شهر آفتاب شنبه تا چهارشنبه از ساعت 06:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو تهران

شهر آفتاب

در روزهای اخیر؛ بسیاری از متقاضیان، از خرید ارز انصراف دادند+فایل صوتی

دبیركل كانون صرافان كشور گفت: بخش عمده‌ای از متقاضیان ارز كه در سامانه برخط بازار متشكل ارز ایران، ثبت نام كرده بودند تا به صرافی‌ها مراجعه كنند انصراف دادند و این نشانه خوبی برای كاهش تقاضای ارز در بازار است.

1401/08/22
|
11:49
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران؛ كامران سلطانی زاده دبیر كل كانون صرافان كشور، در گفت و گو با "شهر آفتاب" رادیو تهران درخصوص نرخ ارز در هفته‌های اخیر گفت: هفته‌های گذشته با افزایش نرخ ارز و افزایش تقاضا مواجه بودیم؛ بار دیگر با ثبات قیمت و روند كاهشی قیمت، میزان تقاضا كاهش پیدا كرده است.
در روزهای اخیر، بخش عمده‌ای از متقاضیان كه برای خرید ارز به صورت آنلاین از طریق سامانه برخط بازار متشكل ارز ایران، ثبت نام كرده بودند، انصراف دادند و این نشانه خوبی برای كاهش تقاضای ارز در بازار است.

سلطانی زاده در پاسخ به پرسش مهدی حاجی وند كارشناس اقتصادی برنامه «شهر آفتاب» مبنی بر اینكه هم اكنون دو ارز یورو و دلار در بازار به چه قیمتی معامله می‌شود؟ گفت: روز گذشته 21 آبان ماه ، دلار در بازار غیر رسمی در كانال 34 تا 35 هزار تومان، در صرافی‌ها ارز مسافری در كانال 29 هزار تومان و ارز توافقی در كانال 33 هزار تومان معامله شد. یورو روز گذشته در كانال 35 هزار تومان معامله شد. قیمت دلار نسبت به هفته گذشته 2 هزار تومان كاهش داشته است.

وی درپاسخ به این پرسش كه توصیه شما به مردم درخصوص خرید و فروش ارز در شرایط فعلی چیست؟ اظهار داشت: پیشنهاد می‌كنیم مردم در بازار متشنج خرید و فروش نكنند، احساسی خرید نكنند تا متضرر نشوند. به عنوان مثال كسانی كه هفته گذشته دلار 37 هزار تومانی خریدند هم اكنون با كاهش 2 هزار تومانی قیمت دلار؛ متضرر شده‌اند.

دبیر كل كانون صرافان كشور در پاسخ به این پرسش كه آیا خرید و فروش از تمام صرافی‌ها امكان پذیر است؟ گفت: یكی از دلایل ثبت نام و نوبت دهی آنلاین برای خرید ارز از صرافی‌ها از طریق سامانه برخط بازار متشكل ارز ایران، جلوگیری از ایجاد صف های طولانی مقابل صرافی‌ها بود. اجرای این شیوه به این معنی نیست كه مردم به صورت حضوری نمی‌توانند از صرافی‌ها ارز بخرند بلكه هدف تسریع در روند خرید ارز بود.

سلطانی زاده در پاسخ به پرسش حاجی وند كارشناس اقتصادی، مبنی بر اینكه سیاست تخصیص 2 هزار یورو به هر فرد بالای 18 سال آیا اتفاق مثبتی است؟ یا هیجان این بازار را افزایش داده است؟ اظهار داشت: تخصیص 2 هزار یورو به هر فرد سهمیه بندی نیست، كسانی كه مصرف كننده واقعی هستند می‌توانند به راحتی ارز مورد نیاز خود را تامین كنند.

به گفته رییس كانون صرافان، طی سال‌های گذشته به دلیل تحریم‌ها مدیریت بازار ارز حساس تر شده است و سیاست دولت این است كه ارز به مصرف كنندگان واقعی برسد و مردم در شرایط كنونی امكان خرید ارز و دپو آن را نداشته باشند.

وی در پایان این گفت و گو در پاسخ به پرسش گوینده مبنی بر اینكه وزیر اقتصاد عنوان كردند كه دولت تا كنون برای ثابت نگه داشتن نرخ ارز موفق عمل كرده است؛ نظر شما در این خصوص چیست؟ اظهار داشت: در خصوص اظهارات ایشان نظری ندارم.

حاجی وند در پاسخ به این پرسش كه نظر شما درخصوص اظهارات وزیر اقتصاد درخصوص نرخ ارز چیست؟ گفت: موفقیت این است اگر نرخ ارز 30 هزار تومان است، از قبل تدابیری بیندیشیم كه نرخ ارز افزایش پیدا نكند؛ اینكه ارز گران شود و دوباره قیمت آن را كاهش دهیم عملكرد درستی نیست.

مهدی حاجی وند كارشناس اقتصادی در پایان خاطر نشان كرد: امیدوارم به ارز تك نرخی برسیم و مالیات بر عایدی سرمایه را تصویب كنیم تا كسانی كه با هدف سوداگری و دلالی در كوتاه مدت به سمت بازار مسكن، سكه، ارز، خودرو و طلا می‌رود مالیات‌های سنگین بدهد تا دوباره فكر سوداگری در این بازارها را نداشته باشند.مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
شهر آفتاب