پل مدیریت شنبه تا چهارشنبه از ساعت 15:00 به مدت 40 دقیقه

بودجه مدیریت شهری شهر قدس در سال آینده به 2 هزار میلیارد تومان خواهد رسید+فایل صوتی

شهردار شهر قدس با تاكید بر اینكه برای بهبود فضای شهر و خدمت‌رسانی به مردم به بودجه بیشتری نیاز داریم گفت: بودجه مدیریت شهری شهر قدس با تصویب اعضاء شورای شهر برای سال آینده به 2 هزار میلیارد تومان ارتقاء داده شده است.

1401/12/13
|
09:11
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، شهرستان قدس با وسعت 114 كیلومتر مربع از غرب با تهران و شهریار؛ از شرق و شمال شرقی به تهران و از غرب و جنوب غربی به شهریار و شمال و شمال غربی به كرج محدود می شود. شهرستان كه قبل از تاسیس شهرداری در سال 1368 با نام قلعه حسن خان شناخته می شد یكی از دهستان‌های بخش كن تهران بود كه اوایل انقلاب با نام شهرك قلعه حسن خان به شهریار پیوست و پس از چندی به شهرك قدس تغییر نام داد و پس از آن با اضافه شدن چند روستا به شهر قدس تبدیل شد. هیات وزیران با پیشنهاد وزارت كشور در اردیبهشت 88 با ایجاد شهرستان قدس به مركزیت شهر قدس موافقت كرد. شهرستان قدس به دلیل قرارگرفتن در مراكز صنعتی؛ پس از تهران بزرگ، بیشترین نرخ مهاجرپذیری را در كشور به خود اختصاص داده است و اكثریت جمعیت آن را كارگران تشكیل می‌دهند.
برنامه پل مدیریت 8 اسفند با سعید شهلی شهردار شهر قدس درباره اقدامات شهرداری و چالش‌ها و فرصت‌های شهر قدس گفت و گو كرد.

15 درصد شهر قدس را بافت فرسوده تشكیل می‌دهد
شهردار شهر قدس در ابتدا گفت: برخی اوقات شهری از اول مطابق با استانداردها و سرانه‌های شهری ساخته می‌شود اما شهرهایی مثل شهر قدس كه در سنوات گذشته ساخته شده ، زیرساخت‌های توسعه شهر متناسب با جمعیت رخ نداده است. 15 درصد شهر قدس را بافت فرسوده تشكیل می‌دهد و نكته قابل توجه این است كه در این مساحت حدود 50 درصد جمعیت این شهر زندگی می‌كنند و خدمات‌رسانی در این شرایط مشكلات زیادی را برای مدیریت شهری به وجود می‌آورد.

پارك شهید عزیزی شهر قدس در نیمه شعبان افتتاح می‌شود
وی با بیان اینكه برای خدمات‌رسانی بهتر به مردم؛ شهرداری شهر قدس در سالهای گذشته خدمات شهری را به بخش خصوصی برون‌سپاری كرده است گفت: سعی كرده‌ایم سرانه‌های لازم در بخش‌های مختلف را برای مردم فراهم كنیم. به عنوان مثال پارك شهید عزیزی در شهرك شهید عزیزی از مناطق محروم شهر قدس در نیمه شعبان سال جاری افتتاح می‌شود.

بودجه مدیریت شهری شهر قدس در سال آینده به 2 هزار میلیارد تومان خواهد رسید
شهردار شهر قدس كه حدود یك سال است عهده‌دار این مسئولیت شده در پاسخ به اینكه شهر قدس تراك مجمعیتی زیادی دارد، در این شرایط چگونه خدمات شهری در اختیار مردم این منطقه ارائه می‌شود؟ گفت: شرط اصلی خدمات‌رسانی به مردم تامین بودجه لازم مدیریت شهری است. سال گذشته بودجه شهر قدس 500 میلیارد تومان بسته شده بود كه در سال جاری به 900 میلیارد تومان افزایش یافت و با تصویب اعضاء شورای شهر برای سال آینده به 2 هزار میلیارد تومان ارتقاء داده شده است كه می‌تواند زمینه خدمت‌رسانی بهتر را فراهم كند.

كمربندی‌های شرقی و غربی شهر قدس، ترافیك این منطقه را به شدت كاهش می‌دهد
شهلی در ادامه با تاكید بر اینكه ترافیك یكی از معضلات اصلی شهر قدس است گفت: بافت فرسوده و مناسب نبودن عرض گذرها موجب ترافیك سنگین می‌شود و از طرفی با توجه به اینكه انتهای اتوبان حكیم به شهر قدس ختم می‌شود شهروندان شهرهای مجاور تمایل دارند از داخل شهر قدس تردد كنند به همین جهت خیابان اصلی این شهر با ترافیك مضاعف روبرو است. در همین راستا اقداماتی برای كاهش ترافیك شهر قدس انجام شده است.
وی افزود: در هفته دولت سال جاری زیرگذر كاووسیه به منظور كاهش ترافیك شهر قدس افتتاح شد. دو كمربندی در اضلاع شرقی و غربی شهر پیش‌بینی شده است. ساخت كمربندی هفت جوی از مسیر معادن به اتوبان فتح و كمربندی شرقی از دانشگاه آزاد به سمت خیابان‌های گلبرگ موجب سهولت تردد شهروندان خواهد شد. از طرفی طرح جامع ترافیكی شهر هم در دستور كار است كه ان شاء الله تصویب خواهد شد.

