پل مدیریت شنبه و دوشنبه از ساعت 12:30 به مدت 40 دقیقه

ساخت پایانه صادراتی شهرستان پیشوا به زودی آغاز می‌شود+فایل صوتی

فرماندار شهرستان پیشوا با الام این خبر كه فرماندار شهرستان پیشوا گفت: با ساخت این پایانه صادراتی ضمن قطع دست واسطه ها كشاورزان هم از سود بیشتری بهره‌مند شوند.

1402/02/11
|
13:40
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران؛ ابراهیم تاجیك نوری فرماندار شهرستان پیشوا با حضور در استودیو پخش زنده رادیو تهران در روز شنبه 9 اردیبهشت با برنامه «پل مدیریت» درباره فرصت‌ها و چالش‌های شهرستان پیشوا و اقدامات فرمانداری گفتگو كرد.

بیمارستان شهرستان پیشوا؛ خرداد سال آینده افتتاح خواهد شد
او با اشاره به گفتگویی كه در مهرماه سال گذشته با برنامه «پل مدیریت» داشت گفت: یكی از این پروژه‌ها؛ پروژه ساخت بیمارستان شهرستان پیشوا بود كه جزو مصوبات سفر رئیس جمهور به این شهرستان در سال گذشته است و كار عمرانی آن آغاز شده و به طور مستمر بودجه های مصوب تخصیص یافته و حتی یك روز هم تعطیلی نداشته است. حدود 43 درصد فاز اول عملیاتی ساخت این بیمارستان انجام شده و بر اساس دستور رئیس جمهور تا خرداد 1403 شاهد افتتاح آن خواهیم بود. ضمن اینكه در تعدادی پروژه سلامت محور و بهداشتی داریم كه یكی ازآنها بیش از 95 درصد پیشرفت عمرانی داشته و سه پروژه دیگر كه كلنگ زنی آنها از بهمن ماه سال گذشته آغاز شد حدود 40 درصد پیشرفت عمرانی داشته اند.

مركز درمانی تامین اجتماعی شهرستان پیشوا؛ 24 ساعته می‌شود
فرماندار پیشوا تاكید كرد: خدمات بهداشتی مراكز سلامت، شهرستان پیشوا بسیار خوب است ولی به دلیل اینكه شهرستان پیشوا بیمارستان ندارد؛ پزشكان هم كمتر در این شهرستان حضور دارند به همین جهت ساخت بیمارستان به ساخت مجموعه‌هایی كه می‌توانند در كنار آن به مردم خدمت‌رسانی كنند كمك كند. شهرستان پیشوا یك مركز درمانی شبانه‌روزی دولتی ، چند مركز سلامت زیرمجموعه وزارت بهداشت و یك مركز درمانی تامین اجتماعی دارد كه در حال حاضر خدمات 12 ساعته دارد . پیگیر هستیم بتوانیم خدمت‌رسانی این مركز درمانی را شبانه‌روزی كنیم.

مركز دیالیز پیشوا همزمان با بیمارستان پیشوا افتتاح می‌شود
وی افزود: با ارائه تسهیلات به بخش خصوصی، دو مركز درمانی شبانه‌روزی هم در حال اضافه شدن به این مجموعه‌های درمانی است. خیّرین شهرستان هم با همكاری دانشگاه علوم پزشكی پیگیر ساخت یك مركز دیالیز هستند. این مركز همزمان با افتتاح بیمارستان مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

ساخت مجموعه ورزشی سرگُل پیشوا؛ امسال به پایان می‌رسد
فرماندار شهرستان پیشوا در خصوص تكمیل مجموعه های ورزشی هم گفت: تعدادی مجموعه نیمه‌كاره داشتیم. مجموعه ورزشی سرگُل كه 25 سال ساخت آن طول كشیده بود به پیشرف 85 درصدی رسیده و با تامین اعتبار ساخت آن امسال به پایان خواهد رسید. مجموعه ورزشی سردار جنگل هم 60 درصد پیشرفت عمرانی داشته و تامین اعتبار ساخت زورخانه هم انجام و پول آن واریز شده است و در حال حاضر در حال برگزاری مناقصه هستیم. ان شاء الله این مجموعه تا میلاد حضرت علی(ع) به بهره‌برداری خواهد رسید.
تاجیك نوری در ادامه گفت: تعدادی پروژه در حوزه آب و فاضلاب داشتیم كه بیشتر آنها به بهره‌برداری رسیده و بقیه در حال پیگیری است.

