علم بهتر است روزهای زوج از ساعت 13:00 به مدت 25 دقیقه

دستگاه گرداننده فوقانی «تاپ‌ درایو»؛ بومی‌سازی شد+فایل صوتی

مدیرعامل شركت دانش بنیان، سازنده دستگاه چرخاننده فوقانی حفاری «تاپ‌ درایو» گفت: بنا بر اعلام شركت ملی حفاری ایران دستگاه «تاپ ‌درایو» بومی‌سازی شده از نظر عملكرد با نمونه‌های خارجی قابل مقایسه و در برخی موارد بهتر از مشابه خارجی است.

1401/12/09
|
07:24
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، عباسعلی گرجی مدیرعامل شركت دانش‌بنیان سازنده «تاپ ‌درایو» در گفت و گو با «علم بهتر است»‌ درباره ویژگی‌های این محصول اظهار داشت: «گرداننده فوقانی» معادل فارسی «تاپ درایو» است؛ این دستگاه موتور اصلی و محرك دكل‌های حفاری نفت تا عمق 6 هزار متر است.

وی افزود: تولید تاپ درایو پیش از این در انحصار كشورهای غربی بود اما ما توانستیم با اتكا به دانش فنی نیروهای جوان كشورمان در سال حمایت از شركت‌های دانش بنیان، اولین نمونه این دستگاه را همزمان با دهه مبارك فجر به شركت ملی حفاری ایران تحویل دهیم. این سومین دستگاهی است كه ما به شركت ملی فاری ایران تحویل دادیم.
بنا بر اعلام شركت ملی حفاری ایران دستگاه «تاپ ‌درایو» بومی‌سازی شده از نظر عملكرد با نمونه‌های خارجی قابل مقایسه و در برخی موارد بهتراز مشابه خارجی است.

گرجی تصریح كرد: این دستگاه اتوماتیك با قدرت بیش از1000 اسب بخار علاوه بر تطابق كامل با شرایط اقلیمی كشور، قابلیت حفاری چاه‌های نفت و گاز تا عمق 5 تا 6 هزار متری را دارد. استفاده از این دستگاه ظرفیت تولید نفت كشور را افزایش می‌دهد.

مدیرعامل شركت دانش بنیان سازنده «تاپ ‌درایو» گفت: دستگاه‌های چرخاننده فوقانی حفاری خارجی «تاپ ‌درایو» موجود در كشور مربوط به 2 تا 3 دهه گذشته است و ما پس از تحریم‌ها امكان خرید دستگاه جدید را نداشتیم؛ ضمن اینكه تامین قطعات یدگی دستگاه‌های خارجی نیز امكان‌پذیر نیست.

گرجی افزود‌: این دستگاه در انحصار شركت‌های نفتی معتبر دنیا و چند شركت اروپایی بود. كشور چین در دهه اخیر به ساخت این دستگاه ورود كرده است؛ ولی استانداردهای ما در حوزه نفتی به گونه ای است كه مسئولان ریسك استفاده از دستگاه‌ چینی را نمی‌پذیرند.


مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
كانال رادیو تهران را در پیام رسان بله به نشانی @tehran360 جستجو كنید.
علاقه‌مندان می‌توانند برنامه‌های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.
*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
علم بهتر است