پل مدیریت شنبه تا چهارشنبه از ساعت 15:00 به مدت 40 دقیقه

برپایی بازارچه‌های صنایع دستی ویژه نوروز در ورودی و خروجی شهرهای استان تهران+فایل صوتی

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی استان تهران از برپایی بازارچه‌های صنایع دستی ویژه نوروز در ورودی و خروجی شهرهای استان تهران خبر داد و گفت: موزه آبگینه در نورزو از ساعت 10 صبح تا 10 شب پذیرای گردشگران است.

1401/12/26
|
19:47
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، پروانه حیدری معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره كل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان تهران در گفت و گو با برنامه پل مدیریت با اشاره به اینكه صنایع دستی كشور به 299 رشته در 18 گروه تقسیم می شود گفت: با توجه به اینكه استان تهران یك استان مهاجرپذیر است؛ تمامی این رشته‌ها را در بر می‌گیرد. در این زمینه اساتید برجسته ای داریم اما مهمترین صنایع دستی استان تهران شیشه و آبگینه است كه ورامین هم به عنوان شهر ملی شیشه و آبگینه ثبت شده و نشان جغرافیایی بین المللی شیشه و آبگینه را هم داریم.

شیشه و آبگینه از رشته‌های بومی استان تهران است
وی با بیان اینكه شیشه و آبگینه جزو رشته‌های صنایع دستی بومی استان تهران است افزود: چوب و معرق هم جزو رشته‌های اولویت‌دار و بومی استان تهران هستند . رشته‌های زیور آلات سنتی، سفالگری و سرامیك، سراجی سنتی و رودوزی‌های الحاقی بیشترین مجوزها را به خود اختصاص می‌دهند و اساتید بزرگی در این زمینه مشغول به فعالیت هستند. در سال جاری برای 70 رشته در قالب 17 گروه مجوز صادر شده كه نزدیك به 2500 مجوز تمدید و صادر شده است.

صنایع دستی و هنرهای سنتی كشوربه 18 گروه و 299 رشته هنری تقسیم شده‌اند
حیدری در توضیح هنرهای سنتی گفت: صنایع دستی و هنرهای سنتی در 299 رشته هنری در قالب 18 گروه تقسیم شده اند. در تعریف صنایع دستی؛ هنر- صنعت تعریف شده كه همه رشته‌هایی كه با هم همخوانی دارند را شامل می‌شود كه می‌توان به صنایع دستی مستظرفه و گروه‌های مختلفی از جمله گروه‌های چوب اشاره كرد.

مركز آموزشی «خانه آبكار» به هنرمندان صنایع دستی در زمینه‌های مختلف آموزش می‌دهد
وی افزود: خانه آبكار، مركزی آموزشی مربوط به صنایع دستی مستظرفه است كه امسال در روز جهانی صنایع دستی افتتاح شد و تعداد زیادی از هنرمندان در زمینه هنرهای تذهیب، نگارگری، تشعیر، گل و مرغ، نقاشی قهوه خانه ای ، پاپیه ماشه و دیگر رشته‌ها در حال آموزش هستند.

در استان تهران تقریبا بیش از 10 هزار فعال صنایع دستی داریم كه همگی مجوز دارند
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره كل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان تهران در خصوص بازار فروش صنایع دستی استان تهران گفت: با توجه به اینكه صنایع دستی با سرمایه ای كم ، اشتغال ایجاد می‌كند در استان تهران تقریبا بیش از 10 هزار فعال صنایع دستی داریم كه همگی مجوز دارند.

تولیدكنندگان صنایع دستی از مالیات معاف هستند
او درخصوص انواع مجوزهای مربوط به صنایع دستی گفت: كارت شناسایی به افرادی تعلق می‌گیرد كه در كنار فعالیت‌های روزمره، كار صنایع دستی هم در منزل انجام می‌دهند. پروانه تولید انفرادی به افرادی تعلق می‌گیرد كه به تنهایی در یك كارگاه خارج از منزل فعالیت می‌كنند و در نهایت پروانه تولید كار به افرادی تعلق می‌گیرد كه در كارگاهی با تعدادی بیش از یك نفر در خارج از فضای مسكونی فعالیت می‌كنند. افرادی كه تولید صنایع دستی دارند از مالیات هم معاف هستند.