دو مدرسه شهرستان پیشوا تا مهرماه سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد
او در خصوص تكمیل مدارس پیشوا افزود: 4 مدرسه به بهره برداری رسیده و تا مهرماه دو مدرسه دیگر هم به بهره‌برداری خواهد رسید. با افتتاح این دو مدرسه حدود 50 كلاس به ظرفیت مدارس پیشوا اضافه خواهد شد. ساخت دو مدرسه در بخش روستایی هم به زودی آغاز می‌شود.

تقریبا تمامی روستاهای پیشوا در سال جاری چالش آبی نخواهند داشت
فرماندار پیشوا اظهار داشت: علیرغم اقداماتی كه پیش از این در پیشوا انجام شده اما این منطقه همچنان مشكلات زیادی دارد. با توجه به اینكه اولویت دولت سیزدهم، تكمیل طرح‌های ناتمام است. یكی از موضوعاتی كه سال گذشته پیگیری شد موضوع آب شرب بود كه ان شاء الله با بهره‌برداری از این طرح ها؛ امسال به جز یك روستا كه حدود 10 خانوار در آن سكونت دارند مابقی مشكل چالش آبی نخواهند داشت. اگرچه كه مردم باید همچنان در مصرف آب صرفه‌جویی كنند تا از این چالش عبور كنیم.

طرح ساخت قطار شهری پیشوا به ساخت مترو تبدیل شده است
وی با اشاره به اینكه یكی از مصوبات سفر رئیس جمهور به پیشوا در خردادماه سال گذشته احداث مترو است گفت: صورتجلسات واگذاری از شركت راه آهن به شركت پیمانكار انجام شده و هفته گذشته جلسه ای در دفتر معاونت اجرایی ریاست جمهوری با حضور وزرا و مسئولان و پیمانكاران مرتبط برگزار شد و سه شنبه 5 اردیبهشت هم جلسه پیگیری مصوبات در دفتر استاندار تهران انجام و پروژه واگذار شد.ان شاء الله با تامین اعتبار ، كار این پروژه آغاز خواهد شد تا در زمان تعریف شده به سرانجام برسد. بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده قطار شهری به مترو تبدیل شده است. و این امر برای مردم پیشوا بسیار مهم است كه به شبكه مترو وصل شوند. انتظار می رود 3 تا 4 سال ساخت این پروژه طول بكشد.
او گفت: یكی دیگر از دستورات رئیس جمهور كه در بازدید میدانی از شهرستان پیشوا صادر شد تكمیل سرانه شهرك‌ها و مجتمع های مسكونی بویژه آژینه بود كه قرار بود تا پایان سال تكمیل شود اما هنوز به طور كامل تكمیل نشده است. بخش ارتباط تلفن همراه و انتقال فاضلاب انجام شده است.ساخت مسجد برای مناقصه بارگزاری شده و معاون عمرانی استانداری برای تكمیل آسفالت مامور شده اند.

شهرستان پیشوا؛ قطب گردشگری مذهبی جنوب شرق استان تهران است
تاجیك نوری در ادامه گفت و گو با برنامه پل مدیریت با بیان اینكه شهرستان پیشوا به دلیل وجود آرامگاه امامزاده جعفربن موسی الكاظم (ع)، برادر بلافصل امام رضا (ع) ؛ قطب گردشگری مذهبی جنوب شرق استان تهران است گفت: در شبهای قدر حدود 15 هزار زائر در این مكان حضور یافتند. ضمن اینكه بزرگترین قلعه نظامی جهان در شهرستان پیشوا، بین روستای قشلاق یوسف رضا و عسگر آباد قرار گرفته است.

