان طرح نهضت ملی مسكن مبنی بر اینكه اگر داده 240 میلیون تومانی خود را تا 20 مهر تكمیل نكنند تقاضای آنها لغو خواهد شد گفت: متقاضیان طرح نهضت ملی مسكن در ابتدا تعهد می‌دهند در فرصتی كه مشخص شده اقساط خود را برای تامین منابع مالی پرداخت كنند. در ساخت و ساز نمی‌توان معطل ماند تا متقاضیان هر موقع كه توانستند مبالغ تعیین شده را واریز كنند به همین جهت ما پیشنهاد دادیم تا در قالب مشاركت در این طرح سرمایه‌گذاری كنیم.
او یادآور شد: دهك‌های 1 تا 3 تحت حمایت كمیته امداد هستند و بحث مسكن آنها از طریق این كمیته انجام می شود اما طرح حمایتی برای دهك‌های 4 تا 7 در نظر گرفته شده است. متقاضیان باید منابع مالی را تامین كنند. پس از دریافت تسهیلات بانكی و تحویل مسكن اقساط 20 ساله باید پرداخت شود. در این مدت دولت می‌تواند به متقاضیان كمك كرده؛ یارانه بدهد، اقساط پلكانی شود.

واحدهای مسكونی بنیاد مسكن در حال ساخت است
رهبر در خصوص مسكن روستایی هم گفت: بنیاد مسكن مسئول ساخت مسكن روستایی است كه 200 هزار واحد از این طرح بر عهده این بنیاد است.

ساخت و ساز در بافت فرسوده باید در وسعت بیش از 5 هكتار انجام شود
وی در خصوص بخشی دیگر از طرح نهضت ملی مسكن كه قرار است در بافت‌های فرسوده ساخته شود گفت: بسیاری از دولتمردان علاقمند هستند روی بافت‌های فرسوده كار كنند. مشوق‌های خوبی هم گذاشته شده تا مالكان با این طرح همكاری كنند اما بین مالكان هماهنگی لازم وجود ندارد. باید برای حل این معضل منطقه ای در حدود 5 هكتار در بافت فرسوده آزاد شده و طرح مسكونی مناسب در این منطقه پیاده شده و تمامی امكانات اعم از فضای سبز ، مدرسه، مسجد و... در نظر گرفته شود.
او با تاكید بر اینكه ساخت مسكن در خیابان نواب از اساس اشتباه بود اظهار داشت: ما با خیابانی سینمایی روبرو هستیم كه پشت آن همچنان بافت فرسوده وجود دارد. طرحی كه در آن مالكان باید واحد مسكونی بسازند، اشتباه است بلكه این طرح باید به گونه‌ای باشد كه واحدهای آماده ای نزدیك منطقه به مالكان داده شده و زمین از آنها در ازای واحد مسكونی گرفته شود.

تحویل 20 درصد واحدهای مسكونی مسن مهر پردیس به سال دیگر موكول شد
در ادامه این گفتگو خلیل محبت خواه مدیر عامل شركت عمران شهر جدید پردیس در خصوص فرآیندی كه باید نهضت ملی مسكن را به سرانجام برساند گفت: 30 هزار واحد از واحدهای مسكن مهر پردیس از سال 90 مانده بود.10 هزار واحد آن آماده و بسیاری از آنها تحویل داده شد. بقیه این واحدها در مراحل فیزیكی متفاوت هستند و 20 درصد كه در مرحله فندانسیون و اسكلت هستند سال آینده تحویل داده خواهد شد. تا امروز هنوز طرح نهضت ملی مسكن در پردیس آغاز نشده است.

دستگاه‌ها در طرح نهضت ملی مسكن با وزارت راه و شهرسازی همكاری نمی‌كنند
او افزود: بر اساس قرارداد، هیچ اجباری روی انبوه ساز نیست .پیمانكار به تمامی قرارداد اشراف دارد. راه و شهرسازی هم زمین را می‌دهد اما بقیه دستگاه‌ها مثل شهرداری و آبفا در این طرح همكاری لازم را داشته باشند اما هیچكدام همكاری لازم را ندارند. همینطور بانك‌ها با این طرح همكاری ندارند. بهترین نوع نهضت ملی مسكن؛ واگذاری زمین به مردم برای ساخت است چون وقتی صحبت از انبوه سازی است همه دستگاه‌ها می‌خواهند در این بین سودی كسب كنند.

