پارك شهر شنبه تا چهارشنبه از ساعت 06:40 به مدت 95 دقیقه

كنترل اپیدمی و بیماریابی؛ هدف اصلی تست رایگان كرونا+فایل صوتی

معاون بیمه و سلامت سازمان بیمه سلامت كنترل اپیدمی و بیماریابی؛ هدف اصلی تست رایگان كرونا عنوان كرد و گفت: این تست باید در مراكز مجاز اعلام شده وزارت بهداشت انجام شود.

1400/06/09
|
10:39

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، مهدی رضایی معاون بیمه و سلامت سازمان بیمه سلامت با تایید این خبر كه تست تشخیص كرونا در كشور رایگان است به برنامه پارك شهر 8 شهریور گفت: بعد از سخنان مقام معظم رهبری در روز 20 مرداد، شورای عالی بیمه در 26 مردادماه طی مصوبه ای سهم فرانشیز این تست را با شرایطی خاص رایگان اعلام كرد.

وی افزود: این تست باید در بخش سرپایی انجام شود. تعرفه دولتی داشته باشد.تست در مراكز مجاز اعلام شده وزارت بهداشت انجام شود. تحت پروتكل های وزارت بهداشت صورت گیرد و در آخر تست در سامانه الكترونیك وزارت بهداشت ثبت شود.

رضایی با اعلام این خبر كه مراكز تست رایگان مشخص شده‌اند گفت: هدف اصلی از رایگان بودن تست كرونا، كنترل اپیدمی و بیماریابی و دسترسی وزارت بهداشت به این افراد است و هدف ما فقط انجام تست نبوده است بلكه در كنار تشخیص بیماریابی هم باید انجام پذیرد. مراكز جامع سلامت و مراكز بهداشتی و درمانی شهر و روستا، اورژانس‌های‌تنفسی، كلینیك‌های ویژه بیمارستان‌ها و مطب‌های منتخبی كه ثبت الكترونیك انجام می‌دهند و پزشكان خانواده طرف قرارداد كمیته امداد و بیمه همگانی مشمول این طرح می‌شوند.

معاون بیمه و سلامت سازمان بیمه سلامت یادآور شد: مراكز مذكور پیش از این مبلغی را از بیماران دریافت می كردند. واقعیت این است كه برنامه ریزی خیلی كامل نبوده است. قرار بود بیمه 70 درصد هزینه را تقبل كند و مابقی را بیمار بپردازد. برخی جاها هم وزارت بهداشت تست را رایگان كرده بود و برخی جاها هم بیماران هزینه كامل پرداخت می‌كردند. اما در حال حاضرتست در مراكز مذكور برای بیماران كاملا رایگان بوده و توسط بیمه و وزارت بهداشت پرداخت می‌شود.

وی در پاسخ به اینكه مردم از كجا باید بدانند به كدام مركز مراجعه كنند گفت: رسانه‌های جمعی این امر را اطلاع رسانی خواهند كرد اگرچه وزارت بهداشت كه متولی اینكار است مصوبه را به مراكز ابلاغ كرده است. باید اطلاع رسانی بهتر انجام شود تا مردم از نام و نشانی مراكز بیشتر آگاه شوند. طبق این مصوبه مراكز تابعه وزارت بهداشت نباید پولی دریافت كنند.

این مقام مسئول در سازمان بیمه سلامت با اشاره به اینكه پوشش بیمه داروهای كرونایی تغییر نكرده گفت: در حال بازنگری هستیم و باید در سیاست گذاری تجویز داروها باید بازنگری صورت گیرد.
وی تاكید كرد: معمولا دولت‌ها متولی كنترل اپیدمی‌ها هستند اما این فرآیند بسته به توان اقتصادی كشورها متفاوت است ولی در اكثر كشورها این تست رایگان است.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.


دسترسی سریع
پارك شهر