پل مدیریت شنبه و دوشنبه از ساعت 12:30 به مدت 40 دقیقه

دیدار 800 نماینده شورای استان تهران با رئیس جمهور در روز ملی شوراها+فایل صوتی

رئیس شورای اسلامی استان تهران از دیدار نمایندگان شوراهای اسلامی استان ها با رئیس جمهور در روز 9 اردیبهشت، روز ملی شوراها خبر داد و گفت: این مراسم در تالار وزارت كشور برگزار می‌شود.

1402/02/06
|
12:48
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران؛ احمد خانی رئیس شورای اسلامی استان تهران و عضو شورای اسلامی شهرستان و شهر ورامین در گفتگو با برنامه پل مدیریت 4 اردیبهشت درباره ساختار اجرایی شورای عالی استان ‌ها به عنوان بزرگترین نهاد شورایی ساختار سیاسی جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: شوراهای اسلامی از شورای روستا به عنوان شورای پایه تشكیل میشوند و به ترتیب شوراهای بخش، شهر؛ شهرستان و استان و شورای عالی استان تشكیل می شوند.استان تهران 16 شهرستان، 45 شهر و 750 روستا دارد و 16 نفر به عنوان نماینده شهرستان ها در شورای اسلامی استان تهران حضور دارند. شورای عالی استان ها هم 75 نفر عضو دارد و 4 نماینده استان تهران در شورای عالی استان ها حضور دارند.

دیدار 800 نماینده شورای استان تهران با رئیس جمهور در روز ملی شوراها
رئیس شورای اسلامی استان تهران افزود: با توجه به شعار سال (مهار تورم و رشد تولید) از همان ابتدای سال به همه شهرستان ها ابلاغ كردیم تا طرح های خود را در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری ارائه كنند. این مسئله در اولین جلسه شورای استان پس از روز ملی شورا در 9 اردیبهشت بررسی می‌شود. در روز ملی شوراها برای هر استان به فراخور نزدیكی یا دوری از پایتخت، سهمیه ای در نظر گرفته شده تا با رئیس جمهور دیدار داشته باشند. شورای اسلامی استان تهران با 800 نماینده در این جلسه كه در تالار وزارت كشور حاضر خواهند شد.
خانی افزود: ضمن اینكه در آبان سال گذشته هم میزبان رئیس جمهور بودیم در ساختمان شورای عالی استان‌ها كه ایشان دستوراتی هم صادر كردند و به همین واسطه از این تاریخ به بعد در حال حركت به سمت جلو هستیم. در این جلسه تضعیف جامعه شورایی در كشور مطرح شد و نمایندگان از رئیس جمهور خواستند تا جایگاه شوراها تقویت شود. در همین راستا كارگروهی مشترك از وزارت كشور و شورای عالی استان‌ها تشكیل و مفاد آن به استانداری ها ابلاغ شد.

نمایندگان شوراها می‌توانند به طور مستقیم با مقام معظم رهبری مكاتبه داشته باشند
عضو شورای شهرستان ورامین با اشاره به اینكه جامعه شورایی كشور از 126 هزار نفر تشكیل شده كه ظرفیت بسیار خوبی است گفت: چون از دل مردم برآمده و مردمی‌ترین نهاد كشوری است.اما باید ضمانت اجرایی هم برای مطالبه‌گری شوراها وجود داشته باشد. در حال حاضر جامعه شورایی به مسائل عمرانی و موارد مربوط به شهرداری‌ها می پردازند و نمی‌توانیم مداخله ای در تصمیم گیریهای مربوط به سایر نهادها داشته باشیم .اگرچه عضو شورا می‌تواند حتی با مقام معظم رهبری به عنوان عالی‌ترین مقام نظام مكاتبه مستقیم داشته باشد.ان شاء الله در دیداری كه با رئیس جمهور خواهیم داشت تكامی نقطه نظرات احصاء شده به سمع و نظر رئیس جمهور خواهد رسید.

جامعه شورایی می‌تواند مسائل و مشكلات را احصاء كرده و به مقام‌های بالاتر ارجاع دهد
او تصریح كرد: جامعه شورایی می‌تواند مسائل و مشكلات را احصاء كرده و به مقام‌های بالاتر ارجاع دهد. اگر وزارتخانه‌ها به نمایندگان شوراها اعتماد كنند و نماینده مشاوری برای فرمانداران و استانداران باشد مشكلات با هزینه‌های بسیار كمتر حل خواهد شد.
وی با اشاره به سیل سال گذشته تهران گفت: اولین نهادی كه به این مسئله ورود كرد شوراها و شهرداری‌ها بودند كه به استانداری كمك كردند.

