بازار تهران شنبه تا چهارشنبه از ساعت 11:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو تهران

بازار تهران

سخنگوی وزارت صمت: ارتقاء كیفیت تولیدات داخلی؛ انگیزه قاچاق را كاهش می‌دهد+فایل صوتی

سخنگوی وزارت صمت گفت: تاكید بر افزایش كیفیت تولیدات داخلی، رویكرد وزارت صمت برای مقابله با قاچاق است؛ این رویكرد بخشی از انگیزه قاچاق را كاهش می‌دهد.

1401/04/20
|
13:21
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، امید قالیباف سخنگوی وزارت صمت در گفت و گو با بازار تهران رادیو تهران درخصوص آمار قاچاق كالا در كشور گفت: قاچاق لوازم یدكی خودرو، لوازم خانگی، لوزام آرایشی و بهداشتی، منسوجات و پوشاك، دخانیات و اسباب بازی، شش محصول اولی هستند كه بیشترین حجم قاچاق را به خود اختصاص داده‌اند.


وی در پاسخ به این پرسش كه آیا میزان قاچاق نسبت به سال گذشته روند كاهشی داشته است یا خیر؟ تصریح كرد: صرف‌نظر از اینكه روند قاچاق كاهش و یا افزایش داشته است باید به مساله تنظیم بازار توجه داشت. هم اكنون 70 درصد لوازم خانگی مورد نیاز كشور توسط تولیدكنندگان داخل و حدود 30 درصد آن از طریق قاچاق و یا از طریق واحدهای ساخت لوازم خانگی بدون مجوز تامین می‌شود.

سخنگوی وزارت صمت تاكید كرد: اگر قرار باشد پیش از اینكه تولید و عرضه محصولات خانگی داخلی را افزایش دهیم با قاچاق مبارزه كنیم، قطعا این بازار را متلاطم كرده و با افزایش قیمت لوزام خانگی روبه‌رو خواهیم شد. پیش از مبارزه با قاچاق، باید تولید داخلی را افزایش بدهیم.

قالیباف با تاكید بر اینكه بازار لوازم خانگی به طور كامل تحت رصد است، گفت:70 درصد لوازم خانگی تولید داخل شناسه كالا دارد. ضمن اینكه از كسانی كه لوازم خانگی را به صورت ته لنجی وارد كشور می‌كنند درخواست كردیم تا شناسه كالا دریافت كنند تا بتوانیم بازار كالاهای قاچاق را نیز رصد كنیم.

سخنگوی وزارت صمت در پاسخ به این پرسش كه آیا می‌توانیم امیدوار باشیم كه لوزام خانگی به صورت قانونی وارد كشور شود؟ اظهار داشت: صنایع لوازم خانگی از سال 97 تاكنون رشد خیره‌كننده‌ای داشته است و با توجه به منع واردات طی این سالها، این صنعت توانسته است خود را به سطوح كمی و كیفی بالایی برساند. ادامه این مسیر می‌تواند این صنعت را به جایی برساند كه اگر واردات هم آزاد شود، محصولات داخلی با كالاهای خارجی قابل رقابت باشد و این صنعت شكست نخورد.

وی در پایان خاطر نشان كرد: رویكرد وزارت صمت برای مقابله با قاچاق، تاكید بر افزایش كیفیت تولیدات داخلی است؛ این رویكرد بخشی از انگیزه قاچاق را كاهش می‌دهد.


با مراجعه به وب‌سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می‌توانند برنامه‌های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره‌برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع‌رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
بازار تهران