شهر آفتاب شنبه تا چهارشنبه از ساعت 06:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو تهران

شهر آفتاب

به زودی؛ بازار آنتی‌بیوتیك اشباع می‌شود+فایل صوتی

مشاور رسانه‌ای سازمان غذا و دارو گفت: با افزایش دو برابری تولید آنتی بیوتیك‌های داخلی مشكل كمبود آنتی بیوتیك تا حدودی رفع شده است ولی بازار هنوز اشباع نشده است كه با واردات دارو این مشكل در روزهای آینده به صورت كامل رفع خواهد شد.

1401/09/05
|
13:22
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران؛ سجاد اسماعیلی مشاور رسانه‌ای سازمان غذا و دارو در گفت و گو با "شهر آفتاب" رادیو تهران درخصوص كمبود داروی «فنی توئین كامپاند» در داروخانه‌ها اینگونه اظهار داشت: ماده اولیه این قرص با شرایط خاص و تحت كنترل از كشورهای مبدا وارد ایران می‌شود و در چند ماه گذشته به دلیل مشكلات نقل و انتقال مالی با كمبود این دارو مواجه شدیم.
در سه هفته اخیر مشكلات نقل و انتقال مالی برای خرید مواد اولیه رفع و مواد اولیه این دارو وارد كشور شده است و شركت مربوطه در حال تولید این دارو است. محدودیت این دارو در داروخانه ها طی 10 روز آینده رفع خواهد شد.

اسماعیلی در پاسخ به اظهارات یكی از شنوندگان برنامه مبنی بر كمبود داروهای شیمی درمانی در داروخانه‌ها و فروش این داروها در ناصرخسرو، گفت: داروهای موجود در كشور به صورت روزانه رصد می‌شوند و خوشبختانه مشكل معنا داری در تامین داروهای شیمی درمانی نداریم. بعضی مواقع دارو به صورت قاچاق وارد كشور می‌شود و در ناصر خسرو به فروش می‌رسد و ممكن است حتی دارو تقلبی باشد.

مشاور رسانه‌ای سازمان غذا و دارو یادآور شد: داروهای شیمی درمانی از تامین تا مصرف رصد می‌شوند. داروهای شیمی درمانی از زنجیره رسمی تامین دارو وارد ناصر خسرو نمی‌شوند.

وی در پاسخ به پرسش گوینده برنامه مبنی براینكه آیا فراوانی دارو در داروخانه ها به تازگی رصد شده است یا خیر؟ اظهار داشت: متاسفانه آبان ماه در تامین آنتی بیوتیك با مشكل مواجه شدیم كه دلیل این مشكل وقوع آنفولانزای زودرس و تجویزهای نادرست این دارو بود.
با افزایش دو برابری تولید آنتی بیوتیك‌های داخلی، مشكل كمبود آنتی بیوتیك تا حدودی رفع شده است ولی بازار هنوز اشباع نشده است كه با واردات دارو این مشكل در روزهای آینده به صورت كامل رفع خواهد شد.

اسماعیلی در پاسخ به این پرسش كه دارو چند درصد افزایش قیمت داشته؟ آیا افزایش دارو همچنان ادامه خواهد داشت؟ تصریح كرد: بر اساس طرح دارویار پرداخت هزینه دارو برای كسانی كه تحت پوشش بیمه هستند تغییری نخواهد داشت و اگر اصلاح قیمتی هم صورت بگیرد از یارانه دولت پرداخت خواهد شد.


مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب‌سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می‌توانند برنامه‌های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

دسترسی سریع
شهر آفتاب