پل مدیریت شنبه تا چهارشنبه از ساعت 15:00 به مدت 40 دقیقه

خارج كردن سكه طلا از كشور ممنوع است+فایل صوتی

معاون نظارت، بازرسی و برنامه ریزی سازمان تعزیرات كشور با اعلام این خبر كه خارج كردن سكه طلا از كشور ممنوع است گفت: همچنین خارج كردن بیش از 120 گرم طلا از كشور توسط هر فرد ممنوع است و با متخلفان برخورد قانونی می‌شود.

1401/12/27
|
11:24
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، احمد جعفری نسب معاون نظارت، بازرسی و برنامه‌ریزی سازمان تعزیرات كشور در گفت و گو با برنامه پل مدیریت 24 اسفندماه درباره حوزه اختیارات و وظایف سازمان تعزیرات حكومتی اظهار داشت: مجموعه تعزیرات، مجموعه‌ای دادرسی محور و رسیدگی به تخلفات اقتصادی، صنفی، بهداشتی و قاچاق است. نیروی انتظامی، وزارت جهاد كشاورزی، وزارت صمت، دانشگاه‌های علوم پزشكی و اتاق اصناف، پلیس امنیت ضابط تعزیرات هستند و تخلفات را كشف و در اختیار سازمان تعزیرات حكومتی قرار می‌دهند. متهمان در مرحله اول تفهیم اتهام شده و آخرین دفاع گرفته شده و بر اساس مدارك و دلایل متقن رای صادر می‌شود. تعزیرات علاوه بر تخلفات صنفی مثل گرانفروشی، كم‌فروشی، عدم درج قیمت و عدم ارائه فاكتور فروش به تخلفات بهداشتی و كالاهای قاچاق و خروج طلا و ارز از كشور هم ورود می‌كند.

در عید نوروز و ماه رمضان؛ تعزیرات گشت‌های ویژه دارد
معاون نظارت، بازرسی و برنامه‌ریزی سازمان تعزیرات كشور با بیان اینكه گشت تعزیرات به صورت مرحله ای و دوره ای با بازرسان وزارت صمت و اتاق اصناف به منظور تسریع در رسیدگی به تخلفات و برخورد با آنها همراه می‌شود گفت: در عید نوروز، ماه مبارك رمضان گشت‌های ویژه ای به ریاست تعزیرات و ضابطان مجموعه تشكیل می‌شود و به تخلفات ورود می‌كند در همانجا سعی می‌كند كالاهایی كه احتكار شده را به لحظه در بازار عرضه كند.
او اظهار داشت: برخی مواقع كالاهای اساسی به دلایل مختلف كم‌یاب می‌شود و فروشندگان با هدف سود بیشتر از عرضه كالاها خودداری می‌كنند در این زمان تعزیرات صاحبان كالاها را مجبور می كند تا كالاها را با قیمت های مصوب، كارشناسی یا متعارف به بازار عرضه كنند.
معاون نظارت، بازرسی و برنامه‌ریزی سازمان تعزیرات كشور از كشف 4 انبار پسته در شهر ری و نقاط دیگر كشور خبر داد و گفت: نزدیك به 4 هزار تن پسته در این انبارها موجود بود .قانون می‌گوید حتی اگر فردی قصد عرضه كالای خود را ندارد هم باید موجودی خود را در سامانه اعلام نماید تا برای تنظیم بازار روی آن حساب شود وقتی اعلام موجودی نباشد قصد افراد، گرانفروشی و احتكار است. این افراد هم ملزم شدند پسته‌ها را به بازار عرضه نمایند.

پسته‌های احتكار شده در میادین تره‌بار و فروشگاه‌های بزرگ عرضه می‌شوند
وی با بیان اینكه سازمان تعزیرات 500 شعبه رسیدگی در كشور و 100 اكیپ گشت در استان تهران دارد گفت: سازمان صمت تهران موظف است شبكه‌هایی مثل بازار تره بار، فروشگاه‌های بزرگ و تعاونی‌هایی را معرفی كند تا این كالاها را با نظارت بازرسان وزارت صمت به مردم عرضه نمایند كه در مناسبت‌های خاص با همكاری سازمان تعزیرات حكومتی انجام می‌شود.در مورد پسته‌ها هم هماهنگی لازم انجام شده تا این كالا در سطح میادین تره بار، فروشگاه‌های بزرگ و تعاونی‌ها عرضه شود و احتمالا با كاهش نرخ این محصول روبرو هستیم. با فرد متخلف هم برخوردهای قاننی انجام می‌شود.

خارج كردن سكه طلا از كشور ممنوع است حتی یك سكه
جعفری نسب در پاسخ به اینكه شرایط خروج طلا از كشور چگونه است؟ گفت: خارج كردن بیش از 120 گرم طلا توسط هر فرد ممنوع است. خارج كردن سكه از كشور كاملا ممنوع است و با متخلفان برخورد قانونی خواهد شد. همچنین خارج كردن بیش از 5 هزار دلار به خارج كشور هم ممنوع است. زعفران هم یكی از كالاهایی است كه خروج آن قاچاق محسوب می‌شود. خروج خاویار از كشور هم فقط با مجوز انجام می‌شود. جریمه افراد متخلف 2 برابر تا 4 برابر ارزش كالا در نظر گرفته شده است.

مردم، تخلفات صنفی را به سامانه‌های 124 و 135 اطلاع دهند
جعفری نسب با بیان اینكه مردم بهترین ناظران بازار هستندگفت: به همین جهت از آنها درخواست می‌كنیم با سامانه 135 ارتباط گرفته و تخلفات صنفی اعم از گرانفروشی و كم‌فروشی را گزارش دهند.این سامانه تخلفات را به صورت بر خط به شعب مختلف انتقال داده و به سرعت این پرونده‌ها مورد رسیدگی قرار می‌گیرند و از طریق پیامك به گزارش‌دهندگان اطلاع‌رسانی خواهد شد. ضمن اینكه سامانه 124 وزارت صمت هم در خدمت شهروندان است.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
كانال رادیو تهران را در پیام رسان بله به نشانی @tehran360 جستجو كنید.
علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.
*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.


دسترسی سریع
پل مدیریت