صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 10:00 به مدت 30دقیقه

رئیس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی گفت: حدود 40 میلیون نفر تحت پوشش طرح پزشک خانواده قرار گرفته‌اند.

عباس آقازاده مسرور رئیس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی و نماینده رئیس کل این سازمان در ستاد اجرایی پزشک خانواده کشور در برنامه تهران کلینیک رادیو تهران گفت: پزشک خانواده در کشور ما متاسفانه خوب تبلیغ نشد و خوب شناخته نشده است. حدود 40 میلیون نفر تحت پوشش طرح پزشک خانواده قرار گرفته‌اند.

وی بیان کرد: طبق تعریف سازمان جهانی، سلامت یعنی فرد احساس کند از لحاظ جسمی و چه از لحاظ روحی و عصبی و آرامش فکری و درونی شرایط مناسبی دارد. انسان سالم، محور توسعه پایدار است و ما مجبوریم به این خاطر در حوزه سلامت گام‌های جدی برداریم. در قانون‌های توسعه 4 و 5 و ششم کشور تأکید موکدی روی بحث پزشک خانواده شده است اما متاسفانه آنچنان این طرح در کشور شناخته نشد و در استان‌هایی که پیشتاز این موضوع بودند الگوها باهم متفاوتند.

وی در ادامه افزود: نظام سلامت به عنوان یک هنجار و سیستمی که اجزایش و دستگاه‌هایش با وزارت بهداشت در ارتباط هستند و متولی‌ آن وزارت بهداشت است باید کار را جلو ببرند.

آقازاده با بیان اینکه در بخش پزشک خانواده تصمیم بر سطربندی اطلاعات پزشکی است و ارجاع صورت می‌گیرد، گفت: برای هر سرماخوردگی ساده و... به پزشک متخصص نیازی نیست مراجعه شود. این کار در جهان هم برای اینکه عدالتی بین مردم باشد، انجام شده، حتی با تولید ناخالصی پایین‌تر از ما، نظام سلامت منظم تری دارند.

وی در پاسخ به سوالی در رابطه با اجرایی شدن کامل طرح پزشک خانواده تا سال1402، گفت: ممکن است این خط زمانی دقیقا انجام نشود اما جهت گیری به این سمت آغاز شده است، برای اینکه مردم بتوانند خدمات سلامت کاملی و درستی دریافت کنند در سطح اول به خدمات اولیه سلامت برمی‌گردد که ستون اصلی آن پزشکان خانواده هستند.

آقازاده گفت: این طرح در کشورمان در دو استان مازندران و فارس که پیشتاز بودند، اجرا شد که پزشکان عمومی که داوطلب در طرح پزشک خانواده بودند را تقویت کنند.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبکه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبکه های اجتماعی با شناسه Tehraan360@ پیدا و همراهی کنید.
همچنین علاقه مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیکیشن ایران صدا دریافت کنند.

#تهران 360
#تهران360
#تهران_360
#tehran360
#tehran_360
#tehraan360
#tehraan_360

مرتبط با این خبر

  • هزینه های پرداخت خدمات درمانی بازنشستگان کاهش میابد

  • موج دوم «آنفلوآنزا» در راه نیست

  • مراجعه یک میلیون و 200 هزار نفر برای بیمه رایگان سلامت

  • طرح تحول سلامت از بودجه خود تخطی نکرده است

  • اصلاح نظام پرداخت پرستاران در آینده نزدیک

  • اما و اگرهای افزایش تعرفه پزشکان در سال 99

  • دلیل افزایش هزینه‌‌های درمان بیماران دیالیزی

  • بیماران دیابتی نگران کمبود انسولین نباشند

  • اشتغال‌زایی با طعم کارخانه‌های دود و دوسیب!

  • بودجه 100 میلیارد تومانی برای درمان بیماران سوختگی