بازار تهران شنبه تا چهارشنبه از ساعت 11:00 به مدت 40 دقیقه

رادیو تهران

بازار تهران

موقعیت جغرافیایی ایران قابل مقایسه با سایر كشورهای دنیا نیست+فایل صوتی

رهگشای كارشناس اقتصادی گفت: موقعیت جغرافیایی ایران با سایر كشورهای دنیا قابل مقایسه نیست. ما می‌توانیم بستر تجارت بین جنوب شرق آسیا با كشورهای آسیای میانه باشیم.

1401/05/02
|
12:42
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، میرهادی رهگشای كارشناس اقتصادی درخصوص دستاوردهای اقتصادی ‌نشست سه جانبه سران ایران تركیه و روسیه در تهران گفت: مزایای این سفر و بُرد داخلی و خارجی آن تنها محدود به مسائل اقتصادی نیست و مسائل امنیتی و منطقه‌ای آن فراتر است.

وی در ادامه افزود: در شرایطی كه آمریكا سخت‌ترین تحریم‌ها را با هدف منزوی كردن ایران در منطقه علیه كشورمان پیش گرفت، ایران توانست میزبان چنین اجلاسی باشد ضمن اینكه كشور تركیه و روسیه در این اجلاس به توسعه روابط اقتصادی با ایران تاكید داشتند.

این كارشناس اقتصادی با اشاره به اینكه ایران نباید تنها به این دیدارها بسنده كند، تصریح كرد: ایران برای توسعه روابط اقتصادی با كشورهای منطقه باید برنامه‌‌ریزی متمركزی داشته باشد. فعال كردن مسیرهای ترانزیتی، ساماندهی زیرساخت‌های حقوقی و رفع مشكلات نقل و انتقال پول باید در روابط بین ایران با سایر كشورها مورد توجه قرار بگیرد.

رهگشای افزود: در حوزه تجارت خارجی به خصوص تجارت با كشورهای همسایه وضعیت نامطلوبی داریم. بسیاری از این كشورها حتی در شرایط متاثر از همه‌گیری كرونا 50 درصد تولید تاخالص ملی خود را صادرات می‌كردند در حالی كه در ایران این میزان به یك چهارم تولید اختصاص داده شده بود كه آن هم عمدتا به محصولات خام و فرآوری نشده نفت و سنگ آهن اختصاص داشت.

وی در پایان تصریح كرد: موقعیت جغرافیایی ایران با سایر كشورهای دنیا قابل مقایسه نیست ما در منطقه غرب آسیا در جایگاه خاصی قرار داریم و می‌توانیم بستر تجارت بین جنوب شرق آسیا با كشورهای آسیای میانه باشیم ولی از این بستر استفاده نشده است كه آن هم حاصل 20-30 سال كم كاری و عدم برنامه‌ریزی در حوزه تجارت خارجی است.با مراجعه به وب‌سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می‌توانند برنامه‌های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره‌برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع‌رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
بازار تهران