بیش از 2 هزار هكتار از اراضی كشاورزی پیشوا؛ زیر كشت گلخانه ای است
وی درخصوص توسعه طرح های كشاورزی پیشوا هم گفت: بیش از 2 هزار هكتار از اراضی كشاورزی شهرستان پیشوا تحت كشت گلخانه ای با محصولات متنوع قرار گرفته و نزدیك یك میلیون تُن تولید سالانه دارد. سبزی و صیفی پیشوا معروف است و در بخش گل و گیاه مجتمع‌ها و مزرعه‌های خوبی دارد. ضمن اینكه در حوزه دامپروری در تولید شیر، گوشت و تخم مرغ وضعیت خوبی دارد.

در ماه‌های اخیر سه مركز بسته‌بندی در پیشوا مورد بهره‌برداری قرار گرفته است
تاجیك نوری تصریح كرد: در ماه‌های اخیر سه مركز بسته بندی در شهرستان پیشوا مورد بهره‌برداری قرار گرفته و در این مدت نزدیك 27 هزار تن سبزی و صیفی بسته‌بندی شده صادر شده اند.با وجود مراكز بسته بندی در كنار مراكز تولید 14 روز به ماندگاری محصولات صادراتی اضافه شده است. سال گذشته نزدیك به 120 هزار تن سبزی، صیفی و شیرخشك صادر كردیم. یكی از كارخانه های بزرگ تولید شیرخشك كشور در شهرستان پیشوا قرار دارد و در سال گذشته حدود 15 هزار تُن صادرات داشته است.

تا 2 ماه آینده؛ یك كارخانه روغن معروف در پیشوا راه‌اندازی می‌شود
تاجیك نوری افزود: كارخانه تولید شیرخشك ، كره و پودر پنیر مهمترین كارخانه شهرستان پیشوا است كه صادرات بسیار خوبی هم دارد. یك كارخانه معروف تولید روغن نباتی هم تا دوماه آینده در شهرستان پیشوا افتتاح خواهد شد.در حوزه تولید محصولات ساختمانی هم یك كارخانه راكد راه اندازی شد كه ان شاء الله در صورتیكه به ظرفیت 100 درصدی برسد كشور ما از واردات چوب های مصنوعی از واردات بی‌نیاز خواهد شد.

ساخت پایانه صادراتی شهرستان پیشوا به زودی آغاز می‌شود
فرماندار پیشوا از ساخت پایانه صادراتی در آینده نزدیك خبرداد و گفت: با ساخت این پایانه صادراتی ضمن قطع دست واسطه ها كشاورزان هم از سود بیشتری بهره مند شوند. با توجه به اینكه فاصله ما با تهران كم است. شهروندان تهرانی می توانند ضمن سیاحت از محصولات سالم كشاورزی این منطقه استفاده كنند و در حال حاضر بازارچه های هفتگی در روستاها وجود دارد اما پیگیر احداث بازارچه های ثابت هستیم تا محصولات بدون واسطه به مشتریان عرضه شود.

قطار شهری پیشوا؛ پاسخگوی نیاز مسافران نیست
فرماندار پیشوا با بیان اینكه شهروندان شهرستان پیشوا فعلا با قطار شهری(به تهران) تردد دارند كه البته پاسخگوی این تعداد مسافر نیست اظهار داشت: برای ارتقاء خدمات باید رام قطار بیشتر شود. استقبال از قطار شهری در پیشوا به دلیل ارزان بودن این وسیله حمل و نقل عمومی زیاد است به همین منظور درخواست برای این افزایش انجام شده است.