پارك‌های شهر قدس به منظور تحقق شعار «شهر دوستدار كودك»؛ بازسازی شده‌اند
شهردار شهر قدس با بیان اینكه توسعه فضای سبز در دستور كار است گفت: در بدو ورود اینجانب به عنوان شهردار بسیاری از پارك‌ها و میادین شهر وضعیت مناسبی از نظر روشنایی و فضای سبز نداشتند و حتی روشنایی آنها مشكل داشت. هزینه زیادی صرف شد تا مشكل روشنایی این میادین و پارك‌ها با كمك مسئولان مدیریت شهری ارتقاء یابد. همچنین وسایل بازی و وسایل ورزشی در پارك‌های شهر قدس نصب شده است تا هدف «شهر دوستدار كودك» محقق شود.
شهلی ادامه داد: فاز دو باغ ملی؛ پارك شهرك عزیزی آماده شد و پارك خطی چیتگر در دستور كار قرار گرفته است. همچنین پارك‌های محله ای مناطق، احیاء و آب نما در این پارك ها نصب شد.

گلخانه ی بزرگ شهر قدس با ظرفیت پرورش 300 هزار گل در سال احداث شده است
وی با اشاره به پویش«هر خانه یك درخت» كه با هدف توسعه فضای سبز در شهر قدس برگزار شده گفت: به شهروندانی كه مراجعه می كنند یك اصله درخت رایگان داده می شود تا در منزل خود پرورش دهند. قلمستانی با پرورش دختان ثمرده در دستور كار است. گلخانه ای با ظرفیت پرورش 300 هزار گل در سال احداث شده كه در ایام دهه فجر افتتاح شد و تا كنون 70 هزار گل در آن تولید شده تا در شب عید برای شهروندان از آن استفاده شود. با تولیدات این گلخانه ظاهر شهر قدس پر گُل‌تر از گذشته خواهد شد.

برای اولین بار در غرب استان تهران؛ استادیوم فوتبال ساحلی شهر قدس احداث شد
شهردار شهر قدس در خصوص توسعه سرانه‌‌های ورزشی گفت: برای اولین بار در غرب استان تهران؛ استادیوم فوتبال ساحلی شهر قدس احداث شد. در سنوات گذشته؛ مدیران قبلی، ورزشگاه شهر قدس را احداث كرده بودند اما با توجه به اینكه طراحی این ورزشگاه مربوط به 20 سال پیش بود و از طرفی چمن این استادیوم هم مناسب نبود با تاكید اعضای شورای شهر نسبت به احیاء سیستم گرمایشی و سرمایشی از كف برای چمن و بازسازی و احداث خوابگاه‌ها اقدام شد. همچنین برای یك زمین چمن مصنوعی استاندارد دیگر هم قرار داد بسته شده كه تا بعد از عید نوروز به بهره‌برداری می‌رسد. ضمن اینكه برای اولین بار یك مجموعه ورزشی برای ورزش تنیس هم راه‌اندازی شده كه تا پایان سال از آن بهره‌برداری می‌شود. زمین‌های ورزشی هم در محلات مختلف شهر قدس احداث شده كه می‌توان به زمین ورزشی پارك‌های ولیعصر(عج) و باغ ملی اشاره كرد. سالن‌های ورزشی هم مثل سالن ورزشی ولی عصر(عج)بازسازی شده و چندین سالن ورزشی جدید افتتاح شده است.

برای ساخت دو مجموعه ورزشی چندمنظوره در شهر قدس، اقدام شده است
وی در خصوص ساخت استادیوم های چندمنظوره در شهر قدس گفت : با مالك زمینی در خیایان شهدای اصناف توافق كرده ایم تا استادیوم چندمنظوره ای در این خیابان ساخته شود. همچنین ساخت یك استادیوم سالنی چندمنظوره هم برای رشته‌های فوتبال، والیبال، بسكتبال و هندبال در خیابان گلبرگ هم در دستور كار است.

بروزرسانی تجهیزات آتش‌نشانی از دیگر اقدامات شهرداری شهر قدس در سال جاری است
شهردار شهر قدس با اشاره به كمبود امكانات آتش‌نشانی شهر قدس گفت: پس از چندسال؛ برای خرید وسایل و تجهیزات آتش‌نشانان مثل لباس؛ اره برقی و جك‌های مورد نیاز آنان اقدام كرده ایم.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب‌سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می‌توانند برنامه‌های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.
*هرگونه بهره‌برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع‌رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.


دسترسی سریع
پل مدیریت