صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

روزهای زوج از ساعت 12:15 به مدت 40 دقیقه

یک کارشناس برندینگ و کسب کار در توضیح نقش توسعه پایدار اقتصادی در ثروت افزایی کشور گفت: باید در کشور علاوه بر توانمندی ها به بازار هم توجه کرد و منابع و سرمایه های کشور را در جهتی که امکان به وجود آمدن بازار رقابتی آن وجود دارد صرف کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، محمدحسین جبل عاملی کارشناس ارشد کسب و کار ، مشاور و مدرس برندینگ، بازاریابی و تبلیغات درباره مفهوم توسعه پایدار اقتصادی گفت: معنای پایدار در این مفهوم به منظور برقراری در طولانی مدت است. بر اساس تعریف جهانی آن اقتصاد باید به گونه ای باشد که در صورت آسیب تنها یک قشر خاص آسیب نبیند و آسیبها به گونه ای نباشد که نتوان آن را جمع کرد.

به گفته او با ظهور کرونا رشد اقتصادی فرانسه منفی بوده ولی همچنان اقتصادش پایدار است. جبل عاملی بر ضرورت تسهیم درست ثروت و درآمدزایی تاکید و خاطرنشان کرد: درست است که همه یکسان درآمد ندارند ولی همه می توانند در این اقتصاد تولید ثروت کنند. اقتصاد مقاومتی سرآغاز رسیدن به اقتصاد پایدار است.
جبل عاملی درباره نقش تولید ملی در اقتصاد پایدار گفت: خدمات هم جزو تولید محسوب می شود به گونه ای که صنعت گردشگری یکی از شاخه های تولید در اقتصاد پایدار است و یکی از ارکان توسعه پایدار، گردشگری است.

او نکته پایداری در اقتصاد را امنیت در حوزه های مختلف عنوان کرد و گفت: باید توجه کرد که در حوزه تولید ملی، ما نباید همه چیز تولید کنیم. در این نگاه باید به مزیت رقابتی تولید توجه کرد. در برخی موارد بیش از دیگران و بهتر از دیگران تولید می کنیم پس باید در این موارد که هزینه- فایده صرفه دارد ورود کنیم.

او بهره مندی از پتانسل ها و بازار مصرف موجود در کشور را دو عامل موفقیت در تولید دانست و گفت: برای داشتن اقتصاد پایدار باید بازارهای مصرف نزدیک به کشور و همینطور مواد اولیه موجود در کشور شناسایی شود. بازار مصرف های تعیین کننده مهمی برای توسعه تولید است . در وهله بعدی نیز منابع اولیه که در مواقعی به اقلیم و خاک بستگی دارد حائز اهمیت است.

او عسل را به عنوان یکی از محصولاتی که امکان تولید آن در ایران وجود دارد معرفی کرد و گفت: امروز ضریب استفاده ا از عسل در جهان چندین برابر شده و در ایران نیز امکانات اقلیمی آن برای توسعه تولید وجود دارد. اقتصاد عسل ظرفیت برابری با اقتصاد نفت را برای ایران خواهد داشت. بازار مصرف عسل نیز کشورهای همسایه شمال مثل روسیه و همینطور کشورهای جنوب ایران هستند.

به گفته این کارشناس برندینگ خوشمزه ترین طعم عسل در هوای معتدل به وجود می آید که ایران از این وضعیت برخوردار است.

جبل عاملی با بیان اینکه تنها با تولید ساده هم نمی توان وضعیت را بهبود داد، گفت: در بحث تکنولوژی مساله پیچیده تر می شود . در حال حاضر ایران در برخی موارد مثل تولید گاز و یخچال به دلیل ارزانی انرژی و تبحر ایرانی ها در صنعت فلز، فضای رقابتی نسبی دارند ولی هنوز به کیفیت های برندهای مناسب نرسیده اند.

او مزیت رقابتی را دارای اولویت دانست و تصریح کرد: نباید منابع محدود را در مواردی خرج کرد که امکان رقابت کمتری وجود دارد. به عنوان مثال اسپانیا در حوزه تولید خودرو با وجود کشورهایی مانند آلمان و ایتالیا ورود نمی کند ولی برای کشورهای آمریکای لاتین زبان لوازم خانگی می سازد و مورد استقبال هم قرار می گیرد.

جبل عاملی به وجود مشکل فرهنگی تولید در ایران اشاره کرد و گفت: الزاما وقتی نفر اول و دوم در صنعتی سود می برند نباید وارد آن صنعت شد. صنعت ماکارونی نمونه بارز این مثال است.

او در مثالی به نقص صنعت شکلات در ایران اشاره کرد و گفت: پیش از این ما واردکننده شکلات بودیم ولی با توجه به گرانی و کم شدن واردات شکلات به کشور و حجم تقاضای بالا در ایران و بازار مصرف امروز توانستیم در تولید شکلات فضای رقابتی با دیگر کشورها داشته باشیم و حتی در مواردی صادرات نیز داریم.

او نقطه ضعف ایران را در تولید برندسازی دانست و گفت: صنعت دمنوش نیز مانند شکلات توانسته پیشرفت قابل توجهی داشه باشد و حتی در مواردی به مهاجرت معکوس به روستاها بیانجامد و این به معنای توسعه است.

به گفته این کارشناس کسب و کار در آینده با توجه به ترند بودن طبیعت و محصولات ارگانیک در جهان این صنعت بزرگتر هم می شود و دمنوش ها وارد بحث صادرات در ایران هم به طور جدی خواهد شد.


مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبکه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبکه های اجتماعی با شناسه Tehraan360@ پیدا و همراهی کنید.
همچنین علاقه مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیکیشن ایران صدا دریافت کنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذکر منبع مجاز است.


مرتبط با این خبر

  • رسانه های مجازی تعمیق جهل می کنند/ روزنامه نگاری ایران به زودی با بحران نیروی انسانی مواجه می شود

  • کرونا عدالت آموزشی را 10 سال پیش راند/ آموزش آنلاین هزینه های آموزشی را کاهش داده است

  • در فضای «نق» امکان شادی باقی نمی ماند/ فیلم ها و سریال های طنز مدلهای مناسبی برای طنز نیستند

  • کسب وکارهای خُرد بیشترین آسیب را از کرونا دیدند

  • بیان حکم تاریخی امام خمینی(ره) درباره سلمان رشدی در گفتاورد

  • گلایه دبیرکل اسبق ستاد مبارزه با مواد مخدر از سازمان ملل/ نقش 60 درصدی صداوسیما در پیشگیری از مواد مخدر+فایل صوتی

  • نطفه شعر انقلاب در دهه ٥٠ شکل گرفت+فایل صوتی

  • تحول در موسیقی ایران را باید به فال نیک گرفت+فایل صوتی

  • مدل هوشمندانه ای برای معرفی انقلاب نداریم/ سواد رسانه ای پاشنه آشیل روایت های انقلاب اسلامی است+فایل صوتی

  • تنگ نظری و عدم گردش نخبگی مانعی بر فعالیت سیاسی زنان+فایل صوتی