پل مدیریت شنبه و دوشنبه از ساعت 12:30 به مدت 40 دقیقه

ضابطه 782 محیط زیست؛ چالش بزرگ مدیریت شهری رودبار قصران+فایل صوتی

شهردار اوشان، فشم ، میگون با اشاره به اینكه چالش رودبار قصران، ضابطه 782 محیط زیست است گفت: این ضابطه غیركارشناسی كه به شهرهای حاشیه رودخانه جاجرود تحمیل شده ، عملاً كارهای شهری را به بن‌بست كشانده است.

1402/02/10
|
07:48
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، سیدمحمدرضا شهبازی شهردار شهر رودبار قصران (اوشان، فشم ، میگون) در گفت و گو با برنامه «پل مدیریت» با بیان اینكه بر اساس آخرین آمار سرشماری، جمعیت ثابت این منطقه حدود 7 هزار نفر است اما با در نظر گرفتن خانه دومی‌ها و اتباعی كه در شهر هستند؛ این جمعیت به 19 هزار نفر می‌رسد اگرچه افق پیش روی ما 22 هزار نفر است. این شهر 1 هزار هكتار مساحت و 10 هزار هكتار حریم و آب و هوایی بسیار خوب دارد.

ضابطه 782 محیط زیست؛ چالش بزرگ مدیریت شهری رودبار قصران
شهبازی با اشاره به اینكه چالش شهر رودبار قصران(اوشان، فشم ، میگون)؛ ضابطه 782 است كه توسط سازمان محیط زیست پیگیری شده و عملا كارهای شهری را به بن‌بست رسانده گفت: این ضابطه غیركارشناسی است كه به شهرهای حاشیه رودخانه جاجرود تحمیل شده است.شهر رودبار قصران(اوشان، فشم ، میگون، شمشك ، دربندسر) به صورت خطی است و برخی گذرها حتی از 300 متر كمتر است و اگر بخواهیم حریم 150 متری طرفین رودخانه را رعایت كنیم نمی‌توانیم هیچ پروانه ساختمانی صادر كنیم. به همین جهت با این ضابطه غیر كارشناسی، زندگی در رودبار قصران سخت شده است.
او گفت: شهرداری پیگیری‌های حقوقی را پیگیری می‌كند و مهندس منصوری معاون اجرایی رئیس جمهور و استاندار تهران این قضیه را پیگیر هستند تا بتوانیم از حقوق حقه مردم دفاع كنیم و به نتیجه برسیم.

فعالیت‌های عمرانی رودبار قصران به 5 ماه محدود می‌شود
وی با تاكید بر اینكه فرمایشات مقام معظم رهبری در نوروز محور اقدامات شهرداری است گفت: سعی و تلاش ما ارائه خدمات مطلوبتر به مردم است اما به جهت آب و هوای این منطقه و بارندگی‌های شدید عملا 4 تا 5 ماه بیشتر نمی‌توانیم فعالیت عمرانی داشته باشیم. به همین جهت اولویت ما این است كه در 6 ماهه اول سال پروژه‌های عمرانی پیش‌بینی شده در بودجه را به نحو مطلوب پیش ببریم.

كمبود بارش از دلایل اصلی خشك‌شدن و بی‌بار شدن باغ‌های رودبار قصران است
شهبازی در پاسخ به اینكه ظاهرا ویلاسازی‌های بسیاری در باغ‌های منطقه انجام شده و باغ‌های زیادی خشك شده اند گفت: كمبود بارش یكی از دلایل اصلی خشك شدن و بی بار شدن باغ‌های منطقه است اما همچنان بهترین گیلاس و آلبالوی كشور متعلق به رودبار قصران(اوشان، فشم، میگون) است. اما متولی ساخت و سازهای حریم شهر، جهاد كشاورزی است البته شهرداری هم باید از ساخت و سازهای غیر مجاز جلوگیری كند. شهرداری، ساخت و سازهای درون شهری به روال پیش می‌رود و مشكلی نداریم. البته به دلیل آب و هوایی كه منطقه دارد ساخت یك ساختمان شاید سالها طول بكشد. شاید برخی فكر كنند برای ساخت یك ساختمان، كوه‌ها تراشیده می‌شوند اما اینطور نیست و شرایط توپوگرافی این منطقه به گونه ای است كه زمین‌ها بر روی شیب قرار گرفته اند.

سرانه فضای سبز رودبار قصران بیشتر از استاندارد است
او افزود: به دلیل مناطق كوهستانی این منطقه و جنگل‌هایی كه در بالادست شهر ایجاد شده اند، سرانه فضای سبز از استانداردهای جهانی بیشتر است.
امكانات رفاهی و ورزشی و فرهنگی شهرستان متناسب با جمعیت نیست. به عنوان مثال این منطقه حتی یك سینما ندارد. اوشان، فشم و میگون سه فرهنگسرا وجود دارد و در این فرهنگسراها كارهای فرهنگی انجام می‌شود. 3 تا 4 كتابخانه هم در این منطقه هست اما باید بیشتر باشد. مجموعه شهدای میگون(سالن‌های فوتسال، بسكتبال والیبال، كشتی، رینگ بوكس) ، یك سالن ورزشی در فشم(سالن های فوتسال، والیبال و بسكتبال)، دو زمین چمن مصنوعی در اوشان و سپید كمرچال قرار گرفته اند.

در داخل رودبار قصران، معبر صعب العبور نداریم
وی در خصوص شرایط آب و هوایی و معابر منطقه تصریح كرد: این منطقه كوهستانی است و مناطق صعب العبور در حریم شهر وجود دارد اما در داخل شهر منطقه صعب‌العبور نداریم. سیلاب‌های این منطقه هم زبانزد است سعی كردیم سیل بندها و نهرها و كانال‌هایی كه باید را ایجاد كرده ایم. امسال برف در حدود یك متر بارید و چند بهمن هم داشتیم كه خدا رو شكر بدون هیچ مشكلی سپری شد.
شهبازی با بیان اینكه برای تكمیل زیرساخت ها نیازمند چندین متغیر است گفت: امسال تامین اجتماعی با افزای 12 برابری بیمه تیر خلاص را به سازنده ها زد. بسیاری از متغیرها هستند كه از دست شهرداری خارج است اما حتی با توجه به تمامی محدودیت‌هایی كه در ردیف بودجه وجود دارد سعی كرده ایم شرایط خوبی را برای شهروندان مهیا كنیم.

تشكیل قرارگاه فرهنگی توسط امام جمعه بخش رودبار قصران
وی در پاسخ به اینكه چه اقداماتی در راستای ترویج اخلاق ایرانی- اسلامی در منطقه صورت گرفته است اظهار داشت: امام جمعه بخش رودبار قصران، قرارگاه فرهنگی تشكیل داده اند. هر دو شهرداری شمشك،دربندسر و اوشون، فشم، میگون زیر مجموعه شهرداری رودبار قصران در این قرارگاه هستند و تمامی فعالیت‌های لازم را انجام می‌دهند.

امكان احداث قطار شهری در رودبار قصران وجود ندارد
شهردار اوشان، فشم، میگون با اشاره به وضعیت توپوگرافی رودبار قصران گفت: شرایط ساختاری رودبار قصران اجازه ریل گذاری را نمی‌دهد به همین جهت بعید می‌دانم قطار شهری در این شهر تاسیس شود.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
كانال رادیو تهران را در پیام رسان بله به نشانی @tehran360 جستجو كنید.
علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.
*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.دسترسی سریع
پل مدیریت