به هنرمندان صنایع دستی، تسهیلات بانكی تعلق می‌گیرد
حیدری افزود: از سال گذشته تا كنون تسهیلات مشاغل خانگی، تبصره های 16 و 18 به این هنرمندان و صنعتگران داده شده اگرچه برخی از آنها به دلایل مختلف از جمله ضمانت نتوانسته اند از این تسهیلات بهره‌مند شوند ولی در مجموع برای مشاغل خانگی حدود 30 میلیارد تومان، تبصره 18 حدود 27 میلیارد تومان در سال گذشته و برای تبصره 16 حدود 22 میلیارد تومان برای حدود 1519 نفر اشتغال را شامل می‌شود و بانك‌ها در حال تشكیل پرونده برای این عزیزان هستند.
وی با تاكید بر اینكه هنرمندان صنایع دستی و صنعتگران كشورمان همیشه پای كار هستند گفت: در این شرایط اقتصادی آنها همچنان مقاومت كرده و تولیدات خود را به باز ارائه می دهند.

در راستای بروزرسانی صنایع دستی، كلاس‌های آموزشی برگزار می‌شود
حیدری در پاسخ به اینكه جامعه مدرن شده است برای بروزرسانی صنایع دستی چه اقداماتی انحام شده است؟ گفت: یكی از مشكلات ما كه قدم‌های خوبی هم برای آن برداشته شده بروزرسانی صنایع دستی با توجه به تنوع محصولات و نیازهای روز جامعه در زمینه‌های مختلف از جمله بازار فروش و بسته‌بندی است. همانطور كه فروش محصولات در فضای مجازی هم رونق گرفته است. در همین راستا مجوزهایی برای طراحی محصولات جدید صادر شده است و هنرمندان جوانی هستند كه با حفظ اصالت صنایع دستی ایرانی محصولات كاربردی را برای استفاده در منزل ارائه می‌دهند. هنرمندان سفال و سرامیك ما در استان تهران بسیار خوب فعالیت می‌كنند و هنرمندان شیشه و آبگینه در زمینه تراش شیشه محصولاتی تولید می‌كنند كه با كریستال‌های چك تفاوتی ندارند. باید این محصولات با بسته‌بندی‌های شیك و در خور به بازار ارائه شود كه كلاس‌های آموزشی هم در این راستا در سال جاری برای 467 نفر برگزار كرده ایم.

رودوزی‌های و دوخت‌های سنتی روی پوشش‌های امروزی پیاده‌سازی می‌شوند
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره كل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان تهران تاكید كرد: وزارت صنایع دستی با برنامه سه گام كه در كاخ موزه سعدآباد برگزار شد سعی دارد تا بتواند با كمك هنرمندان رودوزی‌ها و دوخت های سنتی را روی پوشش‌های امروزی پیاده كرده و در زمینه مُد فعال باشد.

بازارچه‌های صنایع دستی ویژه نوروز در استان تهران برپا می‌شود
وی در پاسخ به اینكه گردشگران نوروزی چه سوغاتی از صنایع دستی تهران را می‌توانند با خود به شهر و دیارشان ببرند؟ گفت: بیش از یك ماه است برای نوروز برنامه‌ریزی كرده ایم. بیش از 30 نمایشگاه در استان تهران طی این مدت برگزار شده و به دستور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در ورودی و خروجی شهرهای استان تهران بازارچه‌های صنایع دستی استان تهران برپا خواهد شد. همینطور نمایشگاه‌های ترویجی هم با هدف پاسداشت فرهنگ ایثار و شهادت در حال برگزاری است كه می‌توان به موزه رضا عباسی با رشته‌های معرق؛ علامت سازی، منبت ، سوخته نگاری روی چوب و نقاشی قهوه خانه ای و پرده اشاره كرد.

موزه آبگینه در نورزو از ساعت 10 صبح تا 10 شب پذیرای گردشگران است
حیدری در پایان این گفتگو اظهار داشت: در نوروز بازارچه صنایع دستی و اجرای برنامه‌های آیینی در موزه آبگینه از ساعت 10 صبح تا 10 شب برقرار خواهد بود.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
كانال رادیو تهران را در پیام رسان بله به نشانی @tehran360 جستجو كنید.
علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.
*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.دسترسی سریع
پل مدیریت