صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 10:00 به مدت 30دقیقه

رئیس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی گفت: حدود 40 میلیون نفر تحت پوشش طرح پزشک خانواده قرار گرفته‌اند.

عباس آقازاده مسرور رئیس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی و نماینده رئیس کل این سازمان در ستاد اجرایی پزشک خانواده کشور در برنامه تهران کلینیک رادیو تهران گفت: پزشک خانواده در کشور ما متاسفانه خوب تبلیغ نشد و خوب شناخته نشده است. حدود 40 میلیون نفر تحت پوشش طرح پزشک خانواده قرار گرفته‌اند.

وی بیان کرد: طبق تعریف سازمان جهانی، سلامت یعنی فرد احساس کند از لحاظ جسمی و چه از لحاظ روحی و عصبی و آرامش فکری و درونی شرایط مناسبی دارد. انسان سالم، محور توسعه پایدار است و ما مجبوریم به این خاطر در حوزه سلامت گام‌های جدی برداریم. در قانون‌های توسعه 4 و 5 و ششم کشور تأکید موکدی روی بحث پزشک خانواده شده است اما متاسفانه آنچنان این طرح در کشور شناخته نشد و در استان‌هایی که پیشتاز این موضوع بودند الگوها باهم متفاوتند.

وی در ادامه افزود: نظام سلامت به عنوان یک هنجار و سیستمی که اجزایش و دستگاه‌هایش با وزارت بهداشت در ارتباط هستند و متولی‌ آن وزارت بهداشت است باید کار را جلو ببرند.

آقازاده با بیان اینکه در بخش پزشک خانواده تصمیم بر سطربندی اطلاعات پزشکی است و ارجاع صورت می‌گیرد، گفت: برای هر سرماخوردگی ساده و... به پزشک متخصص نیازی نیست مراجعه شود. این کار در جهان هم برای اینکه عدالتی بین مردم باشد، انجام شده، حتی با تولید ناخالصی پایین‌تر از ما، نظام سلامت منظم تری دارند.

وی در پاسخ به سوالی در رابطه با اجرایی شدن کامل طرح پزشک خانواده تا سال1402، گفت: ممکن است این خط زمانی دقیقا انجام نشود اما جهت گیری به این سمت آغاز شده است، برای اینکه مردم بتوانند خدمات سلامت کاملی و درستی دریافت کنند در سطح اول به خدمات اولیه سلامت برمی‌گردد که ستون اصلی آن پزشکان خانواده هستند.

آقازاده گفت: این طرح در کشورمان در دو استان مازندران و فارس که پیشتاز بودند، اجرا شد که پزشکان عمومی که داوطلب در طرح پزشک خانواده بودند را تقویت کنند.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبکه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبکه های اجتماعی با شناسه Tehraan360@ پیدا و همراهی کنید.
همچنین علاقه مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیکیشن ایران صدا دریافت کنند.

#تهران 360
#تهران360
#تهران_360
#tehran360
#tehran_360
#tehraan360
#tehraan_360

مرتبط با این خبر

  • پزشکان بخش خصوصی برای ادامه کار به کمک دولت نیاز دارند+فایل صوتی

  • برای پیشگیری از ابتلاء به کرونا؛ استحمام حداقل یک روز در میان الزامی است+فایل صوتی

  • مجوز داروی "رمدسیویر" در درمان کرونا داده نشده است+فایل صوتی

  • توصیه های بهداشتی پزشکان برای جلوگیری از کرونا را جدی بگیریم+فایل صوتی

  • تست خانگی کرونا؛ پایه علمی ندارد

  • درمان کرونا برای بیماران تحت بیمه تامین اجتماعی کاملا رایگان است+فایل صوتی

  • قیمت مواد اولیه ساخت ماسک افزایش یافت+فایل صوتی

  • کالاهای بدون برچسب اصالت قطعا قاچاق هستند+فایل صوتی

  • جذب پرستاران جدید در اولویت است؛ نه تعرفه گذاری حقوق+فایل صوتی

  • حق خواننده ها به درستی ادا نمی شود+فایل صوتی