صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز به جز ایام تعطیل از ساعت 6.30-10 به مدت 210دقیقه

معاون سازمان انرژی اتمی در گفت وگو با رادیو تهران برنامه پارک شهر گفت: چه با برجام و چه بی برجام مسیر را با راکتور جدید دنبال می‌کنیم.

بهروز کمالوندی ضمن اعلام این خبر گفت: چندین عامل در تصمیم گیری برای تولید اورانیوم غنی سازی اثر گذار است، یکی از آنها نیاز فنی ما است. در حال حاضر نیاز نداریم، دلیلی ندارد بیشتر تولید کنیم.
معاون امور بین‌الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی ایران اظهار داشت: اما اگر کشور تصمیم به غنی سازی اورانیوم 20 درصدی کند، توانایی آن را داریم و با سرعت این کار را دنبال می‌کنیم.
وی ادامه داد: در حال حاضر فرصت 60 روزه‌ای به طرف مقابل داده‌ایم، اگر به تعهدات خود عمل کنند ما نیز به تعهداتمان عمل خواهیم کرد.
کمالوندی درباره اینکه گفته شد در قلب راکتور اراک سیمان ریخته‌اند گفت: ما هیچ وقت نگفتیم در قلب راکتور سیمان ریختیم. قرار بود طوری کار کنیم که راکتور قبلی نتواند کار خود را انجام دهد. روش های مختلفی بود. ما گفتیم سیمان در لوله‌های میانی(که به آن قلب هم می‌توان گفت) می‌ریزیم. دلیل هم این بود که هم لوله داریم و هم تخصص اینکه بتوانیم لوله‌ها را عوض کنیم. ما ترجیح می‌دهیم راکتور جدید داشته باشیم. ما می‌توانیم راکتور جدید را بسازیم. اگر تجهیزات را به ما بدهند سرعت ساخت راکتور افزایش می‌یابد. اما اگر به ما ندهند، چندسال هم برای ساخت تجهیزات زمان لازم است.
وی ادامه داد: چند روز گذشته آمریکایی‌ها اعلام کردند که می‌خواهند بعضی از ویورهای هسته‌ای را بردارند و بیان کردند که بقیه را نیز بر می‌دارند، ما هم تهدید کردیم که اگر چنین شود به راکتور قبلی بر می‌گردیم. البته که داشتن راکتور جدیدی که طراحی شده را می‌خواهیم. بخشی از این راکتور توسط متخصصان داخلی و بخشی از آن توسط چینی‌ها انجام شده است، بنابراین این راکتور را در دستورکار داریم. چه با برجام و چه بی برجام مسیر را با راکتور جدید دنبال می‌کنیم، در این مسیر هم همکاری ما با کشورهای مانند چین و روسیه ادامه می‌یابد. شواهد نشان می‌دهد که آمریکا به چین فشار وارد کرده است، اگر به چین هم فشار بیاورد، به تنهایی مسیر را ادامه می‌دهیم. شاخص‌هایی را برای همکاری مطرح کردیم که در حال حاضر منتظر پاسخ هستیم.

مرتبط با این خبر

  • در نمایشگاه فرانکفورت برخی ناشران ایرانی همه کتاب‌هایشان را فروختند

  • نحوه اعتراض به حذف یارانه نقدی

  • سهام دولت در شرکت‌های خودروسازی فقط 14 درصد است

  • واگذاری غیرقانونی حدود 3800 ملک شهرداری به افراد غیر

  • از ثروتمندان مالیات بیشتری خواهیم گرفت

  • به وزیر برای انتخاب مدیر عامل استقلال مشاوره بدهید

  • سایت‌های غیراخلاقی شاکی ندارند!!!

  • بازگشت آنتونوف به خطوط هوایی ایران...

  • ارجاع بیش از 5 هزار پرونده کالای قاچاق به سازمان تعزیرات حکومتی

  • مشارکت ضد انقلاب‌ها در انتخابات خوب است؟