پل مدیریت شنبه و دوشنبه از ساعت 12:30 به مدت 40 دقیقه

طرح جدیدجامع شهری فیروزكوه مصوب شده؛ منتظر ابلاغ هستیم+فایل صوتی

رئیس شورای شهر و شهردار فیروزكوه با بیان اینكه در طرح جامع شهری قبلی فیروزكوه 107 اشكال وجود داشت گفتند: طرح جامع جدید شهر فیروزكوه در آبان سال گذشته مصوب شد و ما برای انجام پروژه‌های شهری جدید منتظر ابلاغ راه و شهرسازی هستیم.

1402/02/16
|
08:28
|

شهرستان فیروزكوه در منتهی‌الیه شمال شرقی استان تهران واقع شده‌است. این شهرستان از شمال و شرق به شهرستان سوادكوه در استان مازندران، از جنوب و جنوب شرقی به شهرستان مهدی‌شهر در استان سمنان و از غرب به شهرستان دماوند محدود می‌گردد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران؛ محمدرضا شهر آشوب رئیس شورای ششم شهر فیروزكوه در گفتگو با برنامه پل مدیریت؛ ضمن تبریك 9 اردیبهشت به عنوان روز ملی شوراها درباره ششمین شورای اسلامی شهر فیروزكوه گفت: این شورا در 28 خرداد 1400 با اعتماد مردم آغاز به كار كرده و تا كنون در 173 جلسه رسمی 338 مصوبه داشته است كه همگی عملیاتی شده اند.

شورای شهر فیروزكوه ؛ رتبه نخست شوراهای استان تهران را به خود اختصاص داد
شهر آشوب با بیان اینكه شورای شهر فیروزكوه با تصمیم استانداری و شورای اسلامی استان تهران رتبه نخست را بین 44 شورای اسلامی شهرهای استان تهران كسب كرد گفت: كسب این رتبه دلایل متعددی داشت. یكی از این دلایل حضور نامحسوس نمایندگان شورای استان در فیروزكوه و اطمینان از رضایت مندی مردم فیروزكوه از شورای شهر و شهرداری بود. نمایندگان شورای شهر فیروزكوه از انتخاب شهردار تا تشكیل كمیسیون‌ها و نهایتا تنظیم صورت جلسات و مصوبات و عملیاتی كردن مصوبات مورد ارزشیابی قرار گرفتند و شورای جوان شهر فیروزكوه توانست رتبه برتر استان تهران را به خود اختصاص دهد.

سال گذشته؛ پروژه‌های مسكن مهر فیروزكوه تا 70 درصد پیشرفت كرد
رئیس شورای ششم شهر فیروزكوه با اشاره به اینكه اولین دغدغه شورای شهر و شهرداری تحقق بودجه است گفت: سال گذشته 49 میلیارد تومان بودجه شهرداری به تصویب شورای شهر رسید كه در پایان سال ؛ دو برابر این بودجه محقق شد پروژه‌های متعددی از جمله مسكن مهر هم تا 70 درصد پیشرفت داشت. پروژه های مطالعاتی ساختمان شهرداری و پارك خلیج فارس هم در سال گذشته انجام شد.

فیروزكوه، یك پارك مناسب برای شهروندان و مسافران ندارد
وی از آغاز عملیات ساخت ساختمان شهرداری فیروزكوه در سال گذشته خبر داد و افزود: امیدواریم تا قبل از پایان دوره ششم شورای شهر پایان یابد. با توجه به اینكه فیروزكوه مرز سه استان تهران، سمنان و مازندران است؛ حداقل نیاز آن برای مسافرانی كه از این شهر گذر می‌كنند یك پارك با امكانات حداقلی اقامتی است.

عملیات بازگشایی معبر خیابان 18 متری فیروزكوه تا 2 ماه آینده به تمام می‌رسد
شهرآشوب با اشاره به پروژه ای كه در كاهش ترافیك در شهر فیروزكوه بسیار موثر بود گفت: پروژه خیابان 18 متری شهر فیروزكوه خیابان پاسداران را از حالت دو طرفه تبدیل به یك طرفه می‌كند. بازگشایی این معبر با حمایت راه آهن جمهوری اسلامی ایران انجام شده و تا دو ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید.

18 سال با دولت كاركردم اما هیچ گاه تیم مدیریت شهری به این خوبی ندیدم
رئیس شورای ششم شهر فیروزكوه با تاكید بر اینكه در 18 سالی كه به طور مستقیم با دولت كاركردم هیچ گاه تیم به این خوبی ندیده ام. نماینده شهرستان فیروزكوه در مجلس شورای اسلامی ؛ فرماندار جوان فیروزكوه و مجموعه دادگستری و دستگاه‌های نظارتی در قالب یك تیم بسیار خوب در خدمت مردم این منطقه هستند.

