سعادت آباد پنجشنبه از ساعت 11:00 به مدت 150 دقیقه

چرا سفر ایرانیان به حج تمتع بیش از دیگر كشورها طول می‌كشد؟+فایل صوتی

مدیر حج و زیارت استان تهران گفت: بواسطه تحریم‌ها مشكلاتی در حمل و نقل هوایی داریم و این امر موجب شده حجاج ایرانی به اجبار، زمان بیشتری را برای حج تمتع در عربستان بمانند.

1402/03/03
|
13:43
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، محمدرضا حاجی علی‌زاده مدیر حج و زیارت استان تهران در گفت و گو با برنامه سعادت آباد 2 خرداد با اعلام این خبر كه زائران بیت الله الحرام از پایانه سلام در فرودگاه امام خمینی(ره) به سرزمین وحی عازم می‌شوند گفت: دو سال است كه زئران از این پایانه برای حج اعزام می‌شوند و امسال حدود 27 هزار زائر از این فرودگاه به مكه و مدینه مشرف خواهند شد.

پروازهای زیارتی از فرودگاه مهرآباد به فرودگاه امام خمینی(ره) منتقل شده است
وی با اشاره به اینكه چندسالی است پروازهای زیارتی از فرودگاه مهرآباد به فرودگاه امام خمینی(ره) منتقل شده است افزود: امسال فرودگاه امام خمینی(ره) میزبان كاروان‌هایی از استان های تهران، قم ، قزوین، سمنان، كاشان، لرستان، ایلام و كرمانشاه خواهد بود.

پرواز زائران به مكه و مدینه بدون تاخیر یا با حداقل تاخیر انجام می‌شود
مدیر حج و زیارت استان تهران در خصوص اقدامات این سازمان برای جلوگیری از تاخیر پروازها گفت: با توجه به هماهنگی‌هایی كه با سازمان هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران انجام شده قرار است پروازها بدون تاخیر یا با حداقل تاخیر انجام شود.

عوامل اجرایی و ستادی حج، روز یكشنبه اول خرداد به مدینه اعزام شدند
او افزود: عوامل اجرایی و ستادی حج تمتع در اولین پرواز روز یكشنبه اول خرداد ساعت 21:20 به مدینه اعزام شدند. اولین زائران هم در قالب دو كاروان با 222 زائر 50 دقیقه بامداد چهارشنبه 3 خرداد با پرواز 1550 به مقصد مدینه پرواز داشتند.

اعزام 12 هزار و 700 زائر حج استان تهران در قالب 93 كاروان انجام می‌شود
مدیر حج و زیارت استان تهران با بیان اینكه اعزام 12 هزار و 700 زائر استان تهران در قالب 93 كاروان( 58 كاروان مدینه قبل و 35 كاروان مدینه بعد) انجام می‌شود گفت: اولین پرواز زائران مدینه قبل؛ از بامداد چهارشنبه 3 خرداد آغاز شده و تا 28 خرداد ادامه خواهد داشت و اعزام زائران مدینه بعد از 13 خرداد آغاز شده تا اول تیر ادامه می‌یابد.

تفاوت قیمت‌ سفر حج به دلیل هتلی است كه كاروان برای زائران در نظر گرفته است
وی در پاسخ به اینكه چرا نرخ خدمات كاروان‌ها در حج تمتع متفاوت است؟ گفت: به صورت كلی تفاوت قیمت‌ها به دلیل هتلی است كه كاروان برای زائران در نظر گرفته است. غیر از هتل، خدمات دیگر نرخ یكسانی دارند.

امسال؛ از عوامل اجرایی حج كم و به تعداد زائران اضافه شده است
حاجی علیزاده در پاسخ به اظهارات بوجاریان كارشناس مجری برنامه سعادت آباد مبنی بر اینكه به نظر می‌رسد تعداد عوامل اجرایی كه به حج اعزام می‌شوند زیاد است. عملكرد این عوامل اجرایی چگونه است؟ گفت: سیاست سازمان حج و زیارت در سال جاری بر خلاف سالهای قبل؛ كاهش تعداد عوامل اجرایی است. امسال درصد چشمگیری از عوامل اجرایی كم و از طرف دیگر به تعداد زائران اضافه شد.
وی با بیان اینكه حتی عوامل اجرایی به این سیاست اعتراض دارند گفت: آنها اعتقاد دارند باید عوامل اجرایی حضور داشته باشند تا به زائران خدمات دهند. چون زائران ایرانی با عوامل ایرانی بیشتر مانوس هستند تا عوامل كشور عربستان سعودی كه خدمات عمومی ارائه می‌كنند.

بیشتر عوامل اجرایی حج تمتع كه از ایران اعزام می‌شوند در آشپزخانه‌ها مستقر هستند
او افزود: ذائقه ایرانیان با كشورهای دیگر متفاوت است . بیشترین عوامل اجرایی كه از ایران اعزام می‌شوند در آشپزخانه‌ها مستقر هستند و به صورت متمركز پخت و سرو غذا دارند. تعدادی هم در هتل‌ها به زائران خدمات می‌دهند و 3 تا 4 نفر هم در هر كاروان به زائران خدمات می‌دهند.

تحریم‌ها موجب شده حجاج ایرانی به اجبار، زمان بیشتری را در عربستان بمانند
حاجی علیزاده در پاسخ به اینكه چرا زمان حج ایرانیان بر خلاف زائران كشورهای دیگر انقدر طولانی است؟ گفت: بواسطه تحریم‌ها مشكلاتی در حمل و نقل هوایی داریم وگرنه سازمان حج برای اینكه خدمات را در مدت زمان كمتری ارائه دهد مشكلی ندارد. رایزنی‌هایی با عربستان انجام شده تا به تعداد پروازها با در اختیار گرفتن هواپیماهای اجاره‌ای افزوده شود ولی تا كنون اجرایی نشده است.

تمامی حجاج ایرانی تا 3 مرداد به وطن بازخواهند گشت
او درباره بازگشت كاروان زائران به ایران گفت: كاروان‌های مدینه قبل از 13 تیر تا 3 مرداد به وطن باز خواهند گشت و بازگشت كاروان های مدینه بعد 16 تیر تا 3 مرداد خواهد بود.

زائران حج، موارد بهداشتی و مقررات عربستان سعودی را رعایت كنند
مدیر حج و زیارت استان تهران در پایان به زائران توصیه كرد: موارد بهداشتی و مقررات كشور میزبان(عربستان سعودی) را تا حد امكان رعایت كنند تا سفری همراه با آرامش داشته باشند.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
كانال رادیو تهران را در پیام رسان بله به نشانی tehraan360@ جستجو كنید.
علاقه‌مندان می‌توانند برنامه‌های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.
*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
سعادت آباد