صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

جمعه از ساعت 15:00 به مدت 60 دقیقه

برنامه این هفته «جمعه با سیاست» از رادیو تهران به بحث و تحلیل روابط آمریکا و رژیم صهیونیستی و برکناری جان بولتون اختصاص یافت.

حامی اصلی اسرائیل در کاخ سفید جان بولتون بود
محمدجعفر رضوی کارشناس مسائل سیاسی با پاسخ به این پرسش که آیا اسرائیل حامی خود را از دست داده است، می گوید: بیشترین تحولات انتخاباتی در رژیم صهیونیستی در چند روز آخر رقم می‌خورد و باید منتظر اتفاقات مهم در این روزها بود، نتانیاهو در مذاکره با دو حزب صاحب کرسی اقدام شایانی انجام داد و این اقدام می‌تواند کمک بزرگی در انتخابات برای وی باشد و احتمال پیروزی را برای او ایجاد کند هر چند ائتلافی را که او تشکیل داده گفته می شود کاملاً شکننده است.
وی معتقد است: حامی اصلی اسرائیل در کاخ سفید جان بولتون بود و با حذف وی موضع نتانیاهو در کاخ سفید ضعیف شد است، اختلافاتی بین نتانیاهو و ترامپ وجود دارد بر سر مسائلی مانند گردش ترامپ از موضع حذف دولت فلسطین در معامله قرن، دیگری خروج ترامپ از سوریه بود و مهم‌ترین اختلاف این دو بر سر تمرکز ایالات متحده است که از منظر ترامپ باید در شرق دور یا همان چین باشد، اما اسرائیل برای امنیت خود معتقد است که باید این تمرکز در غرب آسیا وجود داشته باشد.

چرا نتانیاهو نسخه های ترامپ را رعایت نمی کند؟
صدر الحسینی کارشناس مسائل سیاسی از دیگر مهمانان برنامه جمعه با سیاست و است و با بیان این که چرا نتانیاهو نسخه های ترامپ را رعایت نمی کند؟ می گوید: معامله قرن از ابتدا توسط کارشناسان نافرجام تلقی می‌شد و باعث انسجام نیروهای مخالف این طرح چه مسلمان و چه غیرمسلمان شد و طرح این موضوع برای انتخابات از دستورکار نتانیاهو خارج شده است.
علاوه بر این؛ ترامپ در آمریکا احتیاج به پول و حمایت آیپک و نفوذ صهیونیست‌ها دارد و از طرفی نتانیاهو در برخی موارد نسخه‌های پیچیده شده توسط ترامپ را رعایت نمی‌کند و این امر باعث شده که تصمیم‌گیری برای رئیس جمهور آمریکا دشوار شود.
صدرالحسینی با اشاره به وضعیت ترامپ برای انتخابات آینده می افزاید: افکار عمومی آمریکا معترض است که تا چه زمانی ما مالیات بدهیم و امنیت اسرائیل را تضمین کنیم، حزب رقیب هم این موارد را برجسته می‌کند و این مسائل باعث شده که وضعیت ترامپ برای انتخابات آینده خیلی خوب نباشد.

اصل ساختار فکری ترامپ مشکل دارد
مجتبی امانی از دیگر کارشناسان مسائل سیاسی است که با تاکید بر این که با تعویض دکور نمی‌شود از بحران خارج شد، می گوید: هر دیکتاتوری مانند شاه ایران در شرایط بحرانی شروع به عوض کردن اطرافیان خود می‌کند، ترامپ نیز به این عمل دست زده است و جان بولتون را در آخرین اقدام خود با شخص دیگری جابه جا کرد، اما اصل ساختار فکری ترامپ مشکل دارد و با تعویض دکور نمی‌شود از بحران خارج شد.
وی می افزاید: آسیای دور(چین)درحال اقداماتی است که تا خود را برای تقابل سختی که قرار است در آینده اتفاق بیفتد آماده می کند.

سایت جدید هسته ای ایران: سناریو یا واقعیت؟
حسن بهشتی‌پور کارشناس مسائل سیاسی و هسته‌ای در پاسخ به کارشناس رادیو تهران در خصوص این که آیا سایت جدید هسته ای ایران: سناریو یا واقعیت است؟ توضیح می دهد و می گوید: نتانیاهو سایت هسته‌ای در شهر آباده را مطرح می کند، برای کسانی که کارشناس نیستند و اطلاعی ندارند و مدعی شده که با اعلام این موضوع توسط این رژیم، جمهوری اسلامی اقدام به نابودی این سایت کرده است؛ درصورتی که اگر در مکانی اقدامات هسته‌ای رخ دهد تا سالیان سال تاثیرات اورانیوم در آن مکان می‌ماند و نکته دوم این که چرا این موضوع را به آژانس هسته‌ای اطلاع نداده است، این کار تبلیغاتی است برای خروج از شرایط بحرانی نتانیاهو و می‌خواهند با هر قیمتی در انتخابات پیروز شوند، زیرا اگر این اتفاق رخ ندهد بحث محاکمه نتانیاهو انجام خواهد شد.

ترامپ غرب آسیا را رها کرده است
محمدعلی مهتدی کارشناس مسائل غرب آسیا یادآوری می کند: ترامپ از ابتدا با شعار "اول آمریکا "وارد شد و به دنبال حل مشکلات اجتماعی و اقتصادی داخلی است؛ به همین دلیل برای هیچ کشوری حاضر به هزینه کردن نیست حتی برای رژیم اسرائیل، در این شرایط نتانیاهو به جای این‌که به ترامپ امید ببندد، به سمت پوتین و روسیه سوق پیدا کرده که شاید با کمک پوتین بتواند در این شرایط حساس امنیت خود را تامین کند.
وی بر این باور است: آمریکا در عراق، سوریه، یمن، لبنان و بخصوص افغانستان با شکست روبرو شده است و برای این دولت مشخص شده که دخالت در غرب آسیا هیچ نتیجه و بهره‌ای ندارد و فقط باعث هزینه کردن مالی و از دست دادن جان سربازان این کشور است، برای همین به فکر مهار کشور چین افتاده است، لذا مجبور شده که غرب آسیا را رها کند.

برنامه "جمعه با سیاست" کاری از گروه سیاسی رادیو تهران است که جمعه ها ساعت 15 بمدت 60 دقیقه از موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز یا موج ای.ام دریف 1332 کیلوهرتز پخش می شود.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبکه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبکه های اجتماعی با شناسه @Tehraan360 پیدا و همراهی کنید.


#تهران 360
#تهران360
#تهران_360
#tehran360
#tehran_360
#tehraan360
#tehraan_360مرتبط با این خبر

  • فراز و نشیب های اصلاح ساختار بودجه کشور

  • گشایش پرونده استیضاح دونالد ترامپ ...

  • رفع مشکلات زنان سرپرست خانوار با 20 میلیون وام!

  • اخذ بیش از 45 هزار مجوز تولید

  • آیا توجه کافی به مشاغل خانگی می شود؟

  • بازی آمریکا با کارت سوخته سعودی ها

  • چرا انگشت اتهام به سمت ایران نشانه رفته است؟

  • آخرین تحولات برجام در «جمعه با سیاست» بررسی شد

  • کاهش موانع تولید با سرمایه گذاری آنلاین