شهر آفتاب شنبه تا چهارشنبه از ساعت 06:30 به مدت 90 دقیقه

رادیو تهران

شهر آفتاب

صدور معافیت تحصیلی مشمولان سربازی به صورت اینترنتی+فایل صوتی

رییس سازمان وظیفه عمومی فراجا گفت: مشمولان خدمت سربازی كه امسال در دانشگاه‌ها قبول شدند، باید درخواست معافیت تحصیلی خود را به صورت اینترنتی در سامانه سخا ثبت كنند.

1401/07/04
|
11:00
|

برنامه شهر آفتاب رادیو تهران روز دوشنبه 4 مهرماه به مناسبت روز سرباز با سردار تقی مهری رییس سازمان وظیفه عمومی فراجا به گفت‌وگو پرداخت.

سردار تقی مهری گفت: در هفته دفاع مقدس یك روز به عنوان روز سرباز نامگذاری شده است این روز را به همه سربازان این مرز بوم تبریك عرض می‌كنم.

50 درصد رزمندگان دفاع مقدس سربازان كشور بودند
وی تصریح كرد: 31 شهریورماه 1359 در زمره روزهای فراموش‌ ناشدنی تاریخ معاصر ایران به شمار می‌رود در چنین روزی صدام به حمایت كشورهای غربی به ایران حمله و جنگ تحمیلی آغاز شد. در دوران دفاع مقدس حدود 6 میلیون رزمنده شركت كردند كه بیش از 50 درصد آنها سربازان این مرز و بوم بودند.

رئیس سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی تصریح كرد: ارتش كشور در آن زمان انسجام لازم و سپاه پاسداران قدرت كافی نداشتند و این سربازان منقضی خدمت سال 1356 بودند كه در همان روزهای ابتدایی برای دفاع از كشورمان به صحنه آمدند.

سردار مهری در پاسخ به پرسش گوینده برنامه مبنی بر اینكه مشمولان خدمت سربازی كه امسال در كنكور قبول شده‌اند چه اقداماتی باید انجام دهند؟ تصریح كرد: براساس قانون كسانی كه به سن 18 سال می‌رسند یا باید به خدمت سربازی بروند و یا تحصیل كنند. كسانی كه در دانشگاه قبول شدند می‌توانند تا مقطع دكترا را بدون خدمت سربازی سپری كنند.

این مقام مسئول تاكید كرد: كسانی كه قصد ادامه تحصیل ندارند باید 12 ماه پس از دریافت دیپلم برگه اعزام به خدمت سربازی را دریافت كنند در غیر اینصورت غیبت می‌خورند.

سردار مهری بیان داشت: پیش از این كسانی كه قبل از 18 سالگی دیپلم می‌گرفتند پس از 6 ماه از دریافت مدرك دیپلم باید برای تعیین و تكلیف خدمت سربازی اقدام می‌كردند كه این قانون از امسال تغییر كرد و ملاك تعیین و تكلیف خدمت سربازی پایان سن 18 سالگی در نظر گرفته شد.

وی گفت: افرادی كه امسال دیپلم گرفتند تا پایان شهریور سال 1402 فرصت دارند كه تحصیل و در كنكور شركت كنند اما كسانی كه در سال 1400 دیپلم گرفته و امسال هم در كنكور قبول نشدند باید خدمت سربازی خود را تعیین و تكلیف كنند.
تمام افرادی كه در كنكور قبول شده‌اند می‌توانند در خواست معافیت تحصیلی را به صورت اینترنتی ثبت كرده و به صورت خودكار و سامانه‌ای جواب درخواست از سازمان وظیفه به دانشگاه مربوطه ارسال می‌شود.

رئیس سازمان وظیفه عمومی خاطرنشان كرد: افرادی كه نمی توانند از طریق نرم‌افزار "پلیس من" یا سایت "سخا" درخواست تحصیلی خود را ثبت كنند می‌توانند به دفاتر پلیس +10 مراجعه كنند.

بیرانوند معافیت تحصیلی دارد
سردار مهری درخصوص خدمت سربازی علیرضا بیرانوند بازیكن تیم ملی فوتبال ایران تاكید كرد: برابر قانون تمام وزرشكارانی كه در بازی‌های المپیك یا جهانی مقام كسب كنند می توانند معافیت دریافت كنند.سه رشته فوتبال، والیبال و بسكتبال هم در صورت كسب مقام این معافیت شامل حال آنها خواهد شد. آقای بیرانوند از معافیت تحصیلی برخوردارند.

رئیس سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی درخصوص ماده 87 برنامه ششم "كهنه سربازان دفاع مقدس" اینگونه توصیح داد: در نظام جمهوری اسلامی ایران تمام كسانی كه به عنوان سرباز در 8 سال دفاع مقدس خدمت كردند مورد احترام و تكریم هستند و هر كدام از نیروهای مسلح برای این افراد برنامه های خاصی دارند.

هیچ قانونی در رابطه با خرید خدمت سربازی نداریم
سردار مهری در پاسخ به این پرسش كه آیا در حال حاضر اماكن خرید خدمت سربازی وجود دارد یا خیر؟ گفت: از سال 94 تا 97 طبق مصوبه مجلس افرادی كه بیش از هشت سال غیبت سربازی داشتند می‌توانستند با پرداخت جریمه خدمت سربازی را بخرند اما از آن سال به بعد قانونی برای خرید سربازی نداشتیم و در حال حاضر نیز هیچ قانونی در رابطه با خرید خدمت سربازی نداریم.


مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
شهر آفتاب