تهران من شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:30 به مدت 2 ساعت و 30 دقیقه

با اصلاح سیستم خود اظهاری نشانی پستی؛ مشكل شناسایی خانه‌های خالی حل می‌شود

مدیر آزمایشگاه توسعه دولت الكترونیك با تاكید بر اینكه به طور كلی ارایه كلیه خدمات به افراد باید منوط به یك نشانی پستی شود؛ گفت: به عقیده من اگر جلوی خود اظهاری نشانی پستی را بگیریم، 90 درصد مساله شناسایی خانه‌های خالی حل خواهد شد.

1401/08/29
|
11:44
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران؛ مهندس حسین میرزایی مدیر آزمایشگاه توسعه دولت الكترونیك در گفت و گو با "تهران من" رادیو تهران درخصوص قانون مالیات بر خانه های خالی اینگونه اظهار داشت: فلسفه مالیات بر خانه‌های خالی این است كه با تعیین مالیات، مانع از سوداگری‌ها در بازار مسكن شویم.

هزینه‌ خالی نگه داشتن خانه در تمام كشورهای جهان بسیار بالاست
وی با تاكید بر اینكه هزینه‌ خالی نگه داشتن خانه در كشورهای جهان بسیار بالاست؛ افزود: به عنوان مثال در كشوری مثل كره اگر خانه ای یك سال خالی بماند، صاحب ملك باید معادل 70 درصد ارزش ملك مالیات پرداخت كند، ضمن اینكه به عنوان یك نكته منفی در پرونده صاحب ملك ثبت خواهد بود. نتیجه چنین قانونی به تعادل رسیدن قیمت مسكن است.

قانون مالیات بر خانه‌های خالی، مانع سوداگری‌ها در بازار مسكن است
میرزایی قانون مالیات بر خانه‌های خالی را به بازی تشبیه كرد و گفت: این قانون راهی برای برای تنظیم‌گری قیمت‌ها و جلوگیری از سوداگری در بازار مسكن است.

در كشورهای اروپایی كد پستی محل سكونت، داده هویتی افراد است
مدیر آزمایشگاه توسعه دولت الكترونیك گفت: خود اظهاری نشانی در كشورمان اینگونه است كه متاسفانه ما در فرم‌های مختلف چندین نشانی از محل كار، منزل و مكان‌های مختلف را می‌نویسیم.
در برخی از كشورهای اروپایی كد پستی محل سكونت داده هویتی هر فرد است؛ و معنا ندارد یك فرد چند جا ساكن باشد، شاید چند جا مالك باشد ولی نشانی محل سكونت باید مشخص باشد. در كشورهای اروپایی در ارائه خدمات اساساً چیزی تحت عنوان خود اظهاری وجود ندارد. در آلمان كسانی كه مكان سكونت خود را تغییر می‌دهند 7 روز مهلت دارند گواهی ثبت محل سكونت را از شهرداری بگیرند، اگر فردی این گواهی را نداشته باشد هیچگونه خدماتی به فرد داده نمی‌شود.

وی در ادامه افزود: یك راه شناسایی دیگر برای خانه های خالی ارسال مرسوله های پستی است، اگر طی بررسی‌ها متوجه شویم مرسوله پستی به یك كد پستی ارسال نمی‌شود نشان از این است كه آن واحد مسكونی خالی از سكنه است.

باید یك مرجع مشخص برای ثبت ساختار خانوار داشته باشیم
میرزایی با اشاره به اینكه 6 دستگاه دولتی از جمله بهزیستی، ثبت احوال، مركز آمار، سازمان هدفمندی یارانه‌ها، كمیته امداد، سازمان ثبت اسناد و املاك كشور ساختار خانوار را ثبت می‌كنند؛ گفت: ما باید یك مرجع استاندارد برای ثبت ساختار خانوار داشته باشیم به نحوی كه اعضای خانواری كه زیر یك سقف زندگی می‌كنند در آن مرجع ثبت شوند.

ارایه كلیه خدمات به افراد باید منوط به یك آدرس پستی شود
وی خاطر نشان كرد: به طور كلی ارایه كلیه خدمات به افراد باید منوط به یك آدرس پستی شود؛ به عقیده من اگر جلوی خود اظهاری آدرسی كد پستی را بگیریم، 90 درصد مساله شناسایی خانه‌های خالی حل خواهد شد.

میرزایی در ادامه این گفت و گو اظهار داشت: بر اساس قانون سازمان امور مالیاتی كشور مالیات بر خانه‌های خالی مشمول ضریب می‌شود. در این صورت هزینه‌های نگه داشتن ملك خالی سالانه افزایش پیدا می‌كند.

وی افزود: دو سناریو وجود دارد یا بازار مسكن كه متاسفانه در اختیار املاكی‌ها، ملّاك‌های بزرگ و بانك‌ها است هزینه‌های سربار را بازهم از جیب مردم هزینه می‌كنند؛ یا هزینه ها انقدر زیاد می‌شود كه صاحبان ملك یا آن را می‌فروشند و یا اجاره می‌دهند. این ابزارهای حاكمیتی است كه می‌تواند این اتفاق را به نفع و یا ضرر مردم هدایت كند.

به جای "نهضت ساخت مسكن" باید "نهضت تامین مسكن" راه اندازی كنیم
مدیر آزمایشگاه توسعه دولت الكترونیك افزود: طبق مطالعات انجام شده از سال 85 تا 95 حدود 11 میلیون ملك ساخته شده است كه از این تعداد تكلیف سكونت در 4.5 میلیون واحد آن هنوز مشخص نیست. در جمع بندی این مطالعات اینگونه بیان شد كه به اندازه خانه خالی در كشور وجود دارد كه ما به جای "نهضت ساخت مسكن" باید نظام داده‌ای را اصلاح و خانه‌های خالی را شناسایی و بر اساس آن "نهضت تامین مسكن" راه اندازی كنیم.

میرزایی در پایان گفت: ما سیاست چند جانبه‌ای داریم كه كنار هم منجر به موفقیت می‌شوند. سازمان مالیاتی این دوره با دوره های قبل فرق دارد و اگر یك سال پر توان كار كند می‌توانیم مانع فعالیت‌های سوداگران در این حوزه شویم.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
تهران من