پل مدیریت شنبه تا چهارشنبه از ساعت 15:00 به مدت 55 دقیقه

رادیو تهران

پل مديريت

خون و فرآورده‌های خونی به دیگر كشورها صادر و فروخته نمی‌شود+فایل صوتی

مشاورعالی سازمان انتقال خون كشور با اعلام این خبر گفت: به دلیل نبود پالایشگاه پلاسما در ایران، مجبوریم آن را تحت نظارت‌های ویژه و استاندارد به خارج از كشور بفرستیم تا تبدیل به داروهای حیاتی مورد نیاز هموطنان بیمار، مثل فاكتور 8 و IVIG شود.

1401/05/12
|
10:27
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، سازمان انتقال خون سال 1353 تاسیس شد. نهم مرداد سالروز تاسیس سازمان انتقال خون است و در تقویم ملی ایران روز اهدای خون نام گرفته است تا در این روز از زحمات تمامی اهداكنندگان خون و همكاران ما و كسانیكه در زمینه اهداء و انتقال خون برای نجات جان انسان ها تلاش می‌كنند؛ قدردانی شود . به همین مناسبت دكتر فردین بلوچی معاون اجتماعی و مشاورعالی سازمان انتقال خون كشور با حضور در استودیو پخش زنده رادیو تهران در روز دوشنبه 10 مرداد با برنامه پل مدیریت گفت و گو كرد.

اهداكنندگان خون، عامل اصلی موجودیت سازمان انتقال خون هستند
وی با اشاره به اینكه معاونت اجتماعی سازمان انتقال خون یك معاونت تازه تاسیس در این سازمان است گفت: اهداكنندگان خون، عامل اصلی موجودیت سازمان انتقال خون هستند. سازمان انتقال خون یك سازمان جامعه محور است.به همین جهت تصمیم گرفته شد برای ارتباط بیشتر با مرد باید معاونت اجتماعی در ساختار سازمانی دیده شود. امسال این معاونت در سازمان انتقال خون شكل گرفت و به جز حوزه اهداكنندگان دو حوزه خیّرین و مشاركت‌های بین بخشی هم در این معاونت تشكیل شد.

بدون خون‌های اهدایی، حوزه سلامت با مشكلات بزرگی مواجه خواهد شد
بلوچی در پاسخ به اینكه آیا با وجود كرونا همچنان اهدای خون در كشور در سطح بالایی مانده است؟ با تقدیر از مردم به دلیل حضور همیشگی در صحنه گفت: كرونا به تمام جهان آسیب زد و طبیعتا در میزان اهدای خون كشور هم ضربه وارد كرد. اما مردم ما را تنها نگذاشتند و ما هم سعی كردیم فضا را مدیریت كنیم. اگر سازمان انتقال خون كار خود را به خوبی انجام ندهد و حضور مردم نباشد حوزه سلامت با مشكلات بزرگی مواجه خواهد شد. ما پس از كرونا با بهبود شرایط سازمان انتقال خون 100 درصد نیاز خون و فرآورده های خونی كشور را تامین می‌كند.

ذخیره خونی سازمان انتقال خون؛ مطلوب است
وی افزود: برخی استان ها به دلیل شرایط خاص میزان اهدای خون كمتری دارند اما با استفاده از سامانه مدیریت فرآورده های خونی، خون مورد نیاز این استان ها هم تامین می‌شود و البته حضور مردم است كه باعث شده تا كنون هیچ مشكلی بابت ذخیره خونی نداشته باشیم. ذخایر خونی كشور در شرایط بسیار خوبی است.

