صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

از ساعت به مدت

مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصاد مسکن در گفت وگو با رادیو تهران از افزایش 104 درصدی قیمت مسکن در سال 97 خبر داد.

عباس فرهادیه در گفت وگو با رادیو تهران با موضوع قیمت مسکن با اعلام این مطلب که افزایش دو برابری قیمت مسکن در سال 97 و به تبعیت از سایر شرایط اقتصادی در کشور رخ داد، از تقویت سامانه اطلاعات بازار املاک (سابا) خبر داد و از مردم و همچنین مشاوران املاک خواست تا در تکمیل این سامانه، همکاری لازم را داشته باشند.
وی گفت: بر اساس آماری که وزارت راه و شهرسازی و دفتر اقتصاد مسکن استخراج کرده و همچنین آمار بانک مرکزی، افزایش 104 درصدی قیمت مسکن در سال 97 رخ داد.
انحراف از قیمت‌های واقعی
مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصاد مسکن افزود: افزایشی که رسما اعلام شده و 104 درصد است، بیانگر این است که تقریبا دو برابر افزایش قیمت را تا فروردین داشتیم و این چیزی نیست که بتوان آن را کتمان کرد و همه اینها بر مبنای اتفاقاتی است که در اقتصاد کلان کشور شکل گرفته است.
فرهادیه در پاسخ به این سوال که چرا اعلام واقعی قیمت‌های مسکن نباید انجام شود؟ بیان کرد: مشکل اساسی درج قیمت در سایت‌ها نیست، زیرا تجارت الکترونیک در سایت ها و در دنیا نیز مرسوم است، آن چیزی که مشکل ایجاد می‌کند، انحراف از قیمت‌های واقعی است.
وی با اعلام اینکه جهش اتفاق افتاده در دو سه ماه اخیر حتما باید آسیب‌شناسی شود، بر شفافیت در بازار تاکید کرد و در این رابطه، خاطرنشان کرد: وزارت راه و شهرسازی سامانه‌ای را تحت‌عنوان سامانه ثبت املاک و مستغلات دارد که در اختیار همگان است. شهروندان می‌توانند آخرین معاملاتی که انجام داده اند را در این سامانه مشاهده کنند.
فرهادیه افزود: مشاوران املاک با ثبت معامله در این سامانه، کد رهگیری دریافت کرده و قیمت های واقعی معامله شده را دراین سامانه به منظور شفافیت ثبت خواهند کرد.
وی این ویژگی را مختص مشاوران املاکی دانست که پروانه دارند و گفت: قاعده حجم مبنا که در بورس رایج است و ملاک‌عمل قرار می‌گیرد، در مسکن نیز قابل بهره‌برداری است. بدین معنا برای آنکه بتوان قیمت هر واحد مسکونی را در منطقه‌ای اعلام کرد باید تعداد قابل توجهی معامله داشت. متاسفانه در فروردین و اردیبهشت، حجم معاملات قاب توجه نبود که بتواند ملاک عمل قرار بگیرد.
فرهادیه همچنین از برگزاری جلسات مشترک با مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک خبر داد و گفت: تقویت سامانه بازار املاک ایران (سابا) در جلسه فوق مورد تاکید قرار گرفت.
وی خاطرنشان کرد: این سامانه هرچقدر تقویت و هرچقدر اطلاعات در آن زیاد شود به شفافیت کمک می‌کند. بدین معنا مردم به صرف اینکه قیمتی در سایتی درج شده است این تصور را نخواهند داشت که یا قیمت مسکن خودشان گران شده و یا مسکنی که می خواهند خریداری کنند گران شده است. بلکه به قیمت واقعی رجوع خواهند داشت.

مرتبط با این خبر

  • عزم رادیو تهران بر مدار نیکی

  • فرمانده نیروی انتظامی: کاهش 40 درصدی سرقت در تهران

  • تعطیل نبودن پنجشنبه ها بار مالی برای دولت دارد

  • اعتراض فرکی؛ سایپا برای تهران است

  • آشنایی با محتوای کتاب «الغدیر»

  • تبیین صحیح فلسفه غدیر در رادیو

  • دو برابر شدن قیمت نوشت افزار مبلغ زیادی نیست!

  • 120 میلیارد تومان فساد برای طراحی سمند

  • گم شدن یک ایستگاه مترو در پایتخت

  • خاطرات آزادگان با صدای بهروز رضوی