تهران میدان شهدا شنبه تا چهارشنبه از ساعت 23:05 به مدت 25 دقیقه

رادیو تهران

تهران، ميدان شهدا

تقدیم به مقام والای شهدای عزیز ایران زمین

شبكه رادیویی تهران از ویژه برنامه «تهران میدان شهداء» ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای والامقام، یاد و خاطره شهیدان معظم و ایثارگران سرافراز را گرامی می دارد. آزادگی و استقلال كشور مرهون خون شهداء است، شهدا رفتند تا ما ماندن را دریابیم.

1399/10/29
|
09:11
|

اسطوره هایی از صبر و فداكاری
به گزارش روابط عمومی رادیو تهران؛ مادر از بی‌قراری‌ها و دل تنگی ها می‌گوید، اما با چشمانی خیس و بعضی در گلو، اگر چه لبخندی هم بر لب دارد و از این كه مادر شهید است بر خود می بالد. فرزند ارشد خانواده خاطرات شیرین و به یادمانی از روزهای با پدر بودن دارد، خاطراتی كه تداعی گر لحظات خوش با پدر بودن است. اما لحظاتی كه فرزند كوچك خانواده با چشمانی خیس، از بی پدری می گوید و این كه فقط عكس های پدر را در طاقچه دیده قلبم را به درد می آورد... بی تردید گذشت همسران شهداء كه اسطوره هایی از صبر و فداكاری اند قابل تقدیر است.
بی شك شهداء نماد شجاعت، فداكاری، مایه افتخار و مباهات مردم این سرزمین اند و آنچه داریم از قهرمانانی است كه بركات زندگی هستند.

یاد و خاطره شهداء گرامی
مستند رادیویی«تهران میدان شهداء» كاری از گروه تهران و رویدادهای شبكه رادیویی تهران است كه ضمن تجلیل از خانواده‌های شهدا و ایثارگران؛ با همسر شهید، فرزندان، والدین شهداء گفتگو و یاد و خاطره شهداء را گرامی می دارد.
این برنامه با رویكرد سیاسی اجتماعی و در قالب مستند، علاوه بر این كه؛ به بازخوانی پرونده های ترور شخصیت های شاخص جمهوری اسلامی ایران و زندگی فرزندان شهدای ترور در گذشته و در حال حاضر می پردازد؛ خاصه وزیران، نمایندگان مجلس و شهدای هسته ای، یاد و خاطره شهدای آتش نشان، شهدای دانش آموز، شهدای بسیجی، شهدای مدافع حرم، شهدای ارامنه و... را گرامی می دارد.
علاوه بر ویژه برنامه هایی كه به مناسبت های مختلف تهیه و پخش می شود، برنامه تهران میدان شهداء به صورت مستمر جمعه ها ساعت 16:40 از رادیو تهران روی موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز یا موج ای.ام ردیف 1332 كیلوهرتز می رود.

ترویج فرهنگ ایثار و شهادت
پیام امیری مدیر گروه تهران و رویدادهای شبكه رادیویی تهران درباره این برنامه توضیح می دهد و می گوید: برنامه«تهران میدان شهدا » روایتی مستند از زندگینامه شهدا با رویكرد ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و تقویت روحیه مقاومت است.
به گفته امیری این برنامه در گفتگوی اختصاصی و صمیمی با فرزندان و همرزمان سرداران شهید، داستان زندگی خانواده معظم شهدا را مرور می‌كند.
یكی از مهمترین ویژگی‌های برنامه تهران میدان شهدا پرداختن به رویكرد آقازادگی در زندگی سرداران شهید است. روایت زندگی امروز فرزندان سرداران و امیران شهید انقلاب اسلامی و دفاع مقدس همچون شهید صیاد شیرازی، شهید كشوری، شهید شعبانی، شهید متوسلیان، شهید همت و... برای مخاطبان رادیو تهران بسیار شنیدنی خواهد بود.
پیام امیری می افزاید: رادیو تهران، ضمن تقدیر و تجلیل از مقام رفیع شهداء، پای صحبت های صمیمانۀ خانواده های آنها می نشیند و خاطرات شان را ورق می زند.
وی ادامه می دهد: در این برنامه به صورت مستند مروری بر زندگی‌نامه، رشادت‌ها و عملكرد شهداء شده و مخاطبان در این ویژه برنامه بیشتر با روحیه و اخلاق شهداء، نقش آفرینی ها، ایثارگری ها و از خودگذشتگی های شهداء آشنا می شوند.