طرح جامع شهر فیروزكوه اصلاح و طرح جدید مصوب شده است
شهر آشوب با بیان اینكه طرح تفصیلی شهر فیروزكوه در سال 96 ابلاغ شد اما نواقص زیادی داشت گفت: از سال گذشته بازنگری این طرح آغاز شد و 107 اشكال این طرح در 16 جلسه احصاء و برطرف شد و در نهایت به تصویب استانداری رسید. سه مورد خیلی مهم در این بین وجود داشت .الحاق به بافت "دشت كلفور" یكی از این موارد و دو مورد دیگر هم بود كه با مساعدت مهندس منصوری استاندار وقت انجام شد فقط ابلاغ طرح جامع جدید باقی مانده كه باید انجام شود.

ضابطه 782 حریم كیفی آبها؛ ساخت و ساز در فیروزكوه را قفل كرده است
وی در ادامه این گفتگو با بیان اینكه یحث ضابطه 782 حریم كیفی آبها، مصوب سال 1382 یكی از دغدغه‌های تمامی شهرداری ها و مدیریت شهر كل كشور طی یك سال اخیر است گفت: بر اساس این ضابطه باید 150 متر از مركز بستر حریم كیفی رودخانه‌ها حفظ شود. شهر فیروزكوه بین دو دره قرار گرفته و عملا بعد از بستر، حریم بستر و حریم كمی 150 متر حریم كیفی هم داشته باشیم عملا چیزی از بافت شهری باقی نمی‌ماند. این ضابطه علمی و كارشناسی نیست و حتی درخواست بازنگری آن به رئیس جمهور هم داده شده است. بایت این ضابطه، ساخت و ساز در فیروزكوه و شهرهایی شبیه آن كاملا قفل شده است.

اصلاح قانون دریافت سهم بیمه تامین اجتماعی از عوارض ساختمانی به ضرر مدیریت شهری است
رئیس شورای شهر فیروزكوه با اشاره به اینكه اصلاح قانون دریافت سهم بیمه تامین اجتماعی از عوارض ساختمانی یكی دیگر از دغدغه‌های مدیریت شهری است اظهار داشت: بر اساس این قانون 4 درصد از حقوق ماهانه كارگان ساختمانی در متراژ ساختمان است. این مصوبه به ضرر شهرسازی شده است. اگر عوارض یك ساختمان در فیروزكوه 100 میلیون باشد سهم بیمه 15 میلیون تومان در سال گذشته بود اما امسال شهرداری 100 میلیون عوارض می گیرد اما باید 150 میلیون به تامین اجتماعی بدهد. هیج منطق پشت این مصوبه وجود ندارد. روز 9 اردیبهشت كه نمایندگان شوراها با رئیس جمهور دیدار داشتند این قضیه مطرح شد.
وی در پایان تاكید كرد: اگر اختیارات اداره كل راه و شهرسازی به شهرداری‌ها واگذار شود؛ شهرها آبادتر می‌شوند و مشكلات مردم هم زودتر برطرف می‌شود. اگر نظارت شورای شهر بر شهرداری‌ها به خوبی انجام شود و دخالتی در كار نباشد كارها خیلی بهتر انجام می‌شود.

شهردار فیروزكوه: نتیجه تلاش‌های تیم مدیریت شهری فیروزكوه در یكسال اخیر؛ رضایتمندی مردم بوده است
شهر فیروزكوه 17 هزار و 453 نفر بر مبنای سرشماری سال 1395 جمعیت دارد و و شهرداری آن به عنوان یكی از قدیمی‌ترین شهرداری‌های كشور در سال 1304 تاسیس شد كه در حال حاضر با درجه 7 به مردم این منطقه خدمت‌رسانی می كند.در همین راستا علیرضا صادقی شهردار فیروزكوه درباره اقدامات خود طی مدت مسئولیتش در این شهر به برنامه پل مدیریت 12 اردیبهشت ضمن تقدیر از شورای شهر فیروزكوه گفت: با تعاملات بسیار خوب شورای شهر با شهرداری كه بر مدار قانون و مقررات رخ داد اتفاقات بسیار خوبی رقم خورد .

او با بیان اینكه همه جا اختلافاتی بین اعضای شورای شهر و شهرداری‌ها وجود دارد گفت: برخی مواقع این اختلافات ، مشكلات بزرگی را برای شهرها ایجاد می‌كند گفت: اما طی بیش از یك سال كه در خدمت اعضای شورای شهر بودیم با توجه به اینكه همگی در چارچوب قوانین و مقررات با هدف خدمت به مردم كار می‌كنند ؛ همینطور از مدیریت استانداری و شهرستان و دادگستری و امام جمعه شهر فیروزكوه و ... رضایت كامل داریم. با همكاری و همیاری این افراد، شورای شهر فیروزكوه برترین شورای شهر استان تهران شد. شورای شهر و شهرداری فیروزكوه با همدلی با هم كار می‌كنند و نتیجه آن رضایتمندی مردم فیروزكوه بوده است.

