شهر آفتاب شنبه تا چهارشنبه از ساعت 06:40 به مدت 95 دقیقه

رادیو تهران

شهر آفتاب

مردم در نظام جمهوری اسلامی ایران همه كاره‌اند+فایل صوتی

خاتمی عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: نظام ما یك نظام مردم سالار دینی است بر همین اساس می‌توان به صراحت گفت در نظام ما مردم همه كاره‌اند و عالی‌ترین مقام‌های نظام را مردم انتخاب می‌كنند.

1401/05/12
|
10:41
|

مجلس خبرگان رهبری پس از پیروزی انقلاب در تاریخ 12 مرداد 1358 تشكیل شد. بر اساس اصل 107 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مسئولیت تعیین رهبر جمهوری اسلامی ایران و نظارت بر عملكرد وی را بر عهده مجلس خبرگان دارد. مدت هر دوره‌ این مجلس هشت سال است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، سید احمد خاتمی عضو مجلس خبرگان رهبری در گفت‌و‌گو با شهر آفتاب رادیو تهران گفت: مساله رهبری در هر نظامی مساله كلیدی و اساسی است و دیگر مسائل هر نظام زیر مجموعه مساله رهبری است.

وی افزود: نظام ما یك نظام مردم سالار دینی است بر همین اساس می‌توان به صراحت گفت در نظام ما مردم همه كاره‌اند و عالی‌ترین مقام‌های نظام را مردم انتخاب می‌كنند یا بی واسطه مثل، ریاست جمهوری، نمایندگان مجلس و شوراهای شهر و روستا و یا انتخاب با واسطه كه انتخاب خبرگان رهبری توسط مردم از این نوع است.

عضو مجلس خبرگان رهبری بیان كرد: مردم خبرگان رهبری را انتخاب می‌كنند و خبرگان نیز رهبر واجد شرایط را در فضایی خرد ورزانه بر می‌گزینند بر همین اساس می‌توان گفت مجلس خبرگان رهبری، نهاد كلیدی نظام است.

خاتمی بیان كرد: مسئولیت این مجلس طبق قانون اساسی در دو عرصه انتخاب رهبر در وضعیت بحرانی و مراقبت از اینكه رهبر همچنان واجد شرایط بماند.

این عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: با توجه به تركیبی كه مجلس خبرگان رهبری دارد این مجلس دیگر شورای نگهبان ندارد و تمام قوانین مربوط به خودشان را خودشان با اكثریت آرا تصویب می‌كنند.

وی با بیان اینكه مجلس خبرگان رهبری دو وجهه حقوقی و حقیقی دارد گفت: حدود 90 نفر مجتهد، مجتهد مطلق و مجتهد متجزی گرد هم می‌آیند و در مورد مسائل كلان نظام بحث و گفت‌و‌گو می‌كنند.

خاتمی در پایان خاطر نشان كرد: مقام معظم رهبری در یكی از اجلاس‌های اخیرشان مسئولیت اندیشه ورزی در عرصه نظام را به مجلس خبرگان رهبری واگذار كرد تا این مجلس بررسی كند كه نظام در رسیدن به آرمان‌هایش پیشرفت و یا پسرفت داشته است و دلایل آن را جستجو كند.با مراجعه به وب‌سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می‌توانند برنامه‌های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره‌برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع‌رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
شهر آفتاب