شهر آفتاب شنبه تا چهارشنبه از ساعت 06:30 به مدت 90 دقیقه

با ادامه روند كاهشی اهداكنندگان خون؛ در خون‌رسانی به بیماران با چالش مواجه می‌شویم+فایل صوتی

مدیر كل روابط عمومی، جذب و نگهداری اهداكنندگان سازمان انتقال خون، با اشاره به اینكه به دلیل سرما تعداد مراجعه‌كنندگان اهدای خون كاهش پیدا كرده؛ گفت: در صورت ادامه روند كاهشی اهداكنندگان خون؛ در خون‌رسانی به بیماران با چالش مواجه می‌شویم.

1401/10/28
|
10:54
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، مژده نخلستانی مدیر كل روابط عمومی، جذب و نگهداری اهداكنندگان سازمان انتقال خون در گفت و گو با «شهر آفتاب» رادیو تهران اظهار داشت: با توجه به سرمای هوای در روزهای اخیر تعداد مراجعه‌كنندگان برای اهدای خون كاهش داشته است. در حال حاظر از نظر تامین روزانه خون مشكلی نداریم ولی با ادامه این روند ممكن است در پاسخگویی به بیماران و مراكز درمانی با چالش مواجه شویم.

وی افزود: ذخایر خون كشور مطلوب است ولی برای تداوم این حالت باید اهداكنندگان به مراكز اهدای خون مراجعه كنند.

نخلستانی اظهار داشت: مراكز اهدای خون شبانه روزی نیست و در دو شیفت صبح و عصر فعالیت می‌كنند.

مدیر كل روابط عمومی، جذب و نگهداری اهدا كنندگان سازمان انتقال خون تصریح كرد: مركز جذب و نگهداری اهداكنندگان برای خون‌گیری از اهداكنندگان تیم‌های سیار خود را به اداره‌های دولتی می‌فرستد تا امكان اهدا خون برای كاركنان ارگان‌های دولتی فراهم شود.

وی در پاسخ به این پرسش كه چرا مراكز اهداء خون به صورت شبانه روزی فعالیت نمی‌كنند؟ اظهار داشت: 7 تا 8 ساعت پس از خونگیری باید فرآورده‌گیری از خون انجام شود؛ به همین دلیل علاوه بر خون‌گیری باید بخش‌های دیگر نیز فعال باشد به دلیل این محدودیت‌هاست كه تاكنون فعالیت مراكز اهدا خون شبانه‌روزی نشده است.

نخلستانی افزود: ذخایر خون تهران مطلوب است. حدود 16 تا 17 درصد اهدا كنندگان خون در تهران هستند ولی به دلیل عمل‌های جراحی كه در پایتخت انجام می‌شود مصرف خون حدود 25 درصد است.


مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
كانال رادیو تهران را در پیام رسان بله به نشانی @tehran360 جستجو كنید.
علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.
*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
شهر آفتاب