صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

از ساعت به مدت

مراسم تقدیر از بهروز رضوی روز پنجشنبه (20 دی ماه) برگزار خواهد شد و سردبیر برنامه «کتاب شب» رادیو تهران یادداشتی را درباره این گوینده پیشکسوت رادیو، نوشته است.

محمدباقر رضایی ـ سردبیر برنامه «کتاب شب» رادیو تهران برای بهروز رضوری نوشته است:
«بهروز رضوی را باید از طریق تاکیدهایش بر سطرهای برخی مطالب که در رادیو اجرا می‌کند، شناخت.
البته این، یکی از راه‌هاست و به نظر من بهترین راه.
سال‌هاست او را در رادیو می‌بینم و می‌دانم که مثل خود من و صدها نویسنده، گوینده، شاعر و هنرمند دیگر، رابطه‌ای غیراستخدامی با رادیو دارد، با این حال، همیشه او را شاخص دیده‌ام و مورد احترام همه کس.
این «شخصیت» که او در رادیو برای خودش به وجود آورده، ساده و آسان به دست نیامده و برای هر کسی هم به وجود نمی‌آید و نخواهد آمد. این که برای بهروز به وجود آمده دلایلی دارد که من آن‌ها را در چند مورد، خلاصه کرده‌ام:
1 - هیچگاه ندیدم فکر کند که چهره معروفی است و باید از دیگران متمایز باشد و فاصله بگیرد. یعنی در این مورد، هیچ حساب و کتابی در ذهن ندارد. من در تمام لحظاتی که با او بوده‌ام و کم هم نبوده، هیچ گاه او را در حال اهمیت و ابهت دادن به خود ندیده ام.
2- ما اهالی رادیو، هنرمندان زیادی را می‌بینیم. بعضی‌ها انگار از آسمان افتاده‌اند. بهروز اما، چنان با همه ( از آبدارچی گرفته تا مدیر) می‌جوشد و یکی می‌شود که گاهی تعجب می‌کنی چرا اینقدر جامع الاطراف است و فکر نمی‌کند که ممکن است کسی جنبه‌اش را نداشته باشد.
3- از این‌ها گذشته، بهروز غیر از صدای خدادادی خوب و خاص، سواد هم دارد. این در گویندگی خیلی مهم است. فقط اگر گوینده خوبی بود، جایگاهش این نبود که همکاران و دوستانش همیشه به احترام او از جا بلند شوند. سواد و مرام و معرفت اوست که باعث می‌شود چنین رویکرد ستایش آمیزی وجود داشته باشد.
اما این دانایی و توانایی، هیچ گاه از جانب خودش فریاد زده نمی‌شود. تنها در اجراهاست که باید دقت کنی و به آن‌ها پی ببری.
خب، حالا هر کسی که در این وادی است، وسوسه می‌شود از چگونگی شکل گیری این «شخصیت» و طرز کاربرد آن در رفتار اجتماعی و تعامل با دیگران، آگاهی پیدا کند تا خود نیز اگر روزی اینچنین مقبول شد، بتواند موقعیت و شهرتش را حفظ کند و آن را از گزند آسیب‌ها و خطرات احتمالی نجات دهد.
بهروز با شیوه‌های خاصی که برخی از آن‌ها، چندان هم «رو» نیست، همیشه توانسته است خود را در هر موقعیتی از این آسیب‌ها حفظ کند و به ورطه سقوط، حتی نزدیک نشود.
گفتم «رو» نیست، منظورم این است که رفتاری ندارد که نمایشی و ایجابی باشد و در جاها و لحظه‌هایی خاص بروز کند تا مثلا همه بدانند که او با ادب است و فروتن و این‌ها.
البته خیلی از حرکاتش هم «رو» ست، مثلا صراحت و رک گویی‌اش در نقد دیگران و بخصوص آثار هنری و ادبی.
اما روی هم رفته ، شناخت او ، کار آسانی است، چون ذاتا پیچیده نیست و لازم نیست مهندسی رفتار انجام دهیم و بر اساس پیش فرض‌های روابط بازاری عمل کنیم.
در سطر اول گفتم که، یکی از راه‌های شناخت او ( و به نظر من بهترین راه ) این است که به خوانش او از رمان‌های مشهور جهان در برنامه « کتاب شب» رادیو تهران توجه کنیم.
در این خوانش‌ها (دقت کرده‌ام) بهروز همیشه بر سطرهایی از رمان، تاکیدهای خاصی دارد و آن‌ها را با شور و حرارت عجیبی روایت می‌کند.
صدها بار دیده‌ام این رفتار را.
مثلا وقتی به جمله‌هایی که معطوف به رستگاری و سعادت آدمی است می‌رسد، چنان لرزش، هیجان و شوری در صورت و صدایش ایجاد می‌شود که واضح است ذاتش آن را به صورت و صدایش منتقل می‌کند.
جمله‌ها یا دیالوگ‌هایی که قرار است اخلاق، شرف، حیثیت و انسانیت را بیان کنند، چنان در صدای او انعکاس می‌یابند که به باور من، در شنونده هم تاثیر حقیقی می‌گذارند.
تامل‌های معنی دار او بر جمله‌های آرامش بخش داستان‌ها، و خشم و خروشش هنگام اجرای جمله‌های منفی و دیالوگ‌های اشخاص بد داستان، به خوبی می‌تواند ماهیت خود او را در ارتباط با این قضایا، بروز دهد.
من حتی بغض‌های او را در لحظه‌های عاطفی داستان‌ها دیده‌ام و به نظرم می‌توان یک گوینده و مجری را از طریق همین تاکیدها و تاویل‌های اجرایی شناخت؛ آن هم در زمانه‌ای که برخی گوینده‌ها و مجری‌ها، وقتی صحبت از انسانیت و شرافت می‌شود ، حتی پشت میکروفن رسانه ملی، حرف‌هایشان را با پوزخندی همراه می‌کنند و نه تنها خودشان از این به تمسخر گرفتن ارزش‌ها لذت می‌برند، بلکه طرفدارانی هم جمع می‌کنند و اعتقاد دارند که این تاکیدها بر نبود انسانیت در جامعه، خود نوعی مبارزه پنهانی است.
بهروز رضوی، برکنار از این رفتارها و حاشیه ها، مهر خودش را می‌ورزد و مهر خودش را می‌زند. درود بر او که اصالت را پاس می‌دارد.

مرتبط با این خبر

  • پاسخ قطعی برانکو درمورد جدایی از پرسپولیس از زبان فرد مورد اعتمادش

  • در رادیو تهران مطرح شد: اقتصاد ایران مجهز به فناوری نیست

  • یادواره شهدای فدائیان اسلام در رادیو تهران

  • استادان دانشگاه در اتاق فکر گروه رویدادها

  • داستان زندگی ابوالقاسم فردوسی در کتاب شب

  • چالش های خانه در رادیو تهران!

  • خریداران بیش از 20 سکه مالیات پرداخت می‌کنند

  • تفریحات و سرگرمی در جمع تهرانی ها

  • «کتاب شب» از با دوام‌ترین برنامه‌های رادیو/ راهکارهای شنیدنی کردن کتاب‌ها

  • گروه اخلاق و زندگی رادیو تهران، فعال تر از پیش