صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 06:40 به مدت 95 دقیقه

دبیر اتاق فکر کرونای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس یازدهم با تاکید بر بی کفایتی مسئولان در کنترل کرونا در کشور گفت: به عنوان NGO از کسانیکه باعث مرگ مردم شدند شکایت می کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، طبق خبرهای منتشرشده از 16 فروردین سال جاری بسیاری از شهرهای کشور از جمله تهران وارد رنگبندی قرمز شده اند. این وضعیت نتیجه عملکرد ما در دو هفته گذشته است. در همین راستا برنامه پارک شهر 17 فروردین با دکتر حسین قناعتی دبیر اتاق فکر کرونای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس یازدهم گفتگو کرد.

حسین قناعتی ضمن اعلام این خبر که تا کنون دوبار به کرونا مبتلا شده است در واکنش به خبر منتشر شده مبنی بر آماده باش بهشت زهرا(س) برای دفن فوتی های کرونایی در روزهای پیش رو اظهار داشت: این مشکل تازه شروع قصه است و پیک آن طی 10 روز آینده خواهد شد و عوامل آن باید بررسی شود. ما تجربه های کاملی در بحران با کرونا داریم. مسئولان ستاد کرونا و برنامه ریزان، دوباره اشتباهات زیادی را انجام داده اند و از نمایندگان مجلس درخواست کرده ایم تحقیق و تفحص کنند که چرا ستاد بحران کرونا اینگونه مسیر را اشتباه می رود؟

وی افزود: نیروهای مسلح در 8 اسفند سال گذشته(1398) آمادگی کامل خود را در راستای کمک به دولت اعلام کردند تا بحران کنترل شود. قسمت اعظمی از کنترل بحران کرونا اقتداری و دستوری است و نمی شود با قسم حضرت عباس وضعیت را کنترل کرد. در بسیاری از کشورها جریمه های سنگین مالی چند هزار دلاری و زندان برای تخلفات اجتماعی در نظر گرفته شده است. در فروردین سال گذشته قرنطینه ناقصی انجام شد که موجب کاهش آمار گردید. اما در ادامه این روند پر چالش با همکاری بسیج جامعه پزشکی و سپاه پاسداران تلاشی در قالب طرح شهید سلیمانی انجام شد که با زحمات وزارت بهداشت ، آمار فوتی هایی که در آبان و آذر 99 به 500 نفر در روز رسیده بود را کاهش داده و به 40 نفر رساند.

دبیر اتاق فکر کرونای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس یازدهم با انتقاد از عملکرد مسئولان در صدور مجوز سفرهای خارجی گفت: صدور مجوز سفر به کشور ترکیه که خودش مهد نوعی جدید از کرونای جهش یافته است، بی تجربگی است. افرادی که به ترکیه سفر کرده اند با بازگشت موجب بدترشدن وضعیت می شوند. تنها کسانی که در این ایام کمک کردند مردم مذهبی بودند به گونه ای که برای جشن نیمه شعبان حتی مسجد مقدس جمکران تعطیل شد و مردم هم اطاعت کردند.

قناعتی در ادامه با تاکید بر اینکه ستاد بحران کرونا بسیار بد عمل کرده تصریح کرد: اعضاء ستاد کرونا باید مواخذه شده و جواب دهند. فکر می کنم که بعضی از سازمان های عمومی غیر دولتی(NGO) به زودی از مسئولان ستاد ملی کرونا به دادگاه شکایت کنند. هر بیماری که فوت می کند بحرانی بزرگ در خانواده ایجاد می شود ضمن اینکه بیش از 500 میلیون تومان خسارت به کشور وارد می شود.
وی به عنوان عضوی از اتاق فکر کرونای مجلس اظهار داشت: با دسته بندی مطالعات و نظرات ، اطلاعات لازم را تولید و برای تصمیم گیری ارائه می دهیم.

قناعتی درباره حلقه مفقوده تصمیم گیری درست تصریح کرد: مشکل اصلی رئیس جمهور بی کفایت این مملکت است.

