سعادت آباد پنجشنبه از ساعت 11:00 به مدت 150 دقیقه

چرا متكدیان چهارراه‌های تهران،جمع‌آوری نمی‌شوند؟+فایل صوتی

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشاركت‌های اجتماعی شهرداری تهران گفت: درآمد تكدی‌گری انقدر بالا است كه متكدیان دست از كار خود بر نمی‌دارند حتی اگر به زندان بروند. جمع‌آوری متكدیان تهران نتیجه نمی‌دهد مگر این كه با سرشبكه‌ها برخورد جدی شود.

1402/02/14
|
00:21
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران؛ برنامه «سعادت آباد» رادیو تهران در روز 13 اردیبهشت با موضوع ساماندهی متكدیان بر وروی آنتن رفت.

شبكه‌های تكدی‌گری؛ چهارراه‌ها را به متكدیان، رهن و اجاره می‌دهند
احمد احمدی صدر مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشاركت‌های اجتماعی شهرداری تهران در گفت و گو با این برنامه با بیان اینكه ساماندهی متكدیان در تهران مولفه‌هایی دارد كه تا این مولفه‌ها حل نشود و تا دستگاه‌ها و نهاد‌های متولی برخورد لازم را انجام ندهند این وضعیت ساماندهی نخواهد شد گفت: وقتی كه شبكه‌های تكدی‌گری و متكدیان كه به صورت سازماندهی شده یا غیرسازماندهی شده چهارراه‌ها را رهن و اجاره می‌دهند و این‌ها را از شهرستان‌ها به سمت تهران با سازماندهی كامل وارد می‌كنند و هر چهارراهی را به یك قیمتی به شبكه متكدیان واگذار می‌كنند حتی اگر ما هر روز طرح ساماندهی متكدیان داشته باشیم تا وقتی برخورد مناسب با سرشبكه‌های متكدیان صورت نگیرد ما روز به روز شاهد افزایش متكدیان هستیم ویك اقتصاد در كف خیابان وجود دارد.

درآمدهای میلیونی سر چهارراه های تهران؛ تشویق‌كننده متكدیان است
وی با اشاره به درآمدهای میلیونی سرچهارراه ها گفت: اقتصاد كف خیابان های تهران و درآمد‌های میلیونی سر چهارراه‌ها تشویق كننده حضور متكدیان از سراسر كشور در تهران هست.چرا با سر شبكه‌های سازماندهی شده تكدی كه مجرم هستند برخورد لازم نمی‌شود؟ چرا برخوردی كه می‌شود بازدارنده نیست؟ چرا برایشان جریمه‌های بسیار سنگین لحاظ نمی‌كنند؟

پیدا كردن سرشبكه‌های تكدی‌گری مثل آب خوردن است
‍وی در پاسخ به پرسش محمدحسین هاشمی مجری برنامه سعادت آباد مبنی بر اینكه مگر پیدا كردن این سرشبكه‌های تكدی‌گری سخت است؟گفت: نه اصلا سخت نیست مثل آب خوردن است .صبح كافی است كه سر یكی از چهارراه‌ها ساعت 5-6 صبح فقط دوربین سر چهارراه‌ها را روشن كنند یا حضور داشته باشند، متوجه می‌شوند كه به عنوان مثال یك خودرویی می‌آید و تعدادی كودك را پیاده می‌كند .این سرشبكه‌ها مخفی نیستند و كاملا دارند رسمی كار می‌كنند، اما چرا خودرویی كه می‌آید متكدیان را پیاده می‌كند را توقیف نمی‌كنند؟ چرا با كسی كه این كودكان را ساماندهی می‌كند و از شهرستان‌ها به تهران انتقال می‌دهد این را زندانی بلندمدت نمی‌كنند؟

جلسات متعدد شهرداری و پلیس به جمع آوری متكدیان خلاصه می‌شود
صدر در پاسخ به اینكه مجموعه مدیریت شهرداری تهران و پلیس درباره این موضوع نشست و جلسه داشته است؟ گفت: بله جلسات متعدد به جمع آوری خلاصه می‌شود. ما هر روز به شما قول می‌دهیم كه آنها را جمع آوری كنیم، اما جمع آوری كردیم به كجا ببریم؟ این آیا بر می‌گردد به شهرستان خودش؟ آیا اتباع بیگانه‌ به كشورش برمی‌گردد؟

