از ساعت به مدت

رادیو تهران

كليپ تصويري كلي

یك دقیقه با شهید والا مقام؛ مهدی زین‌الدین

فضای مجازی رادیو تهران به منظور ارج نهادن به مقام والای شهدا و گسترش فرهنگ ایثارگری و شهادت‌طلبی، برنامه یك دقیقه با شهدا را تقدیم می‌كند.
این ویدئو مروری دارد بر زندگی شهید مهدی زین‌الدین.

شهید والامقام مهدی زین‌الدین، از نخبگانی است كه رتبه چهار پزشكی و بورسیه تحصیل خارج از كشور را رها كرد و به فرمان امام راحل، راهی جبهه‌ها شد.
شهید مهدی زین‌الدین در سال 1338 در تهران متولد شد.

وی در دوران دبیرستان گرایش‌های سیاسی پیدا كرد و با سید اسدالله مدنی روابط نزدیكی داشت. در این دوره شهید زین‌الدین به همراه خانواده‌اش در شهر خرم‌آباد ساكن بودند كه به دلیل فعالیت سیاسی پدرش، به شهر سقز تبعید شدند و در این شهر نیز فعالیت‌های سیاسی او باعث شد كه از دبیرستان اخراج شود. پس از اخراج از دبیرستان، با تغییر رشته از ریاضی به علوم تجربی موفق به دریافت مدرك دیپلم تجربی گردید.

شهید زین الدین در سال 1356 در كنكور سراسری دانشگاه‌ها شركت كرد و موفق شد رتبه چهارم را در میان پذیرفته‌شدگان در دانشگاه شیراز، بدست آورد،
پس از انقلاب، مهدی زین‌الدین به واحد اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیوست و در سركوب مخالفان جمهوری اسلامی در شهر‌های تبریز و قم نقش بسزایی داشت.
با آغاز جنگ تحمیلی عراق بر علیه ایران، به همراه یك گروه 100 نفره با گذراندن آموزش‌های كوتاه، به جبهه رفت و پس از مدتی مسئول واحد شناسایی و بعد از آن مسئول واحد اطلاعات عملیات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دزفول و سوسنگرد شد و پس از مدتی نیز به سمت فرماندهی لشكر امام علی ابن ابی طالب (ع) منصوب گردید.
در 27 آبان 1363 شهید زین‌الدین همراه با برادرش، به منظور شناسایی منطقه از كرمانشاه به سوی سردشت در حال حركت بودند كه با دشمن بعثی درگیر شدند و در نهایت به مقام رفیع شهادت نائل آمدند.
پیكر مطهر سردار شهید مهدی زین الدین فرمانده لشكر 17 علی ‏بن ابی‏ طالب (ع) در قم تشییع و سپس در قطعه 5 گلزار شهدای علی بن جعفر قم به خاك سپرده شد.

در بخشی از وصیت‌نامه شهید زین الدین آمده است: در زمان غیبت كبری به كسی منتظر گفته می‌شود و كسی می‌تواند زندگی كند كه منتظر باشد، منتظر شهادت، منتظر ظهور امام زمان (عج) و خداوند امروز از ما همت، اراده و شهادت‌طلبی می‌خواهد.رادیو تهران را روی موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز و ای.ام ردیف 1332 كیلوهرتز بشنوید.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است

1402/11/29
|
13:01
دسترسی سریع
كلیپ تصویری كلی