پارك شهر پنجشنبه از ساعت 6:30 به مدت 3 ساعت و نیم

تراكنش‌های غیرواقعی و ساختگی نانوایان قابل رصد است+فایل صوتی

مشاور وزیر اقتصاد و دارایی از نصب تجهیزات و كارتخوان‌های هوشمند فروش نان در نانوایی‌های تمام شهر‌های كشور طی یك ماه و نیم آینده خبر داد و گفت: تراكنش‌های غیرواقعی و ساختگی نانوایان قابل رصد است.

1401/03/22
|
10:15
|

یارانه آرد به ازای عملكرد نانوایان به آنها اختصاص پیدا می‌كند
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، محمد جلال مشاور وزیر اقتصاد در گفتگو با پارك شهر رادیو تهران درخصوص طرح هوشمندسازی فروش نان گفت: قیمت نان در این طرح تغییر نمی‌كند و هدف دولت این است كه شیوه تخصیص گندم یارانه‌ای هدفمندسازی شود. با نصب كارتخوان‌های هوشمند عملیات فروش نان به مردم توسط سامانه‌ها اندازه گیری می‌شود و یارانه گندم و آرد ما به ازای عملكرد نانوا به آنها اختصاص داده خواهد شد.

طرح هوشمندسازی یارانه نان تا یك ماه و نیم آینده در كل كشور اجرا می‌شود
وی افزود: اجرای آزمایشی طرح هوشمندسازی یارانه نان و نصب كارتخوان در نانوایی‌ها در 15 استان شروع شده و در چند استان بیش از 90درصد پیشرفت داشته و امیدواریم در 45 روز آینده این طرح در كل كشور اجرای این طرح تكمیل شود.

مشاور وزیر اقتصاد تاكید كرد: مردم برای خرید در این شیوه مشكلی نداشتند و عملیات خرید مشابه خرید از كارتخون‌های معمولی است با این تفاوت كه این كارت‌های هوشمند به جای ورود مبلغ ابتدا تعداد نان و نوع نان را انتخاب و پس از آن مبلغ پرداخت می‌شود.

عموم مردم محدودیتی برای خرید نان ندارند
جلال در پاسخ به این پرسش كه آیا سهمیه خاصی برای خانواده‌ها تعیین شده است؟ تصریح كرد: هدف اجرای این طرح سهمیه بندی نان نیست. داده‌ها نشان می‌دهد كه مردم به صورت متعارف خرید می‌كنند و درصد بسیار كمی از مردم خرید غیرمتعارف نان دارند. این سامانه هوشمند كمك می‌كند خریدهایی غیر متعارف شناسایی شوند و عموم مردم محدودیتی برای خرید نان ندارند.

سهیمه بندی نان شایعه است
مشاور وزیر اقتصاد افزود: سهیمه بندی نان برای عموم مردم شایعه است و پایه و اساسی ندارد و تنها زنجیره تولید گندم و مصرف آرد توسط نانوایان از طریق طرح هوشمند سازی یارانه نان ساماندهی می‌شود و از هدر رفتن آرد و انحرافات مصارف آرد در شبكه جلوگیری خواهد شد.

طرح هوشمندسازی فروش نان مانع گرانفروشی است
جلال اظهار داشت: در این شیوه خرید قیمت نان به صورت سیستمی اعمال می‌شود و بخشی از دغدغه‌های مردم درخصوص گران فروشی نان هم مرتفع می‌شود.

كاهش ساعت كاری نانوایان به دلیل گرانی آرد بود
وی درخصوص ساعت كاری نانوایی‌ها گفت: بعد از افزایش قیمت آرد برخی از نانوایان با رویكرد عدم تولید نان و كاهش ساعت كاری می‌خواستند سهمیه آرد خود را خارج از شبكه عرضه كنند با تدبیری كه وزارت كشور با همكاری وزارت صمت و مدیران استانی داشت این مشكل مدیریت شد. این اتفاق در اكثر استان‌ها مدیریت شده است.

میزان یارانه آرد نانوایان به میزان تولید آنها بستگی دارد
مشاور وزیر اقتصاد بیان كرد: بعد از پیاده‌سازی طرح اختصاص آرد از موضوع سهمیه بندی فاصله می‌گیرد و هر نانوایی به میزانی كه نان تولید می‌كند بدون محدودیت می‌تواند از یارانه آرد منتفع شود.

تراكنش‌های غیرواقعی و ساختگی نانوایان قابل رصد است
وی بیان كرد: رویكرد مهم این است كه داده‌های فروش نان در این طرح ثبت می‌شود، ساعت شروع و پایان تراكنش‌ها، فاصله تراكنش‌ها، مبالغ و تنوع هویت افرادی كه نان خریدند توضیح می‌دهد كه این تراكنش‌ها واقعی است و یا ساختگی است.

نانوایان بر اساس تراكنش‌های متعارف یارانه آرد می‌گیرد
رفتارهای غیر متعارف عمومی نیستند و برخی از نانوایان مرتكب خطا می‌شود و در صورت تخلف تراكنش‌های غیرمتعارف حذف و معادل تراكنش‌های پذیرفته شده یارانه آرد می‌گیرد.

جلال در پایان تاكید كرد: افزایش قیمت نان در دستور كار دولت نیست.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب‌سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می‌توانند برنامه‌های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره‌برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع‌رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
پارك شهر