انبوه‌سازان در صورت مشاركت می‌توانند تا 30 درصد واحدهای مسكونی طرح نهضت ملی مسكن را از آن خود كنند
فردین شاكری عضو هیئت مدیره سازمان ملی زمین و مسكن یكی دیگر از مهمانان گفتاورد 4 مهر در گفتگو با فرشاد پرویزیان در خصوص قرارداد موجر و مستاجر نهضت ملی مسكن گفت: در طرح های حمایتی دولتی، منابع اجرا منابع دولت نیست و قراردادها باید ثبت شوند و باید شماره موافقت‌نامه داشته باشیم. ما نمی‌توانیم قراردادی ببندیم كه مغایر قانون است.در این طرح به استناد قانون ساماندهی، قرارداد اجاره زمین بسته می‌شود كه به انبوه‌ساز اجاره ساخت و ساز با قراردادهای معمولی وزارت راه و شهرسازی داده خواهد شد. منابع و رقم و حل اختلافات این قرارداد مشخص است و تغییر قیمت‌ها و تعدیل پیش‌بینی شده است.
او افزود: روش دیگری هم برای كاهش فشار روی متقاضیان و انبوه‌ساز پیش‌بینی شده كه در آن تا 30 درصد واحدهای ساخته شده به انبوه‌ساز به جهت سرمایه‌گذاری واگذار گردد تا بخشی از تورم سالیانه جبران شود. در بسیاری از استان‌ها هم مثل البرز با این روش قراردادها منعقد شده است. استان‌هایی مثل یزد كه مشكل زمین نداریم حتی واحدهای تكی واگذار شده اما استانهایی مثل تهران كه محدودیت دارند می‌توانند به صورت مشاركتی با انبوه‌سازان كار كنند.

60 هكتار زمین خارج از تهران به این استان الحاق خواهد شد
او از تامین 60 هكتار زمین در منطقه خارج از تهران خبر داد و گفت: این زمین ها در حال الحاق است و روش ساخت(انبوه سازی، چندواحدی یا تك واحدی) آن به زودی مشخص خواهد شد.

دولت باید برای به ثمر رساندن پروژه‌های حمایتی مسكن ، بستر لازم را فراهم كند
شاكری با تاكید بر اینكه پروژه های حمایتی مسكن وظیفه راه و شهرسازی نیست بلكه دولت باید بستری را برای به سرانجام رساندن این طرح انجام دهد و حتی وارد تصدی گری نشود گفت: در همین راستا شورای عالی مسكن با ریاست رئیس جمهور تشكیل می‌شود. شهرداری ها هم بر اساس قانون باید تخفیف‌های لازم را بدهند و 90 درصد شهرداری‌ها به ویژه شهرداری‌های كلانشهرها تا به حال همكاری كرده اند اما باز هم مشكل وجود دارد.
وی در پایان گفت: در مصوبه اردیبهشت شورای عالی مسكن، وزارت نیرو مكلف شده به محض اعلام وزارت راه و شهرسازی كارهای شبكه و انتقال نیرو را انجام دهد.یك سوم هزینه ها بر عهده وزارت نیرو، یك سوم از صندوق ملی مسكن و شهرسازی و مابقی توسط دولت از طریق سازمان برنامه تامین خواهد شد.

شایان ذكر است؛ برنامه زنده گفتاورد یكشنبه‌ها و سه شنبه‌ها در قالب مناظره‌‌ی اقتصادی به تهیه‌كنندگی مریم سادات آصفی و اجرای كارشناسی دكتر فرشاد پرویزیان ساعت 13:30 بر روی آنتن می‌رود.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
كانال رادیو تهران را در پیام رسان بله به نشانی tehraan360@ جستجو كنید.
علاقه‌مندان می‌توانند برنامه‌های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.
*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
گفتاورد