تهران من شنبه تا چهارشنبه از ساعت 17:00 به مدت 2 ساعت

به ذخایر برفی كشور خوش‌بین نیستیم +فایل صوتی

سخنگوی صنعت آب با تاكید بر اینكه خیلی به ذخایر برفی خوش‌بین نیستیم؛ گفت: سرجمع ذخایر برفی اطراف سدهای پنجگانه تهران به 300 میلیون متر مكعب هم نمی‌رسد كه طبیعتا در زمان ذوب و تولید روان آب به سوی سدها بخشی از آن تبخیر و تلف خواهد شد.

1401/11/09
|
13:11
|

ورودی سدهای آبی كشور نسبت به سال گذشته 21 درصد كاهش داشته است
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، فیروز قاسم زاده سخنگوی صنعت آب كشور در گفت و گو با «تهران من» درخصوص ذخایر آبی كشور با توجه به بارش‌های اخیر در كشور اینگونه اظهار داشت: بر اساس آخرین آمارها از ابتدای سال آبی تا كنون، ورودی سدهای كشور معادل 7 میلیارد 400 هزار متر مكعب است كه این عدد نسبت به سال گذشته 21 درصد كاهش داشته است.

مخازن سدهای كشور 6 درصد كاهش داشته است
وی افزود: ‌مخازن سدهای كشور حدود 20 میلیارد مترمكعب آب دارد كه متاسفانه در این بخش هم شاهد كاهش 6 درصدی ذخایر آبی هستیم.

سد «جگین» هرمزگان پر شده است
قاسم زاده در پاسخ به این پرسش كه با توجه به بارش‌های اخیر آیا منبع آبی كشور افزایش داشته است یا خیر؟ تصریح كرد: سامانه‌های بارشی كه در دی‍ماه فعال بودند عمدتاً از جنوب غرب وارد كشور شدند و طبیعتا در استان خوزستان و حوزه‌های آب ریز منتهی به این استان اثرگذار بودند. با توجه به این بارش‌ها ذخیره منابع آبی سد كارون 59 درصد، سد دِز 50 درصد و سد كرخه 15 درصد است. همچنین سد جگین هرمزگان به صورت كامل پر شده است. اما شمال غربی كشور از سامانه‌های بارشی بی‌نصیب بود و شرایط در این مناطق مناسب نیست.

وضعیت منابع آبی تهران مناسب نیست
سخنگوی صنعت آب كشور افزود: سال جاری بارندگی‌ در تهران 56 درصد كاهش داشته است و این مساله باعث شد برداشت آب از سدهای پنجگانه تامین كننده آب استان تهران تداوم داشته باشد. این سدها 13 درصد منابع آبی دارند و نسبت به سال گذشته 25 درصد كاهش داشته است و وضعیت منابع آبی تهران مناسب نیست.

الگوی مصرف روزانه آب برای هر نفر 150 لیتر است
وی خاطر نشان كرد: سرانه مصرف آب در ایران نسبت به استانداردهای جهانی بالاست. سرانه روزانه مصرف آب برای هر نفر در تهران 220 لیتر است درحالی كه این عدد باید معدل 150 لیتر باشد.

به ذخایر برفی اطراف سدهای پنجگانه تهران خوش‌بین نیستیم
قاسم زاده تاكید كرد: تهران از نظر ذخایر آبی در وضعیت نادری قرار دارد؛ اولین سالی است كه در این فصل از سال ذخایر آبی كشور به این میزان كاهش پیدا كرده است.
ذخایر برفی در حوزه سدهای پنجگانه تامین كننده آب استان تهران قابل توجه نیست، سرجمع این ذخایر به 300 میلیون متر مكعب هم نمی‌رسد كه طبیعتا در زمان ذوب و تولید روان آب به سوی سدها بخشی از آن تبخیر و تلف خواهد شد. خیلی به ذخایر برفی این حوزه‌ها خوش‌بین نیستیم.

در بخش عمده حوزه‌های آبریز كشور سد ساختیم
وی در پاسخ به این پرسش كه در راستای ذخیره روان آبهای شهری اقدامات خاصی صورت گرفته است یا خیر؟ گفت: درعمده حوزه‌های آبریز كشور كه روان آب‌های پایداری داریم سد ساخته شده است. همچنین در حوزه رودخانه‌های منتهی به تهران از جمله روخانه كرج نیز سد ساخته شده است. اگر بارندگی وجود داشته باشد از طریق این سدها منابع آبی برای مصرف تهران ذخیره می‌شوند.

در هفته پیش رو بارندگی‌های خوبی در تهران و شمال غربی كشور خواهیم داست
وی افزود: ‌در هفته پیش رو بارندگی‌های خوبی در تهران و شمال غربی كشور خواهیم داست. امیدواریم مردم با 5 تا 10 درصد صرفه‌جویی به تامین منابع آب شرب به ما كمك كنند.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
كانال رادیو تهران را در پیام رسان بله به نشانی @tehran360 جستجو كنید.
علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.
*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
تهران من