آنها شهیدزاده بودند
آرزو مددی برنامه ساز تهران میدان شهداء درباره اهداف تهیه و تولید این برنامه می گوید: برنامه تهران میدان شهداء از هفتم تیرماه سال 97 آغاز شده و در حال حاضر هم تقدیم مخاطبان می شود، البته ما دست گذاشتیم روی فرزندانی كه به اصطلاح آقازاده بودند، اما تمام هدف ما این بود كه همگان بدانند؛ آقازادگی معنای بهتری دارد و بهتر بگویم آنها شهیدزاده بودند فرزندانی كه اگر پدرانشان شهید نمی شدند در حال حاضر در جایگاه خیلی بالاتری بودند.
وی ادامه می دهد: به قدری خانواده های شهدا چه شهیدی كه سردار و فرمانده بوده و چه آن شهیدی كه فقط یك بسیجی ساده بوده؛ مهربان، دلسوز و پذیرایی هستند كه اگر ما یك قدم جلو گذاشتیم آنها صد قدم به سمت ما آمدند. چرا شد خانواده شهیدی كه دل آزرده باشد بالاخره در این مدت از آنها سراغی نگرفته ایم و گلایه ای كند. اما این خانواده ها نعمتند.
مددی با توجه به این كه سختی هایی در تهیه و تولید این برنامه داشته، می گوید: این برنامه سختی های زیادی داشت، از تحقیقات و پژوهش اولیه گرفته تا آرشیو تكه هایی از فیلم های شهداء و هماهنگی با خانواده ها، چرا كه خیلی ها از سر تواضع تمایل به مصاحبه نداشتند و... اما لحظه به لحظه این اتفاقات شیرین بود، اما چقدر سخت بود با یادآوری خاطرات، اشك در چشمان اعضای خانواده جمع می شد و همه بغض داشتند، آنجا بود كه من سعی می كردم نه بعض كنم و نه اشك در چشمانم جمع شود، تلاش می كردم تمركز بر كارم داشته باشم و لحن و بیانم تغییر نكند.

خانواده های شهدا پر از غرور و افتخارند
مصاحبه كننده برنامه تهران میدان شهداء در پاسخ به این پرسش كه درد و دل بیشتر خانواده های شهدا چه بوده می افزاید: گلایه بیشتر آنها این كه چرا در طول سال یادی از ما نمی شود، تنها با آغاز هفته دفاع مقدس یادی از خانواده ها می شود.
مددی ادامه می دهد: باور كنید اصلاح آقازادگی به این خانواده ها نمی چسبد، تمام این سالها سعی آنها بر این بوده كه حرمت خون پدر پایمال نشود و خدای نكرده كسی نگوید شما به دلیل این كه پدرتان شهید شد به این جایگاه رسیده اید، اینها آزارشان می دهد و چقدر سخته كه صبورانه در برابر این تهمت ها و حرف ها ایستاد. خانواده های شهدا پر از غرور و افتخارند، یكی از سرمایه های این مملكت هستند، خانواده هایی كه توانستند با تمام بی مهری هایی كه از سمت مردم، دولت، دشمن به آنها شده قد خم نكنند و باوقار بایستند، به نظرم خانواده های شهدا جزو پرچم داران این مملكت هستند.
مددی معتقد است: شاید باورتان نشود این خانواده ها هیچ انتظاری از مردم و مسئولان ندارند، همین كه ما سراغشان را می گرفتیم چقدر خوشحال می شده اند و دوست داشتند صحبت كنند، یاد شهیدشان گم نشود، خیلی های از آنها از مسئله سهمیه كه حقشان بوده گذشته اند و خیلی ها نمی خواستند كسی بفهمد كه خانواده شهید هستند كه مردم به آنها احترام خاصی بگذارند. ما همیشه به خانه های این شهدای گران قدر می رفتیم و از خانواده ها دلجویی می كردیم، اما در حال حاضر با توجه به شیوع ویروس كرونا، یكی دو نفر از اعضای خانواده ها به استودیو دعوت می شوند اگرچه زمانی كه مهمان آنها بودیم حس و حال دیگری داشت، تمام سعی ما این كه حق شهید ادا شود و كوتاهی در حق خانواده شهید بزرگوار نشود.
اما درد و دلهای آرزو مددی خالی از لطف نیست و خواندنی است: همه این طور فكر می كنند كسی كه اینچنین برنامه هایی را كار می كند باید ظاهر و منش آن هم در حد عالی و علاء باشد، اما من یك دختر معمولی از یك خانواده معمولی ام، همیشه دوست داشتم این تاریخ را ورق بزنم و این آدم ها را از نزدیك ببینم و پای درد و دلشان بنشینم، هركسی كه به من می گفت به تو نمی آمد تهیه كننده این برنامه باشید. تنها چیزی كه در ذهنم نقش می بست این بود كه من انتخاب نكردم، من انتخاب شدم و این خیلی قشنگ تر از انتخاب كردن است. جایی كه دلم می شكست با خودم می گفتم شهدا هستند كه تعیین كردند، من پای تمام اتفاقات و ناملایمت ها ایستاده ام و همیشه گفته ام شهدا كمكم كنید كه حق مطلب را ادا كنم و لایق تهیه این برنامه باشم. رادیو تهران با مدد گرفتن از روح رفیع شهدا، امیدوار است برنامه ای درخور و شایسته، تقدیم مقام والای شهدای عزیز ایران زمین نماید.

اهداء لوح فشرده برنامه«تهران میدان شهداء»
امیر شهرامی فر، سرپرست روابط عمومی شبكه رادیویی تهران در پایان می افزاید: به مناسبت هفته بسیج، لوح فشرده برنامه «تهران میدان شهداء» كه مستندی از زندگی 40 شهید بزرگوار؛ شهدای ترور، شهدای خدمت، شهدای دانش آموز، شهدای ارامنه، شهدای مدافع حرم، بانوان شهید و شهدای دفاع مقدس بود، به تمامی مراكز فرهنگی، مراكز استانی شبكه های رادیویی و تلویزیونی، استانداری و فرمانداری ها و... اهداء شد.
مریم كریمی

دسترسی سریع
تهران، میدان شهدا