درآمد‌های سالانه و ماهانه میلیاردی؛ انگیزه ای برای تكدی‌گری است
وی در پاسخ به اینكه مگر شما جایی دارید كه این‌ها را نگه دارید؟گفت: ما چند هزار نفر را باید جمع كنیم؟ وقتی یك درآمد آنچنانی سر چهارراه‌ها وجود دارد و این شبكه استثمارگر منفعت خودش را به دست می‌آورد آیا به نظر شما این درآمد‌های سالانه و ماهانه میلیاردی آیا برای آنها اقتضا نمی‌كند كه حضور دائمی داشته باشند؟

جمع‌آوری متكدیان تهران نتیجه نمی‌دهد مگر این كه با سرشبكه‌ها برخورد جدی شود
صدر در واكنش به اظهارات مجری برنامه سعادت آباد مبین بر اینكه یعنی ماجرا عجیب و غریب است وقتی ما می‌رویم سراغ متكدیان می‌بینیم كه با چندین مافیا طرفیم ، می‌رویم سراغ بحث زباله گرد‌ها باز دوباره آنجا با چند تا مافیای عجیب و غریب زباله طرفیم كه اصلا می‌آیند مدیران را تهدید می‌كنند كه اگر كاری به كارمان داشته باشید ... الان حرف پلیس چیست؟ ما از نظر قانونی ما ضعف داریم؟ بالاخره اگر از این حوزه ضعف داریم شما می‌توانید به استانداری یك درخواستی بدهید استانداری و دولت ببرد مجلس و تبدیل به قانون كند اظهار داشت: ببینید این كه قوانین ما برای برخورد با متكدیان بازدارنده نیست بر كسی پوشیده نیست و این كه پلیس زحمت می‌كشد و سایر نهادها و دوستان زحمت می‌كشند همه درست است، اما برآیند و خروجی كار این است كه متكدیان از سر چهارراه‌ها جمع نمی‌شوند، این خیلی مسئله مهمی است؛ ما پیشنهادمان این است. شهرداری كه خادم مردم است و حتما طرح جمع آوری را با قوت و قدرت به كمك دستگاه ادامه می‌دهیم، اما جمع آوری متكدیان در تهران نتیجه نخواهد داد مگر این كه با این سرشبكه‌ها برخورد جدی و بازدارنده شود و از ورود این متكدیان به صورت سازماندهی شده سر چهارراه‌ها جداً جلوگیری شود و برخورد لازم صورت بگیرد كه جمع آوری ما هم اثر داشته باشد و مردم بتوانند این اثر را در شهر ببینند.

متكدیان دست از كار خود بر نمی‌دارند حتی اگر به زندان بروند
وی در پاسخ به اینكه در مشهد متكدی وجود ندارد . شهرداری مشهد به تن آنها كرده و آنها مشغول فروش محصولاتی مثل گل هستند آیا نمی توان این اتفاق را در تهران رقم زد؟ گفت: یك مجموعه‌ به هم پیوسته شامل فرمانداری، شهرداری، پلیس، دستگاه قضا، كمیته امداد، این‌ها دست اندركار هستند كه بحث متكدیان سامان پیدا كند.برخی فكر می‌كنند اگر متكدیان را جمع كرده و به آنها محل اسكان بدهیم مشكل حل می‌شود. اما این متكدیان به دلیل درآمدهای بالایی كه دارند هرگز در محل هایی كه برای آنها در نظر گرفته ایم اقامت نمی‌كنند و دست از كار خود بر نمی‌دارند و حتی اگر بواسطه اینكه مجرم هستند و با حكم دستگاه قضا به زندان هم بروند انقدر در زندان نخواهند بود و سریع به جامعه باز می‌گردند.

اتباع بیگانه به راحتی در تهران جولان می‌دهند و هیچ اهرم كنترلی برای آنها وجود ندارد
وی تاكید كرد: هیچ اهرمی برای كنترل اتباع بیگانه در كشور وجود ندارد و این افراد هرجا كه بخواهند در تهران جولان می‌دهند. این مسائلی است كه اجازه نمی‌دهد متكدیان به درستی ساماندهی شوند.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
كانال رادیو تهران را در پیام رسان بله به نشانی @tehran360 جستجو كنید.
علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.
*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
سعادت آباد