شهر آفتاب شنبه تا چهارشنبه از ساعت 06:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو تهران

شهر آفتاب

هوشمندسازی خطوط روشنایی شهر تهران؛ 1402 به اتمام می‌رسد+فایل صوتی

معاون بهره‌برداری و دیسپاچینگ شركت توزیع نیروی برق تهران گفت: نصب كنترل‌های هوشمند روی خطوط روشنایی از سال 1400 آغاز و تا پایان 1402 به اتمام می‌رسد. با استفاده از این فناوری مشكل روشنایی معابر از راه دور رصد می‌شود.

1401/08/23
|
12:18
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران؛ علیرضا رضایی معاون بهره‌برداری و دیسپاچینگ شركت توزیع نیروی برق تهران بزرگ در گفت و گو با "شهر آفتاب" رادیو تهران در پاسخ به این پرسش كه چرا برخی چراغ های معابر در طول روز كه نیاز به روشنایی نداریم روشن هستند؟ تصریح كرد: سرویس و نگهداری از روشنایی معابر كلا‌ن‌شهر تهران به عهده شركت توزیع نیروی برق تهران بزرگ است.

وی افزود: حدود 12 هزار خط روشنایی و 380 هزار چراغ برق، روشنایی تهران را تامین می‌كنند این 12 هزار خط روشنایی، توسط ساعت نجومی كنترل می‌شوند.

رضایی با تاكید بر اینكه حدود 6 هزار ساعت نجومی در تهران داریم گفت: ساعت نجومی بر اساس افق شهر و ساعت طلوع و غروب خورشید فرمان قطع و وصل را به خطوط روشنایی می‌دهد و چراغ های سطح شهر را خاموش و روشن می‌كند.
عملكرد ساعت نجومی اینگونه است كه 15 دقیقه بعد از غروب آفتاب روشنای های شهر را وصل و 30 دقیقه پیش از طلوع آفتاب سیستم روشنایی شهر را قطع می‌كند. گاهی اوقات مشكلات فنی برای ساعت‌های نجومی به وجود می‌آید و این فرمان را به درستی به خطوط روشنایی شهر صادر نمی‌كند در نتیجه ساعت قطع و وصل برق دچار مشكل می‌شود.

معاون بهره‌برداری و دیسپاچینگ شركت توزیع نیروی برق تهران خاطر نشان كرد: از سال 1400 نصب كنترل‌های هوشمند روی خطوط روشنایی آغاز شده است؛ با استفاده از این كنترل‎های هوشمند می‌توانیم از از راه دور خاموش و یا روشن بودن چراغ های سطح شهر در ساعت های غیر معمول را بررسی و مشكل آنها را رفع كنیم. این پروژه تا پایان سال 1402 به اتمام خواهد رسید.

رضایی افزود: صرفه جویی در مصرف برق اولویت كشور است در نتیجه از شهروندان خواهش می‌كنم درصورتی كه با مشكل قطع و وصل بودن چراغ‌های معابر مواجه شدند این مشكل را از طریق شماره 121 به همكاران ما گزارش كنند تا بتوانیم مشكل را رفع كنیم.


مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
شهر آفتاب