باغ فیض شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو تهران

باغ فيض

فُزت وَ ربِّ الكَعْبه

به مناسب شهادت امیر المؤمنین حضرت علی (ع) شنونده نوای محمود كریمی در برنامه «باغ فیض» باشید.
حضرت علی(ع) امام اول شیعیان است كه در 13 رجب به دنیا آمد و در 21 ماه رمضان در 63 سالگی با ضربت شمشیر به شهادت رسید و آرامگاه او در نجف اشرف است.

علی (ع) قرآن ناطق و امام معصوم و انسان كاملی است كه تمام رفتار و سخنان و تأییدات او برای ما حجّت و اعتبار دارد . او به هنگام خشم بر دشمنان خدا قاطع ولی در مقابل كودك یتیم آن قدر متواضع و مهربان بود كه در برابر طفل یتیم روی خاك می‌نشست، دست مرحمت بر سر او گذاشته و آه می‌كشید و می‏ فرمود:بر هیچ چیزی مثل كودكان یتیم آه نكشیده ام.

چنانكه در وصیتنامه باشكوه خود فرمود:
درباره یتیمان از خدا بترسید. مبادا كه گرسنه بمانند و در جمع و جامعه شما تباه شوند من از پیامبر خدا شنیدم كه می فرمود:اگر كسی یتیمی را، تا آنجا كه بی نیاز شود، سرپرستی كند خداوند به پاداش این كار، بهشت را بر او واجب می كند. چنانچه اگر كسی مال یتیم را بخورد، خداوند- سوختن در- آتش را بر او واجب می فرماید.


حضرت علی بن ابی‌طالب مشهور به امام علی (ع) و امیرالمؤمنین، امام اول همهٔ مذاهب شیعه و چهارمین خلیفه از خلفای راشدین نزد اهل سنت است. وی پسرعمو و داماد پیامبر اكرم (ص)، همسر حضرت فاطمه (س)، پدر و جدِ یازده امام شیعه است. پدر او ابوطالب و مادرش فاطمه بنت اسد بوده است. به گفته مورخان شیعه و بسیاری از علمای اهل سنت، در كعبه زاده شد و نخستین مردی بود كه به پیامبر اسلام (ص) ایمان آورد. از نظر شیعه، علی (ع) به فرمان خدا و تصریح پیامبر (ص)، جانشین بلافصل رسول خدا (ص) است.
امام علی (ع) در سحرگاه 19 رمضان سال 40 قمری در مسجد كوفه در حال سجده، به دست ابن ملجم مرادی ضربت شمشیر خورد و دو روز بعد در 21 رمضان به شهادت رسید و مخفیانه دفن شد.
امام اول شیعیان پس از شهادت، چنان‌كه خود وصیت كرده بود، توسط امام حسن (ع)، امام حسین (ع)، محمد بن حنفیه و با همراهی عبدالله بن جعفر، شبانه و مخفیانه در نجف كنونی (غریین در آن زمان) به خاك سپرده و قبرش مخفی شد.

مخفی كردن قبر امام علی (ع) به دلیل جلوگیری از نبش قبر و بی‌حرمتی توسط بنی‌امیه و خوارج دانسته شده است. امام صادق (ع) در سال 135 قمری و زمان حكومت منصور عباسی، محل دفن امام علی (ع) را در نجف آشكار كرد.

رادیو تهران را روی موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز و ای.ام ردیف 1332 كیلوهرتز بشنوید.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

1402/01/22
|
21:02
دسترسی سریع
باغ فیض