بازار تهران شنبه تا چهارشنبه از ساعت 11:00 به مدت 35 دقیقه

رادیو تهران

بازار تهران

ثبت سفارش‌های موادغذایی متوقف شده است+فایل صوتی

دبیر انجمن واردكنندگان برنج گفت:ثبت سفارش‌های موادغذایی متوقف شده است؛ ما به رئیس جمهور و شورای امنیت ملی عنوان كردیم اگر این مشكل حل نشود دوباره به نقطه آغاز و مشكلات سال گذشته در خصوص تامین برنج مورد نیاز مردم بازمی‌گردیم.

1401/05/09
|
14:00
|

واردات برنج، ضروری است
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، مسیح كشاورز دبیر انجمن واردكنندگان برنج در گفت‌وگو با بازار تهران رادیو تهران، درخصوص وضعیت بازار برنج خارجی، گفت: باید قبول كنیم بخشی از برنج مورد نیاز كشور باید با توجه به ذائقه و توان خرید مردم از خارج وارد شود.

برنج خارجی تهدیدی برای برنج ایرانی نیست
وی افزود: متاسفانه سال گذشته كشاورزان برنج خود را به دلالان یا همان مافیای برنج فروختند و همین دلالان و مافیای بازار برنج فضاسازی كردند و به دولت جدید گفتند كه اجازه واردات برنج را ندهند؛ در حالی واردات برنج خارجی هیچگونه تهدیدی برای برنج ایرانی نبود. در نتیجه سال گذشته برنج خارجی به مدت 4 ماه وارد كشور نشد و در نهایت اقدام این افراد باعث شد برنج خارجی در بازار كم و قیمت آن چندین برابر افزایش پیدا كند.

امسال برای واردات برنج محدودیتی نداریم
دبیر انجمن واردكنندگان برنج در ادامه تصریح كرد: خوشبختانه دولت به موقع اقدام كرد و طی مصوبه‌ای اعلام كرد كه امسال محدودیتی برای واردات برنج خارجی نخواهیم داشت. همین مساله باعث شد تا امروز برنج ایرانی با قیمت‌های منطقی كه زیر نظر دولت تعیین می‌شود به بازار عرضه شود.

برنج‌های وارداتی در گمرك زاهدان به انبار مسقف منتقل شدند
كشاورز افزود: تمام برنج‌های سفید وارداتی كه تقریبا هم رده با برنج های ایرانی است در گمرك زاهدان دچار سیل زدگی شدند؛ با همكاری وزارت كشور، استانداری، سازمان استاندارد و گمرك این مشكل رفع و برنج هایی كه داشت دچار آسیب می‌شد به انبارهای مسقف منتقل و به بازار وارد خواهد شد.

ممنوعیت واردات مواد‌ غذایی بدون هماهنگی با سازمان جهاد صورت گرفته است
این مقام مسئول با اشاره به اینكه مكاتبات در سیكل اداری جوابگو نیست؛ گفت: رسانه‌ها قدرت بیشتری دارند به همین دلیل این موضوع را از تریبون رادیو تهران عنوان می‌كنم كه متاسفانه سازمان توسعه تجارت و وزارت صمت بدون هماهنگی با وزارت جهاد، قانونی را در سامانه جامع تجارت لحاظ كردند كه به دنبال آن ثبت سفارش‌های موادغذایی متوقف شده است؛ ما به رئیس جمهور و شورای امنیت ملی عنوان كردیم اگر این مشكل حل نشود دوباره به نقطه آغاز و مشكلات سال گذشته در خصوص تامین برنج مورد نیاز مردم بازمی‌گردیم.

واردات برنج دست واسطه‌ها را از بازار برنج ایرانی كوتاه می‌كند
وی با اشاره به اینكه هم اكنون فصل برداشت برنج خارجی است و می‌توانیم برنج خارجی با ارزان وارد كنیم گفت: واردات برنج خارجی رقابت سالمی بین برنج ایرانی و خارجی ایجاد می‌كند و باعث می‌شود واسطه‌ها از بین بروند و برنج ایرانی با قیمت مناسب به دست مصرف كننده برسد.

قیمت برنج را باید مراجع ذیربط اعلام كنند
دبیر انجمن واردكنندگان برنج درخصوص قیمت برنج ایرانی در آینده، تصریح كرد: متاسفانه واسطه‌ها منتظر هستند یك مرجعی قیمت برنج ایرانی را اعلام كند تا از آن سوء استفاده كنند، اجازه بدهید نه من و نه هیچ مصرف كننده‌ دیگری قیمت خاصی را مطرح نكنیم و مراجع ذیربط قیمت اصلی را با توجه به تورم اعلام كنند تا مورد سو استفاده واسطه‌گرها قرار نگیرد.

كمبود برنج خارجی نداریم
وی در پاسخ به اظهارات یكی از شنوندگان برنامه مبنی براینكه برنج هندی و خارجی در فروشگاه‌ها موجود نیست، تصریح كرد: تاكنون 500 هزارتن برنج وارد كشور شده است و مشكلی در عرضه این میزان واردات نداریم و در تمام فروشگاه‌ها این برنج عرضه می‌شود. بعید می‌دانم كمبودی وجود داشته باشد اگر این شنونده فروشگاه مورد نظر را اعلام كنند همكاران نبود برنج در بازار را بررسی می‌كنند.


با مراجعه به وب‌سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می‌توانند برنامه‌های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره‌برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع‌رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
بازار تهران