بودجه عمرانی امسال فیروزكوه 70 میلیارد تومان است
وی در خصوص بودجه امسال فیروزكوه با بیان اینكه بودجه سال گذشته حدود 2 برابر محقق شدگفت: امسال بودجه روی 70 میلیارد تومان بسته شده اما اعتقاد داریم با این مبالغ نمی‌توان كار زیادی انجام داد. سال گذشته دو برابر بودجه محقق شد امسال هم امیدواریم بتوانیم رقم بسیار بالاتری را برای بودجه محقق كنیم. با توجه به اینكه مردم فیروزكوه درآمد كمتری نسبت به برخی شهرهای استان تهران دارند از رئیس جمهور و استاندار تهران انتظار كمك داریم. هنوز اعتبار دولتی به ما ابلاغ نشده به همین جهت پیش‌بینی هم نكرده ایم.

امیدواریم در سفر رئیس جمهور به فیروزكوه، سقف بودجه عمرانی افزایش یابد
صادقی با اشاره به سفر قریب الوقوع رئیس جمهور به شهر فیروزكوه گفت: امیدواریم بتوانیم در این سفر ضمن افزایش سقف بودجه بتوانیم اعتبارات خوبی هم بگیریم.

در حال حاضر؛ مهمترین پروژه شهرداری فیروزكوه؛ احداث پارك (خلیج فارس) است
وی افزود: امكانات رفاهی فیروزكوه محدود است. پارك مناسبی در این شهر وجود ندارد. مهمترین پروژه شهرداری فیروزكوه احداث پاركی در كنار شهرداری فیروزكوه است كه حدود 20 هكتار وسعت دارد. زمین این پارك دولتی است و از طرف راه و شهرسازی به شهرداری واگذار شده است. این پروژه بخش‌های مختلفی دارد كه می‌توان به پارك بانوان، پیست دوچرخه سواری، دریاچه قایق سواری، زمین‌های ورزشی و بازارچه‌های صنایع دستی و محلی برای پاركینگ و اسكان مسافران اشاره كرد. اگر اعتبار این پروژه در سفر رئیس جمهور با حمایت نماینده مردم فیروزكوه در مجلس و فرماندار محقق شود؛ نویدی برای مردم فیروزكوه خواهد بود.

پس از 100 سال از تاسیس شهرداری فیروزكوه؛ هنوز ساختمان مناسبی برای آن وجود ندارد
شهردار فیروزكوه با بیان اینكه حدود 100 سال از تاسیس شهرداری فیروزكوه می‌گذرد اما هنوز ساختمان مناسبی برای آن وجود ندارد گفت: ساختمان شهرداری فیروزكوه سه طبقه خواهد داشت و فعلا فندانسیون آن در حال اجرا است.

وجود یك ایستگاه آتش‌نشانی دیگر برای فیروزكوه؛ نیاز است
او افزود: یك ایستگاه آتش نشانی در مسكن مهر فیروزكوه داریم كه 40 درصد پیشرفت عمرانی داشته است. در صورت تكمیل اعتبار از محل اعتبارات عمرانی توسط دولت؛ قول داده ایم نیروی كار و ماشین آلات آن را تامین كنیم. شهر فیروزكوه كمتر از 50 هزار نفر جمعیت دارد و یك ایستگاه آتش‌نشانی كافی است اما فیروزكوه یكی از وسیع ترین شهرستان‌های استان تهران است ضمن اینكه جاده اصلی فیروزكوه به سمت سمنان و مازندران می‌رود ما باید پوشش جاده ای را هم انجام دهیم به همین جهت احداث این آتش‌نشانی بسیار مهم است.

برای احداث یك شهربازی در فیروزكوه فراخوان داده شده است
او با بیان اینكه برای احداث یك شهربازی در فیروزكوه فراخوان داده شده است اظهار داشت: اگر سرمایه گذاران آمادگی داشته باشند؛ شهرداری فیروزكوه، زمین و امكانات و یك سری تجهیزات را در اختیار آنها خواهد گذارد.

انتظار داریم؛ راه و شهرسازی، طرح جامع شهری جدید فیروزكوه را زودتر ابلاغ كند
شهردار فیروزكوه از تصویب اصلاح طرح جامع شهر فیروزكوه خبر داد و گفت: طرح قبلی بیش از 107 اشكال داشت اما هم اكنون بسیاری از این موارد با كمك دوستان راه و شهرسازی احصاء ، برطرف و تصویب شده است. انتظار داریم؛ طرح جامع شهری اصلاح شده فیروزكوه در آبان سال گذشته را با سرعت بیشتری ابلاغ كنند تا بتوانیم مشكلات روی زمین مانده مردم را برداریم.


مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
كانال رادیو تهران را در پیام رسان بله به نشانی @tehran360 جستجو كنید.
علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.
*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
پل مدیریت