سال گذشته؛ بخش زیادی از راه های روستایی پیشوا بهسازی شد
وی با بیان اینكه شهرستان پیشوا 47 روستا دارد كه 32 روستای آن دهیاری دارند گفت: روستاهای پیشوا پرجمعیت هستند. یكی ار برنامه‌های ما بهسازی راه‌های روستایی بوده و توانسته ایم قبل از شروع سال جدید چندین راه روستایی اصلی و پرتردد را با همكاری اداره كل راهداری استان و بسیج سازندگی بهسازی كنیم. ضمن اینكه بخش عمده ای از بهسازی راه‌ها و تامین آب روستایی و شهری با كمك بسیج سازندگی در حال انجام است.

با فعالیت مجدد كارخانه قند پیشوا؛ 130 نفر مشغول به كار شدند
تاجیك نوری با تاكید بر اینكه وضعیت اشتغال شهرستان پیشوا تقریبا خوب است اظهار داشت: تعهد ما به دولت در سال گذشته 2300 نفر بود كه به طور كامل انجام شده و حتی محل كار و شماره بیمه آنها در سامانه قابل مشاهده است. این افراد كه عمدتا در بخش های تولیدی مشغول به كار شده اند، همگی شماره بیمه دارند .در ماه های اخیر به همت دولت سیزدهم كارخانه‌های راكد و نیمه تعطیل شهرك صنعتی پیشوا راه‌اندازی شد اند. به عنوان مثال كارخانه تولید قند پیشوا كه 7 سال تعطیل بود در چندروز گذشته با سرمایه گذاری فعال شده و 130 كارگر در ان مشغول به كار هستند. ضمن اینكه چندین كارخانه هم در حال ساخت است.

نیروهای فنی جویای كار برای اشتغال به اداره تعاون پیشوا درخواست بدهند
وی تاكید كرد: ما مشكلی برای جذب نیروی كار فنی در كارخانه‌ها نداریم و افراد جویای كار می‌توانند با مراجعه به اداره تعاون، كار و رفاه امور اجتماعی درخواست بدهند و در كمترین زمان ممكن جذب بشوند .ضمن اینكه در بخش كشاورزی هم فضای خوبی برای اشتغال داریم. به طور كلی نرخ بیكاری شهرستان پیشوا زیر 6 درصد است.
طرح آمایش اتباع افغانستانی در شهرستان پیشوا آغاز شده است
وی در خصوص ساماندهی مهاجران افغانستانی گفت: این كار عزم ملی می‌طلبد و بیشتر در حوزه كاری وزارت كشور است. آمایش اتباع آغاز شده و طرح ساماندهی اشتغال اتباع در داخل شهرستان در حال انجام است. این افراد باید كارت اشتغال داشته باشند.

مساجد؛ مراكز اصلی كارهای فرهنگی در پیشوا هستند
تاجیك نوری در خصوص پیاده سازی طرح های فرهنگی در پیشوا اظهار داشت: ما یك شهر دانشگاهی هستیم و شهری با جمعیت بیش از 100 هزار نفر؛ بیش از 12 تا 13 هزار نفر دانشجو دارد. مركز فرهنگیان ، دانشگاه‌های ازاد، پیام نور و علمی ملربردی و 2 ح.وزه علمیه در شهر پیشوا وجود دارد و حرم مطهر امامزاده جعفر بن موسی الكاظم(ع) هم یكی از قطب های فرهنگی شهرستان پیشوا است.مسجد مركز اصلی كارهای فرهنگی ما است و امسال هم برای ساخت فرهنگسرا تخصیص اعتبار خوبی دریافت كرده ایم.
تاجبك نوری فرماندار پیشوا در پایان گفت: در سه حوزه گردشگری مذهبی، تاریخی و كشاورزی فعالیت داریم. در گردشگری مذهبی تقریبا موفق بوده ایم؛ در بخش گردشگری، تاریخی تورهای زیادی تدارك دیده شده و برای گردشگری كشاورزی هم برنامه‌هایی داریم تا مردم بتوانند محصولات مورد نیاز خودر را به طور مستقیم از كشاورزان خریداری نمایند.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
كانال رادیو تهران را در پیام رسان بله به نشانی @tehran360 جستجو كنید.
علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.
دسترسی سریع
پل مدیریت