دبیر اتاق فکر کرونای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس یازدهم افزود: تمام اطلاعات ارائه شده است. نمایندگان مجلس و دکتر قالیباف رئیس مجلس در این راستا بسیار کمک کرده و پیگیری کرده اند. برخی از اعضاء ستاد بحران با ما همکاری خوبی داشته اند و وزیر بهداشت هم در مقاطعی به ما کمک کرده ولی برخی مواقع هم همکاری ندارند و رفتاری دوگانه دارند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، همکاری شهرداری و سازمان های لایه های پایین تر و بیمارستان ها را بسیار خوب عنوان کرد و گفت: فداکارترین پرسنل بهداری های جهان، کادر درمان ایرانی هستند. پرستاران ما در واقع در یک میدان مین کار می کنند. تا کنون بیش از 800 میلیون دلار صرف هزینه خرید تجهیزات کرونایی شده که بسیاری از آنها مازاد است که باید روزی تمامی آنها بررسی شوند.

وی با تاکید بر خرید واکسن به عنوان راه حل اصلی در کنترل شیوع کرونا در کشور اظهار داشت: هر واکسن حدود 4 تا 5 دلار است و دو دوز آن نهایتا 10 دلار می شود اگر 40 تا 50 میلیون نفر از مردم ما واکسینه شده بودند بر این روند بسیار تاثیرگذار بود. در صورتیکه واکسن در حال حاضر راه حل نهایی است.

قناعتی در پاسخ به اینکه چرا مراکز بهداشت تست پی سی آر نمی گیرند؟ گفت: اساس کار قبل از پی سی آر، قرنطینه و رعایت فاصله گذاری اجتماعی است. با رعایت دستوری اگر فردی خارج از استاندارد به پاساژی وارد شد باید پاساژ بسته شود ولی این کار انجام نمی شود در صورتیکه در خارج از کشور اینگونه عمل می شود.

وی افزود: من و تیمم وظایف خود را به نحو احسن انجام داده ایم. با تمامی نقاط کشور که مبدأ اثر بوده مکاتبه کرده و اطلاع داده ایم. اطلاعات لازم را در اختیار مسئولان قرار داده ایم، مصاحبه کرده و تذکر داه ایم. تمامی بررسی های مقالات، پیگیری آمار و اطلاعات و تنظیم نظرات علمی توسط همکاران من در این تیم که به صورت افتخاری کمک می کنند با نهایت دقت انجام شده است. ما همان اشخاصی هستیم که در طی دوران دفاع مقدس به کمک مجروحان رفته ایم. بنابراین در حال حاضر هم وظیفه داریم با نهایت دقت کار خود را انجام دهیم.

دکتر قناعتی در انتهای این گفتگوی رادیویی بر پیگیری این مشکل و حق الناس بودن آن تاکید کرد و گفت: ما به دولت و مجلس کاری نداریم. ما به عنوان NGO(سازمان عمومی غیر دولتی) از کسانیکه باعث مرگ مردم شده اند شکایت خواهیم کرد.


مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبکه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبکه های اجتماعی با شناسه Tehraan360@ پیدا و همراهی کنید.
همچنین علاقه مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیکیشن ایران صدا دریافت کنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذکر منبع مجاز است.

مرتبط با این خبر

  • تاکید بر مهارت آموزی در دوره سربازی+فایل صوتی

  • واردات تکنولوژی بر واردات کالاهای ساخته شده ارجحیت دارد+فایل صوتی

  • مرگ و میر کرونایی ها باز هم افزایش خواهد یافت+فایل صوتی

  • مسئولیت افزایش قیمت محصولات لبنی بر عهده تولیدکنندگان نیست+فایل صوتی

  • آمریکا و انگلیس؛ عاملان اصلی خرابکاری سایت انرژی اتمی نطنز هستند+فایل صوتی

  • قاچاق چوب با پراید و پژو 206!+فایل صوتی

  • الزام رعایت قوانین دورکاری برای کارکنان بخش های دولتی و خصوصی+فایل صوتی

  • شهروندان با خیال آسوده از محصولات لبنی استفاده کنند+فایل صوتی

  • حقوق سربازان در طرح جدید سربازی، معادل کارمندان رسمی است+فایل صوتی

  • افزایش کرایه های تاکسی/ نارضایتی توأمان مسافران و رانندگان+فایل صوتی