نمایندگان شورای اسلامی استان تهران در روز ملی شورا با رئیس جمهور دیدار خواهند داشت
رئیس شورای اسلامی استان تهران بیان كرد: برای هفته شوراها كه از 9 اردیبهشت آغاز می شود برنامه‌های خوبی پیش‌بینی شده است. روز 8 اردیبهشت در بدو هفته شوراها میز خدمت در نماز جمعه شهرها با حضور شهرداران و اعضاء شوراها برپا می‌شود و مسئولان شوراها پیش از نماز سخنرانی خواهند داشت ضمن اینكه قبل از آن در اول صبح 8 اردیبهشت پیاده‌روی سراسری كشوری برگزار می‌شود . روز 9 اردیبهشت هم با رئیس جمهور دیدار خواهیم داشت.

در هفته شوراها از خانواده 4 شهید شورایی استان تهران تجلیل می‌شود
وی افزود: شناسایی شهدای شورایی یكی دیگر از كارهایی بود كه پیگیری شد. در استان تهران 4 شهید شورایی دارد كه از خانواده‌های آنها تجلیل خواهد شد ضمن اینكه مزار شهدا هم در هفته شوراها گلباران خواهد شد و بقیه برنامه‌ها هم به وسیله روابط عمومی شورای عالی استان‌ها اطلاع رسانی خواهد شد.

جلسات شورای استان تهران هر ماه یا 45 روز یكبار برگزار می‌شود
خانی با اشاره به جلسات مستمر كه با موضوعات عمرانی و اجرایی در شورای استان‌ها برگزار می‌شود گفت: جلسات شورای استان تهران هر ماه یا 45 روز یكبار برگزار می‌شود. به شهرستان‌ها هم سركشی كرده این و مشكالت احصاء شده است.
او گفت: مسابقات فوتسال هر سال برای آقایان در هفته شوراها برگزار می‌شده و امسال مسابقات تیراندازی و دو استقامت برای جامعه 120 نفره شورایی بانوان استان تهران تدارك دیده شده است.مجمع‌های فرهنگی و معماری استان هم برگزار شد.

اولین دوره آموزش جامعه شورایی استان تهران در سال جاری به اتمام رسید
وی با تاكید بر اینكه آموزش یكی از مباحث مهم برای نماینده‌های شوراها به ویژه شورا اولی‌ها است گفت: از جامعه 126 هزار نفری شورایی حدود 20 تا 30 نفر سلب عضویت داشته ایم كه بر سر مسائلی بوده كه خیلی حاد نبوده اما در جامعه به آن دامن زده اند برای كاهش این آمار كه به یك درصد هم نمی‌رسد استان تهران در 5 پهنه تقسیم شد و كل جامعه شورایی استان تهران در سال جاری یك بار آموزش دیدند كه این سرعت و وسعت، مسبوق به سابقه نبوده است.

نظارت بر مصوبات شوراهای اسلامی توسط كمیته انطباق بر مصوبات شوراها انجام می‌شود
خانی در خصوص نظارت شورای استان بر مصوبات شورای شهر و شهرستان در راستای جلوگیری از فساد گفت: هر شهر و شهرستان یك نماینده معرفی می‌كند كه به همراه فرماندار و رئیس دادگستری و تعدادی كارشناس، كمیته انطباق بر مصوبات شوراها را تشكیل می‌دهند و نماینده شورای استان هم در این كمیته دارای حق رأی خواهد بود. این افراد مصوبات را با قانون اساسی تطبیق می‌دهند تا مغایرتی با اصول این قانون نداشته باشد. ضمن اینكه باید یك نماینده شورا قدرت مدیریت داشته باشد تا بتواند با دیگران تعامل كند. شهروندان هم اگر ببینند فسادی در حال وقوع است به جامعه شورایی اطلاع می‌دهند و سپس اطلاع‌رسانی لازم به مراجع امنیتی و بازرسی و قضایی انجام می‌شود . گزارش وقوع فساد توسط مردم از سایت‌های شوراها و مراسم های مختلف مثل نماز جمعه مقدور است.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
كانال رادیو تهران را در پیام رسان بله به نشانی @tehran360 جستجو كنید.
علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.
*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.


دسترسی سریع
پل مدیریت