شهر آفتاب شنبه تا چهارشنبه از ساعت 06:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو تهران

شهر آفتاب

مسمومیت مدارس دخترانه؛ فاز دوم پروژه اغتشاشات است+فایل صوتی

عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: مسمومیت مدارس دخترانه فاز دوم پروژه اغتشاشات است. بعد از شكست پروژه قبلی اكنون دشمنان در فاز دوم به دنبال ایجاد نگرانی و هراس بین دانش اموزان و خانوا‌ده‌های آنها هستند.

1401/12/16
|
12:31
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، زهره الهیان عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با «شهر آفتاب» پیرو مسمومیت تعدادی از دانش آموزان مدارس دخترانه كشور و اقدامات مجلس در این راستا اظهار داشت: مجلس برای پیگیری این مشكل، كمیته‌ای متشكل از 4 كمیسیون تشكیل داده است. فرضیه «بیوتروریسم» مطرح است ولی هنوز شواهد متقنی مبتنی بر علل این حادثه بدست نیامده است. دشمنان نظام برای بهم ریختن امنیت روانی خانواده‌ها و فرزندانشان دست به چنین اقدامی زده‌اند.

وی بیان كرد: درباره این مشكل در گفت و گو با نماینده وزارت اطلاعات نكاتی را متذكر شدیم و هر روز در صحن مجلس تذكراتی را به وزرای مربوطه می‌دهیم.

الهیان:علائم مسمومیت‌ دانش آموزان خفیف و جزئی است
الهیان افزود: علائم این مسمومیت‌ها خفیف و جزئی است؛ دانش آموزانی كه دچار علائم می‌شوند پس از ارجاع به مراكز درمانی و پس از چند ساعت تحت درمان بودن ترخیص می‌شوند. به جز چند مورد كه طولانی مدت بستری شدند.

الهیان:از آموزش و پروش درخواست كردیم آموزش‌ها غیر حضوری شود
این نماینده مجلس اظهار داشت: در مذاكراتی كه با وزیر آموزش و پرورش داشتیم درخواست كردیم تا برای آرامش خانواده‌ها و فرزندانشان آموز‌ش‌ها به صورت غیر حضوری ادامه داشته باشد.

الهیان: شواهد به دست آمده از وقایع باید گام به گام به اطلاع مردم برسد
عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح كرد: این مشكل از چند بُعد در حال بررسی است؛ نخست بُعد سلامت دانش‌آموزان است كه وزارت بهداشت ورود كرده است، بُعد دیگر مساله احتمال بیوتروریست است كه نباید نسبت به آن بی توجه بود و بعد دیگر شناسایی عاملین این اتفاق است. اطلاعات مسئولان و روند تحقیقات و شواهد به دست آمده از این وقایع باید گام به گام به اطلاع مردم برسد.

الهیان: شایعه مسمومیت دانش آموزان توسط نظام؛ مضحكه‌ای بیش نیست
الهیان تصریح كرد: مسببین این امر برای بهم ریختن امنیت روانی جامعه این شایعه‌ را در فضای مجازی منتشر كرده‌اند كه دانش‌آموزان مدارس توسط خود نظام مسموم می‌شوند. این شایعه مضحكه‌ای بیش نیست در طول سالیان دراز تلاش كردیم دختران ما به درجه‌ای برسند كه حتی برخی جزو 100 دانشمند برتر جهان باشند و اكنون این شایعه به وجود آمده كه جمهوری اسلامی به دنبال مسمومیت دانش‌آموزان دختر است.

دهمرده: دشمن قسم خورده ما به هر شیوه‌ای متوسل می‌شود تا به نظام جمهوری اسلامی لطمه وارد كند
حبیب الله دهمرده عضو كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه این گفت و گو درخصوص مشكل به وجود آمده اظهار داشت: باید همه بپذیریم دشمن قسم خورده ما به هر شیوه‌ای متوسل می‌شود تا به نظام مقدس جمهوری اسلامی لطمه وارد كند؛ باید توطئه دشمن را خنثی كنیم. هنوز ابعاد این مشكل مشخص نشده ‌كه چه عواملی در این مساله دخالت دارد. ما بعد از این اتفاق وزرای مربوطه را خواستیم تا توضیحات لازم را ارایه دهند؛ مردم می‌دانند مسئولین در مقابل این اتفاقها بیكار نیستند.
او تاكید كرد: مجلس به وظیفه خود عمل می‌كند ما دنبال حل مشكلات مردم هستیم و چیزی را از آنها مخفی نمی‌كنیم. مقام معظم رهبری نیز تاكید كردند كه با عاملان این كار هیچ گذشتی نخواهیم داشت.

الهیان: مسمومیت مدارس دخترانه؛ فاز دوم پروژه اغتشاشات است
عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پاسخ به این پرسش كه چرا رسیدگی به این مساله تا كنون به طول انجامیده است؟ اظهار داشت: اینگونه نیست كه دستگاه‌های متولی دست بر روی دست گذاشته باشند؛ اگر خاطرتان باشد آذرماه سال جاری در اوج اغتشاشات مسمومیت‌هایی در خوابگاه‌های دانشجویان گزارش شد. مسمومیت مدارس دخترانه فاز دوم پروژه اغتشاشات است. بعد از شكست پروژه قبلی اكنون دشمنان در فاز دوم نگرانی و هراس را بین دانش‌آموزان و خانوا‌ده‌های آنها به وجود آورده است.


دهمرده نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس به این پرسش كه با توجه به افزایش قیمت‌ها مجلس برای تامین مایحتاج مورد نیاز مردم چه اقداماتی داشته است؟ اینگونه پاسخ داد: مشكلات و گرانی را نمی‎‌توان انكار كرد؛ ولی دست به دست هم می‌دهیم تا مشكلات را به حداقل برسانیم. مسیر این حركت را مثبت ارزیابی می‎‌كنم. البته برخی از مشكلات داخلی است و نمی‎‌توانیم همه مشكلات را به دست‌های خارجی نسبت دهیم.

دهمرده در پاسخ به این پرسش كه آیا عیوب برنامه و بودجه كه رهبری در گام دوم متذكر شده اند حل شده است یا خیر؟ اظهار داشت: درصدی از آن حل شده است نه تمام موارد.

الهیان عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه این گفت و گو در پاسخ به این پرسش كه چرا در پرداخت عیدی به كارمندان قرارداری و پیمانی شاغل در یك شركت تساوی برقرار نیست؟ اظهار داشت: به تازگی طرحی در مجلس به تصویب رسید كه بر اساس آن نیروهای قراردادی وشركتی ساماندهی می‌شوند. به دلیل اینكه اجرای این قانون بار مالی زیادی برای دولت دارد شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز باید راجع به این طرح رای بدهند تا این قانون نهایی شود. با تصویب این طرح و اجرای آن عدالت نسبی بین نیروهای قرادادی و شركتی برقرار خواهد شد.مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
كانال رادیو تهران را در پیام رسان بله به نشانی @tehran360 جستجو كنید.
علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.
*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
شهر آفتاب