شهر آفتاب شنبه تا چهارشنبه از ساعت 06:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو تهران

شهر آفتاب

كمترین نرخ باروری متعلق به استان‌هایی است كه درآمد سرانه آنها بالاست+فایل صوتی

مشاور وزیر بهداشت با تاكید بر اینكه اصلی‌ترین عامل تك فرزندی یا بی‌فرزندی در خانواده‌ها عامل اقتصادی نیست؛ گفت: استان‌های مازندران و گیلان با داشتن بالاترین درآمد سرانه نسبت به سایر استان‌های كشور؛ كمترین میزان نرخ باروری را دارند.

1401/08/21
|
11:05
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران؛ دكتر مونا زینالو عضو كارگروه جوانی جمعیت و مشاور وزیر بهداشت در امور زنان و خانواده، در گفت و گو با "شهر آفتاب" رادیو تهران درخصوص عوامل تاثیرگذار برالگوی باروری خانواده‌ها گفت: مساله تك فرزندی ارتباط معكوسی با سطح رفاه اقتصادی خانواده ها دارد. در بسیاری از مناطق مرفه نشین در شهرها خانواده‌ها فرزند كمتری دارند.
به عنوان مثال، استان‌های مازندران و گیلان كه بالاترین درآمد سرانه را در بین استان‌های كشور دارند كمترین نرخ باروری را دارند. در نتیجه عامل اقتصادی اصلی‌ترین عامل تك فرزندی یا بی فرزندی در این خانواده‌ها نیست.

مونا زینالو افزود: اصلی ترین مولفه‌های موثر بر تك فرزندی و یا بی‌فرزندی، سبك زندگی است كه در خانوارها به خصوص خانواده‌های مرفه تغییر كرده است و به اصلاح به سبك زندگی غربی و مدرن نزدیك تر شده است.

وی یادآور شد: در سالهای اخیر موارد بسیار زیادی از زوجین را داشتیم كه پس از گذشت زمان طلاییِ داشتن فرزند دوم، به داشتن فرزند دیگری فكر می‌كنند كه متاسفانه فرصت طلایی را از دست داده اند.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
شهر آفتاب