شهر آفتاب شنبه تا چهارشنبه از ساعت 06:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو تهران

شهر آفتاب

آل اسحاق: داراییهای ارزی كشور بیش از نیاز واقعی ما به ارز است+فایل صوتی

رئیس اتاق بازرگانی مشترك ایران و عراق گفت: واقعیت‌ این است كه كمبود ارز نداریم و دارایی‌های ارزی كشور بیش از نیاز واقعیمان به ارز است. اگر شرایط عادی شود؛ قطعا قیمت ارز كاهش پیدا می‌كند.

1401/08/17
|
10:25
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، یحیی آل اسحاق رئیس اتاق بازرگانی مشترك ایران و عراق در گفت و گو با شهر آفتاب 17 آبان رادیو تهران درخصوص نوسانات نرخ ارز در هفته‌های اخیر اظهار داشت: نرخ ارز تابع سه عامل است. نخست؛ عرضه و تقاضا. دوم؛ فضایی كه عرضه و تقاضا در آن انجام می‌شود و دیگری نظام مدیریت و تدابیر اندیشیده شده در این حوزه است.

وی افزود: باید میزان واقعی عرضه و تقاضا را بررسی كنیم و بدانیم آیا واقعا میزان عرضه و تقاضای ارز در كشور همخوانی دارد یا خیر؟

بنابر اعلام بانك جهانی، ایران در بین كشورهای منطقه از نظر دارایی ارزی رتبه سوم را دارد
آل اسحاق تاكید كرد: بر اساس اعلام بانك جهانی و صندوق بین المللی پول، موجودی ارزی ایران هم اكنون 122 میلیارد دلار است و ایران در بین كشورهای منطقه از نظر دارایی ارزی رتبه سوم را دارد.

بر اساس آمار و ارقام سالهای گذشته كل ارز مورد نیاز كشور 60 میلیارد دلار است
وی تصریح كرد: بخشی از این 122 میلیارد دلار قابل دسترسی نیست یعنی پول داریم ولی به دلیل محدودیت‌های موجود امكان استفاده از آن را نداریم. بانك جهانی اعلام كرد ارز قابل دسترسی ایران بیش از 40 میلیارد دلار است، ضمن اینكه درآمدهای حاصل از صادرات كشور نیز بیش از 46 میلیارد دلار است؛ این درحالی است كه بر اساس آمار و ارقام سالهای گذشته كل ارز مورد نیاز كشور 60 میلیارد دلار است؛ پس بنابراین در بخش عرضه و تقاضای واقعی ارز ما مشكلی نداریم.

فضای حاكم بر اقتصاد كشور و ارز كه بخشی از آن است؛ ملتهب است
رئیس اتاق بازرگانی مشترك ایران و عراق درخصوص فضای كنونی بازار ارز اینگونه اظهار داشت: فضای حاكم بر اقتصاد كشور و ارز كه بخشی از اقتصاد كشور است، ملتهب است.
گروهی همچون احتكار كنندگان و سوداگران ارز، از فضای ملتهب بازار ارز سوء استفاده می‌كنند و گروهی دیگر همچون كسانی كه فعالیت‌های اقتصادی دارند نگران دارایی‌های خود هستند.

این مقام مسئول درخصوص نظام تدبیر و مدیریت در شرایط كنونی بازار ارز اینگونه اظهار داشت: تدبیر و مدیریت بازار ارز به دو گروه دولت و عرضه كنندگان ارز و دیگری به مردم و خریداران ارز باز می‌گردد.

وی خاطر نشان كرد: این اولین بار نیست كه كشورمان با مشكلات این چنینی مواجه می‌شود؛ باید با اتكا به دانش و تجربه‌های پیشین این فضا را مدیریت كنیم.

یك عده سوداگر بازار ارز را ملتهب كرده‌اند تا از آن بیشترین بهره را ببرند
آل اسحاق درخصوص خرید و فروش ارز در شرایط فعلی بازار گفت: بر اساس نظام عقلی وقتی شبهه به وجود می‌آید نباید تصمیم‌گیری كرد، انسان عاقل در فضای ملتهب تصمیم گیری نمی‌كند زیرا دورنمای آن مشخص نیست. یك عده سوداگر این فضا را ایجاد كرده‌اند تا از آن بیشترین بهره را ببرند. این فضای ملتهب همیشه باقی نمی‌ماند و موقت است. به عقیده من اكنون زمان مناسبی برای خرید ارز نیست.

اگر شرایط عادی شود قیمت ارز قطعا كاهش پیدا می‌كند
وی در پایان خاطر نشان كرد: واقعیت‌ این است كه دارایی‌های ارزی ما بیش از نیاز واقعی ما است و كمبود ارز نداریم؛ اگر شرایط عادی شود قیمت ارز قطعا كاهش پیدا می‌كند.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
شهر آفتاب