هر واحد خون اهدایی با تبدیل به فرآورده های خونی می‌تواند جان 3 انسان را نجات دهد
او بیان كرد: هر واحد خون اهدایی با تبدیل به فرآورده های خونی می‌تواند جان 3 انسان را نجات دهد در اكثریت استان ها مشكلی نداریم حتی در برخی استان ها مثل سیستان و بلوچستان به دلیل وسیع بودن و شرایط خاص كه اهدای خون كمتر است هم برای 4 روز ذخیره خون و فرآورده های خونی داریم و هرجا احساس كنیم با مشكلی مواجه خواهیم شد از طریق سامانه مدیریت فرآورده های خونی، نیازهای این استان‌ها را هم مرتفع می‌كنیم. اگرچه زحمات همكاران ما در این امر ‌تاثیرگذار است اما حضور مردم موجب موفقیت سازمان انتقال خون است.

سبك زندگی ایرانیان یكی از دلایل اصلی سلامت خون آنها است
مشاور عالی سازمان انتقال خون كشور با اشاره به جایگاه كشورمان در تامین نیازهای گروه خونی نادرگفت: سازمان بهداشت جهانی به تازگی گزارشی ارائه داده و در این گزارش استانداردهای سازمان انتقال خون ایران دارای جایگاهی برتر و در سطح كشورهای اروپایی و امریكایی است. سبك زندگی و مسائل اعتقادی مردم ما باعث شده خون و فرآورده های خونی كشور ما كاملا سلامت و در سطح بهترین خون‌های جهان باشد. در زمینه خون‌های نادر هم یكی از قطب‌های اصلی جهان هستیم.سطح علمی سازمان انتقال خون ایران به دلیل وجود نیروهای متخصص بسیار بالا است.

سلامت اهداكنندگان خون برای سازمان انتقال خون در اولویت است
وی با تاكید بر اینكه حتما باید پیش از اهدای خون پزشك مجموعه اهداكننده ویزیت شود گفت: سلامت اهداكننده برای ما در اولویت است. سوالات پزشكان مجموعه هم به همین دلیل است. ضمن اینكه ما 100 درصد به سلامت فرآورده های خونی دقت داریم.

4 مركز ویژه جدید انتقال خون تهران ؛ فعال هستند
بلوچی با بیان اینكه در برخی مناسبت ها مركز وصال در تهران بسیار شلوغ می‌شود و ممكن است وقت زیادی از اهداكنندگان مستمر گرفته شود اظهار داشت: در صدد هستیم شرایطی ایجاد كنیم تا بویژه اهداكنندگان مستمر كمتر معطل شوند. در حال حاضر 4 مركز ویژه جدید در تهران ایجاد شده است. مركز اهدای خون پل صدر در منطقه 1؛ مركز شهید ستاری در منطقه ؛ مركزی روبروی پارك پلیس در منطقه 4 و در جنوب تهران هم یك مركز ویژه ساخته شده است و به خاط وجود سیستم یكپارچه اهداكنندگان می توانند در مراكز مختلف خون اهدا كنند.

استاندار تهران دستور تامین زمین برای ساخت مراكز جدید سازمان انتقال خون را صادر كرده است
وی یكی از مشكلات سازمان انتقال خون را نبود مركز اهدای خون در برخی شهرستان های استان تهران عنوان كرد و گفت: كانكس در شأن اهداكنندگان خون نیست. معتقدیم كه خون‌گیری باید در فضایی مناسب انجام شود. با مساعدت استاندار تهران دستور اعطای زمینی در اسلام شهر و شهریار و برخی مناطق دیگر صادر شده تا فضایی مناسب برای خون‌ گیری احداث شود.

هموطنان می توانند با نیت نذر خون در محرم برای اهدا نوبت بگیرند
بلوچی در ادامه این گفت و گو با اشاره به افزایش اهدای خون در مناسبت های خاص مثل تاسوعا و عاشورای حسینی گفت : در این روزها مراجعه به مراكز زیاد می‌شود اما باید به اینكه نكته توجه داشته باشیم كه فرآورده های خونی تاریخ مصرف دارند و اگر در بازه زمانی كوتاه به میزان زیادی وارد مجموعه شود قابل استفاده و مناسب نخواهد بود. از طرفی دیگر تعداد همكاران ما هم محدود است و توانایی خدمت دهی در این حجم وسیع را ندارد.
وی با اشاره به پویش نذر خون سازمان انتقال خون در كشور گفت: هموطنان می توانند با نیت نذر خون در محرم برای اهدا نوبت بگیرند و همكاران ما به آنها اعلام خواهند كرد چه زمانی به مراكز انتقال خون برای اهدا مراجعه كنند. اهداكنندگان حتما با هدف نجات جان بیماران خون می دهند و برایشان مهم است این خون برای نیازمندان استفاده شود.از مردم می خواهم با این دیگاه نذر كنند و در زمان مناسب خون خود را اهدا نمایند.

در شبهای محرم ، برخی مراكز انتقال خون به صورت شبانه‌روزی خدمت‌رسانی هستند
بلوچی افزود: برخی از همكاران ما به صورت شبانه روزی در سازمان انتقال خون كار می‌كنند. كارهای تخصصی روی خون‌های اهدایی انجام می‌شود تا تبدیل به فرآورده‌هایی شود كه مورد نیاز بیماران است. در این شبها هم برخی مراكز به صورت شبانه‌روزی در خدمت مردم هستند.

خیّرین به جز اهداء خون با اعطاء زمین و ساخت مراكز انتقال خون به سازمان انتقال خون كمك می‌كنند
تمامی اهداكنندگان خون یك انسان خیّر هستند. این افراد در تمامی كارهای خیر دیگر هم حضور دارند. رزمندگان جبهه های دفاع مقدس همچنان در كنار ما هستند. این كار، گذشت و فداكاری است. اما از طرفی برخی افراد كارهای بزرگی برای انتقال خون انجام دادند . یكی از این كارها ارائه زمین و ساخت مراكز انتقال خون است كه صالحات و باقیات آن باقی می ماند. مراكز انتقال خون كه توسط سازمان ساخته شده به نام شهدای انتقال خون است. اداره كل مشاركت های مردمی و همكاری های بین بخشی در معاونت اجتماعی سازمان انتقال خون ایجاد شده است. ما كمی در حوزه اطلاع رسانی ضعیف بودیم اما رسانه به ما كمك می كند تا مردم حساسیت ها را بدانند در این صورت بیشتر به ما كمك خواهند كرد.

اعتبارات سازمان انتقال خون بسیار كم است
بلوچی اظهار داشت: اعتبارات سازمان انتقال خون بسیار كم است. ما وظیفه داریم با قدرت جلو برویم اما نیاز داریم مردم هم در كنار ما باشند.

حضور بانوان در امر اهدای خون كم رنگ است
كم‌كاری ما در حوزه فرهنگ سازی موجب شده تا اهدای خون توسط خانم ها كمتر از آقایان بوده اگرچه در استان‌هایی مثل لرستان و كردستان این میزان بسیار خوب است ولی این هم با فرهنگ‌سازی بهبود خواهد یافت و خانم‌ها كمك بیشتری خواهند كرد. خانم ها نگرانی‌هایی در بحث اهدای خون دارند كه ان شاء الله با فرهنگ سازی مناسب مرتفع خواهد شد و همچنین حضور جوانان هم باید در این عرصه پر رنگ شود.

خون و فرآورده‌های خونی به دیگر كشورها صادر و فروخته نمی‌شود
وی تاكید كرد: ما خون و فرآورده های خونی را به دیگر كشورها صادر نكرده و نمی فروشیم. پلاسمای خون تبدیل به داروهای حیاتی مثل فاكتور 8 و IVIG می‌شود. به دلیل آنكه این صنعت در كشور ما وجود ندارد و پالایشگاه پلاسما نداریم ما مجبوریم پلاسما را تحت نظارت های ویژه و استاندارد به خارج از كشور بفرستیم تا تبدیل به دارو شده و برای استفاده بیماران به ایران باز می‌گردد.

با مراجعه به وب‌سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می‌توانند برنامه‌های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره‌برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع‌رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
پل مدیریت